Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
9 септември 2008
Мислења
713
Поени од реакции
253
Никој со сигурност не се знае. Од 2-5 години. Во тој временски рок ке знаеш на што си. Или ке земеш, или отказ.


Не мора да значи. Никогаш не знаеш што ке измислат бугарите . Од година во година се менуваат правилата на игра, па знаат некои да заглават и доста подолго од тоа. Како на пример јас. Интервју 2016. Пасош во рака 2020. После 4 години. ;)
Чекај малку, ми збориш 2-5 години за цела процедура или за после успешно завршување на интервјуто ? после некој ден одкако поминав на интервјуто ми дадоа и некаков број од Министерство за Правосилие или како и да се вика министерството.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
30
Поени од реакции
32
Чекај малку, ми збориш 2-5 години за цела процедура или за после успешно завршување на интервјуто ? после некој ден одкако поминав на интервјуто ми дадоа и некаков број од Министерство за Правосилие или како и да се вика министерството.
Ti zbori posle intervju se ceka 2_5godini moze i do 3 godini
 
Член од
7 април 2019
Мислења
62
Поени од реакции
16
Здраво закажав за интервју на сајтот на министерство на правда. Е сега за ова гражданство резервирав со Македонија ,а потоа приметив дека имало и република северна македонија ?
Да не ми направат проблем да ме вратат за ова Македонииве ?
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
9
Поени од реакции
3
Zdravo na site.
Deneska mi e smenet statusot vo slikava vo prilog, mene, na majka mi i sestra mi.

Prativme pred 1 mesec istite dokumenti od potekloto po pra dedo, iako ne mi pisuvase deka se potrebni dokumenti.
Posreduvacot rece deka treba da gi pratime odnovo potekloto i izvodite, i sega e statusov deka molba nekkava ne e prifaten. BG.JPG

Ve molam za informacija dali znaete sto znaci , i sto treba da napravam sega???
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
16
Поени од реакции
8
Zdravo na site.
Deneska mi e smenet statusot vo slikava vo prilog, mene, na majka mi i sestra mi.

Prativme pred 1 mesec istite dokumenti od potekloto po pra dedo, iako ne mi pisuvase deka se potrebni dokumenti.
Posreduvacot rece deka treba da gi pratime odnovo potekloto i izvodite, i sega e statusov deka molba nekkava ne e prifaten.Прегледај го приврзокот 252427

Ve molam za informacija dali znaete sto znaci , i sto treba da napravam sega???
sigurna si deka gi dostavil? zatoa sto pisuva ne se dostaveni site dokumenti..
 
Член од
6 август 2015
Мислења
108
Поени од реакции
115
Zdravo na site.
Deneska mi e smenet statusot vo slikava vo prilog, mene, na majka mi i sestra mi.

Prativme pred 1 mesec istite dokumenti od potekloto po pra dedo, iako ne mi pisuvase deka se potrebni dokumenti.
Posreduvacot rece deka treba da gi pratime odnovo potekloto i izvodite, i sega e statusov deka molba nekkava ne e prifaten.Прегледај го приврзокот 252427

Ve molam za informacija dali znaete sto znaci , i sto treba da napravam sega???
Не сум никаков експерт за вадење БГ пасош (има дечки што многу повеќе се разбираат на форумот), ама ми изгледа ко:

Твојов посредник уопште не ги однел дополнителните документи што сте му ги дале.
Или на посредникот не му било гајле и ги однел кога веќе било прекасно.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
688
Поени од реакции
656
Zdravo na site.
Deneska mi e smenet statusot vo slikava vo prilog, mene, na majka mi i sestra mi.

Prativme pred 1 mesec istite dokumenti od potekloto po pra dedo, iako ne mi pisuvase deka se potrebni dokumenti.
Posreduvacot rece deka treba da gi pratime odnovo potekloto i izvodite, i sega e statusov deka molba nekkava ne e prifaten.Прегледај го приврзокот 252427

Ve molam za informacija dali znaete sto znaci , i sto treba da napravam sega???
Требало посредникот порано да ви кажи за доставување на потврдата од клуб,заедно со сите изводи од претци.Сега веќе е касно,ништо неможи да се направи.Мора целата процедура да се почне од почеток.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.447
Поени од реакции
2.962
Требало посредникот порано да ви кажи за доставување на потврдата од клуб,заедно со сите изводи од претци.Сега веќе е касно,ништо неможи да се направи.Мора целата процедура да се почне од почеток.
Посредниците се класични ѓубриња. Да, има такви на форумот тука еден куп и си читаат секој ден... чекај, ЃУБРИЊА.
Зошто? - Заради вакви примери како овој погоре.
Нечиј живот буквално зависи од тој бугарски и гледаме од темата дека луѓето се крстат во него за да заминат од мкд (оправдано или не друг муабет), НО да земиш некој да лажиш дека имаш поднесено документи, а да не си го сторил тоа ... па не знам дали има подолно нешто.
Знаете зошто не го прават? СИГУРНО немаат наполнато возило со луѓе за да си направат тура и нема да оди бг па ќе ти речи поднесов документи...
Чест на исклучоци кои се премали во оваа генерализација.

АКО е салам посредник, треба САМ да знае кога и како се случуваат промени во постапката, не да чекаш ти да му кажиш од тоа што ќе ти се смени статусот - тогаш може и веќе да е предоцна.
А 99% така прават, ти проверуваат сами статус на нет или чекаат ти да му кажиш....

Промената за носење дополнителни документи е ОДАМНА на сила, овај конкретно касни со времето добри година дена како ништо.

Na posrednikot sega da mu gi pobaras parite nazat ako ne tuzba da mu maanis ...
Треба да го претепа ко куче.
Па после тој нека тужи (ако сака пак да го јади стапот).
 
Член од
3 август 2015
Мислења
946
Поени од реакции
984
Zdravo na site.
Deneska mi e smenet statusot vo slikava vo prilog, mene, na majka mi i sestra mi.

Prativme pred 1 mesec istite dokumenti od potekloto po pra dedo, iako ne mi pisuvase deka se potrebni dokumenti.
Posreduvacot rece deka treba da gi pratime odnovo potekloto i izvodite, i sega e statusov deka molba nekkava ne e prifaten.Прегледај го приврзокот 252427

Ve molam za informacija dali znaete sto znaci , i sto treba da napravam sega???
Na posrednikot sega da mu gi pobaras parite nazat ako ne tuzba da mu maanis posto ne gi dostavil original dokumentite vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija i si izgubile skoro 2 godini procedura
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
688
Поени од реакции
656
Ke bev siguren ako gi odnesev jas licno, no go prativ po posrednikot i deneska zborev rece se dostaveni dokumentite.
Можеби посредникот ги има доставено но за жал закаснал.
Според ова некое си ново темпо на промени на преписките од финална на положително/отказ(2,5/3 месеци),по се изгледа носењето на дополнителни документи во фаза на финална проверка е задоцнета реакција.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
108
Поени од реакции
115
Na posrednikot sega da mu gi pobaras parite nazat ako ne tuzba da mu maanis posto ne gi dostavil original dokumentite vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija i si izgubile skoro 2 godini procedura
Не можеш тужба да му удриш дека целиот процес е полу легален (благо речено). Пари, документи ... се на рака и на жими мајка :)
 
Член од
3 август 2015
Мислења
946
Поени од реакции
984
Не можеш тужба да му удриш дека целиот процес е полу легален (благо речено). Пари, документи ... се на рака и на жими мајка :)
Togas nanovo bes pari jas da sum na toa mesto mnogu ednostavno ke go resam slucajot
 
На врв Bottom