Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
6 август 2015
Мислења
97
Поени од реакции
100
Моите изводи што ги носев сега кога бев извадена на дополнителна беа од 2016, го прашав посредникот да вадам нови да не треба не постари од 6 месеци и ми рече дека нема врска, по се изгледа мене посредников ќе ме изгори со неговата не одговорност
Чим веќе си ги дала документите најверојатно прошле (како што вика @orel100 ).

Инаку баш затоа прашувам за секоја глупост и ситница. До сега неколку пати ќе се упропастеше цела работа, не по моја вина, а до пола процедура сум стигнат само :)
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.674
Поени од реакции
3.519
Pale sega e edinstven izbor da go podignes po konzulat ili ambasada bidejki duri da zakazes nova data sekako se nadevam ke se pocni so rabota I pismoto ke ti stigni vo opstina, najrano sto moze e mesec I pol a najkasno 3 vo redok slucaj bidejki sega redovno se praka posta. Sega I konzulatot ne raboti so stranki pa koga ke se pocne toa ke se odviva pobrzo bidejki ke ima mnogu za podiganje. Ako pusti konzulatot so rabota celata rabota so covekot bi SE odvivala po DHL bidejki granicite se zatvoreni. Od koga ke stigne pismoto egn odma se izrabotuva I praka za tuka ako se otvorat granicite toj odi dva pati nedelno sto bi SE odvivalo se brzo. Moze duri I koga ke e gotovo egn so edno da odis da go zemis I da se slikas za pobrzo a ako bi SE slikala tuka vo mk uste mesec I pol najmalce duri ti gi pratat pasosot I lk.
Ako sakas da ti go pratat mk pisi mi poraka ke ti kazam na koj mail direkno da pratis za pobrzo
Благодарам многу.
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
12
Моите изводи што ги носев сега кога бев извадена на дополнителна беа од 2016, го прашав посредникот да вадам нови да не треба не постари од 6 месеци и ми рече дека нема врска, по се изгледа мене посредников ќе ме изгори со неговата не одговорност
Vo mojot slucaj isto beshe.. jas duri dadov izvod od 2012 i eve sega sum od januari na polozitelno.. taka da ne se nerviraj izvodite nemora da se novi t.e. ne postari od 6 meseci. Moze i so postari. Sekoe dobro!
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
62
Поени од реакции
58
Дечки само едно инфо од мене другар мој закажа за подигање на Указ на 16 Јули.
Друго нешто да прашам дали администрацијата работи или пак се е ослободено поради ситуацијава со COVID-19?
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
108
Поени од реакции
155
Дечки само едно инфо од мене другар мој закажа за подигање на Указ на 16 Јули.
Друго нешто да прашам дали администрацијата работи или пак се е ослободено поради ситуацијава со COVID-19?
Честитки. Сподели останато инфо, интервју и положително од кога?
 
Член од
13 март 2019
Мислења
59
Поени од реакции
111
Другари секое инфо е добре дојдено.
За утре требаше да идам да подигнам указот.Но ради ситуацијава се се одлага нормално.
Ако утре го пропуштам терминот дали е паметно да си закажам нов термин за крај Јули или да си пуштам молба за да си го подигнам од Амбасада.
Или и да си закажам термин и да пуштам молба .
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
688
Поени од реакции
655
Дечки само едно инфо од мене другар мој закажа за подигање на Указ на 16 Јули.
Друго нешто да прашам дали администрацијата работи или пак се е ослободено поради ситуацијава со COVID-19?
Администрацијата работи само за оние коишто имаат за доставување дополнителни документи.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.687
Поени од реакции
1.696
Другари секое инфо е добре дојдено.
За утре требаше да идам да подигнам указот.Но ради ситуацијава се се одлага нормално.
Ако утре го пропуштам терминот дали е паметно да си закажам нов термин за крај Јули или да си пуштам молба за да си го подигнам од Амбасада.
Или и да си закажам термин и да пуштам молба .
Nemoze i dvete,ako si zakazis Sofija ne ti go davaat vo Ambasada,a sto e popametno da napravis nikoj ne znae.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
688
Поени од реакции
655
Od kade toa info? Kolku sto znaeme raboti sovetot na zadolzitelna, i sovetot na Jotova.
Нема такво нешто како Совет на задолжително.Администацијата во Правосудие ги спроведува преписките од задолжително на финална.
Моментално не работи Советот за гражданство,ниту советот на Јотова.Тиа укази што сега се издаваат се потпишани уште пред да се случи ова со вирусот и се објавуваат со закаснување од месец-месец ипол.

Ова е од страната на Правосудие...
 
Член од
27 март 2019
Мислења
212
Поени од реакции
186
Zdr drustvo, sakam da prasam dali po pominat termin ako isprateme baranje za podiganje drzavjanstvo preku ambasada dali otkako ke go zememe mozeme sami da si brkame rabota vo Sofija za adresa i slikanje ili se ke mora da odi preku ambasadata... I od prilika za kolku vreme bi se zelo drzavjanstvoto od ambasadata
 
На врв Bottom