Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Vo germanija e padnata pobaruvackata za rabotna sila...I ke i treba vreme da se oporavi Bg Pasos koristenje tek 2021 april negde!
Моментално да ама мислам дека веднаш после периодов со пандемијава ќе имаат ептен потреба од вработување со оглед на тоа дека станува збор за богати земји кои што многу брзо ќе сакаат прво да се вратат онаму каде што застанаа а потоа и да продолжат. Единствено мали земји како Македонија многу тешко ќе ја поднесат оваа криза и ќе се осети на долг рок.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
До сега има само промени од задолжителна во финална и тоа до преписка бр 21697/2018.
Вчера имаше 1 указ бр 35/2020 но само за една преписка за еден странец,што наговестува дека ќе има други укази еве указ 34 не е објавен,а може и во тој указ ќе објават повеќе преписки.....но за тоа останува да видиме.
 
Член од
17 јуни 2019
Мислења
29
Поени од реакции
97
Drugari nemojte da žurite. U vezi ukaza, imate termin da li je u ambasadi ili u Sofiji sasvim je sve jedno. Morate imati termin, pa nisu oni glupi jbg. Izašao vam ukaz, u ambasadi u Skoplju, Beogradu ili konzulat u Nišu. Morate imati termin.
Ako ste blizu termina i vidite da ne možete za Sofiju, pošaljite podatke daće vam mogućnost da podignete u vašem konzulatu. Pod uslovom da konzulat i ambasada radi...
Na mufte i bez termina ne možete ništa!
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
40
Поени од реакции
34
поминати се оние чии што происходи беа издадени, кога ДАБЧ не гледаше дали е пред 1900-та, подоцна правосудие побара предок пред 1918-та, без да гледа дали е пред 1900-та. Помина указот кај мене со предок пред 1900-та, ама происходот ми беше веќе издаден од страна на ДАБЧ. Е сега, ако поминеш во ДАБЧ, ќе поминеш и во остаток од процедура, а ако ДАБЧ те одбие тогаш ќе мора да чекаш некои подобри времиња (т.е да се смени оваа гарнитура па ДАБЧ да олесни пак, како што беше сметано од Септември 2016-та).
Ова е мојот пример, ако има некој нека му одговори на човекот пошто и мене ме интересира за мои блиски што не се започнале се уште процедура. Позз
Jas veke sum na potpis odnesov i dopolnitelni dokumenti koga bev na finalnavalda ke e ok.
Автоматски споено мислење:

Jas zemah ukaz zo predok od 1888. ke bide
Fala pozz
Автоматски споено мислење:

Jas zemah ukaz zo predok od 1888. ke bide
Jas zemah ukaz zo predok od 1888. ke bide
поминати се оние чии што происходи беа издадени, кога ДАБЧ не гледаше дали е пред 1900-та, подоцна правосудие побара предок пред 1918-та, без да гледа дали е пред 1900-та. Помина указот кај мене со предок пред 1900-та, ама происходот ми беше веќе издаден од страна на ДАБЧ. Е сега, ако поминеш во ДАБЧ, ќе поминеш и во остаток од процедура, а ако ДАБЧ те одбие тогаш ќе мора да чекаш некои подобри времиња (т.е да се смени оваа гарнитура па ДАБЧ да олесни пак, како што беше сметано од Септември 2016-та).
Ова е мојот пример, ако има некој нека му одговори на човекот пошто и мене ме интересира за мои блиски што не се започнале се уште процедура. Позз
Jas sum na potpis veke znaci treba da nema problem
Автоматски споено мислење:

Jas zemah ukaz zo predok od 1888. ke bide
Jas zemah ukaz zo predok od 1888. ke bide
поминати се оние чии што происходи беа издадени, кога ДАБЧ не гледаше дали е пред 1900-та, подоцна правосудие побара предок пред 1918-та, без да гледа дали е пред 1900-та. Помина указот кај мене со предок пред 1900-та, ама происходот ми беше веќе издаден од страна на ДАБЧ. Е сега, ако поминеш во ДАБЧ, ќе поминеш и во остаток од процедура, а ако ДАБЧ те одбие тогаш ќе мора да чекаш некои подобри времиња (т.е да се смени оваа гарнитура па ДАБЧ да олесни пак, како што беше сметано од Септември 2016-та).
Ова е мојот пример, ако има некој нека му одговори на човекот пошто и мене ме интересира за мои блиски што не се започнале се уште процедура. Позз
 
Последно уредено:
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Како што проверував преписки од задолжителна во финална како што кажа @palekrstic се стигнати некаде до 21698/2018 преписка 26.11.2018 интервју последната преписка од 2018 е 24394/2018 -- 31.12.2018 интервју значи остануваат некаде грубо кажано уште 2697 преписки за проверка и конечно завршуваме со 2018 преписки задолжителна во финална интервју ............ секој што чека добие промена во финална да информира на форумот за да имаме од прилика статистика ..... секако на чело со @palekrstic ... Благодарам на разбирањето со среќа на сите
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Како што проверував преписки од финална на задолжителна како што кажа @palekrstic се стигнати некаде до 21698/2018 преписка 26.11.2018 интервју последната преписка од 2018 е 24394/2018 -- 31.12.2018 интервју значи остануваат некаде грубо кажано уште 2697 преписки за проверка и конечно завршуваме со 2018 преписки задолжителна во финална интервју ............ секој што чека добие промена во финална да информира на форумот за да имаме од прилика статистика ..... секако на чело со @palekrstic ... Благодарам на разбирањето со среќа на сите
Za kolku vreme bi gi iscistile od 2018, pretpostavka?
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Како што проверував преписки од финална на задолжителна како што кажа @palekrstic се стигнати некаде до 21698/2018 преписка 26.11.2018 интервју последната преписка од 2018 е 24394/2018 -- 31.12.2018 интервју значи остануваат некаде грубо кажано уште 2697 преписки за проверка и конечно завршуваме со 2018 преписки задолжителна во финална интервју ............ секој што чека добие промена во финална да информира на форумот за да имаме од прилика статистика ..... секако на чело со @palekrstic ... Благодарам на разбирањето со среќа на сите
Браво бе барселона :angel:
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
И да не става на финална, тоа ништо не значи когаш совет не работи
 
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Мисли малку дека исто има да чекаш до одлука на советот, бил на задолжителна или на финална...
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Мисли малку дека исто има да чекаш до одлука на советот, бил на задолжителна или на финална...
Misli malku ti. Koj poprvo ke gi pregleduvat tia na zadolzitelna ili tie na finalna ... I bez glupi prasanja i naprazno muabeti
 
Член од
12 ноември 2018
Мислења
40
Поени од реакции
66
Decki, citam komentari deka na mnogu lugje ne im teknuva dali dostavile nekoi dokumenti, etc.
Edna sugestija, za da si bidete na cisto so posrednicite, koja ja napraviv jas za da si neam problemi ponatamu. Koga im prakjate dokumenti, pratete im i eden dokument na koj gi imate napishano site dokumenti koi ste im gi ispratile, broj na dokumenti (na pr. dva izvodi, tri sliki, ja sfakjate poentata) i neka vi go vratat dokumentot potpisan so data na priem po dostavata koja vie ja plakjate kako i da e.

Pozdrav
Ili ako veke ne mozite da gi odnesete licno, mozi i da si proverite licno, jas posle od so ne bev siguren idev za sofija po eden mesec i proveriv za sreka se bese OK
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Здраво,

Прашање.

Колку стар оригинален документ (пр. извод) може да се приложи во "министерство за правосудие" (за доставување на дополнителни документи станува збор) ?

Не постар од еден / три / шест месеци ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom