Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Денес изгледа дека имаат споено со утрешниот празник,затоа нема никакви промени.Празник е утре на жал........
3 март – Ден на Освобождението на Б'лгарија от османско робство
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Секаде прашуваат дали е жив човекот,ако е жив ти бара од родени ако е умрен ти бара од умрени
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Секаде прашуваат дали е жив човекот,ако е жив ти бара од родени ако е умрен ти бара од умрени
Pa sledi malce,kaj clenot GeLee ima razlicno ime od predokot vo izvod na rodeni i umreni,a mu odgovara imeto sto e vo izvod na rodeni,i toa se desava kaj mnogu,i validni se izvodi na rodeni iako e pocinato liceto vo nego gi ima istite podatoci i pisuva vo zabeleska deka na taa i taa data e pocinato plus stoi pravilnoto ime sto mu treba na clenot a ne zgresenoto i nema da go odbiet vo Bugarija.
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
A zosto povtorno ne izvadi izvod na rodeni,zosto vagas izvod na umreni,taka nemase da ima problem so imeto,sami si pravite problemi pa placite koga ve odbivaat.
На починат не можеш да извадеш извод од родените,само извод од умрените.

Затоа и има изводи од родени на живи личности,и изводи од умрени на починати.

А и ги прашав посредниците ми рекоа нема проблем,инаку можев да извадам и некоја потврда во која ќе бидат наведени информациите од изводот од родените,но рекоа нема потреба,битна била датата да е истата,дали било Јован или Јованче не е проблем,знаат ми рекоа тие дека има такви пропусти,во тие книгите на времето каде што ги запишувале рачно.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
На починат не можеш да извадеш извод од родените,само извод од умрените.

Затоа и има изводи од родени на живи личности,и изводи од умрени на починати.
Jas ti kazav ti kako sakas,jas bez problem izvadiv,i na nego ke ti pise vo zabeleski deka liceto e pocinato na taa data,samo sto imeto ke bide od dedoti Jovan a ne Jovance,ke ti se poklopvea imijnata,a sega ne ti se poklopuvaat i ako ti padne predmetot kaj nekoja budala sto bara sitnici za da odbie nekogo moze i otkaz da dobies.
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Не знам зошто извод од родени а во забелешка дека е починат,кога имаш извод од умрени на кој се гледа кога е роден и каде,и кога е починат и каде.
Па според таа логика будалата може да ти побараат извод од умрени,зошто му е извод од родени на починато лице па да те одбие.

Вајда посредниците знаат што и како,да би бил некој проблем ќе ми кажеа.Матичните броеви се тие,датите се тие,местото на живеење е тоа.

Вака
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Не знам зошто извод од родени а во забелешка дека е починат,кога имаш извод од умрени на кој се гледа кога е роден и каде,и кога е починат и каде.
Па според таа логика будалата може да ти побараат извод од умрени,зошто му е извод од родени на починато лице па да те одбие.

Вајда посредниците знаат што и како,да би бил некој проблем ќе ми кажеа.Матичните броеви се тие,датите се тие,местото на живеење е тоа.

Вака
Nemoj mene da mi se lutis sto ti kazuvam za tvoe dobro,ti veke si gi odnesol dokumentite,I'm kazuvam na drugite sto si imaat problemi so razliki vo imijna,prezimijna,dati vo izvodi na rodeni,umreni, i ti sega mozis da se nadevas deka nema predmetot da padne kaj toj " budala" ,inace mojot izvod si zavrsi rabota jas sum na polozitelno.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Не знам зошто извод од родени а во забелешка дека е починат,кога имаш извод од умрени на кој се гледа кога е роден и каде,и кога е починат и каде.
Па според таа логика будалата може да ти побараат извод од умрени,зошто му е извод од родени на починато лице па да те одбие.

Вајда посредниците знаат што и како,да би бил некој проблем ќе ми кажеа.Матичните броеви се тие,датите се тие,местото на живеење е тоа.

Вака
@Orel сакаше само да ви укаже дека може да извадите извод за починато лице,за оние кои имаат проблем со разлика во име или презиме во умреницата,па ако во изводот си стои ок, тогаш да си приложите извод,да не исправате во умреници,изјави и сл.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
Дечки едно прашање, дали ги враќаат сите документи од правосудие при подигање указ?
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
Да сме живи и здрави,како што рекоа посредниците така и направив,баш тоа им го спомнав рекоа не е никаков проблем.Датите се тие,сега пред малку исконтактирав со нив повторно,сеуште ги немаа добиено од каргото изводите,како ќе ги добијат ќе се слушниме повторно и ако нешто е потребно да се превземе или извади нешто друго ќе ме известат.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Дечки едно прашање, дали ги враќаат сите документи од правосудие при подигање указ?
Ако имаш само стар документ ,треба да поднесеш молба за враќање на документ.Но мислам дека неможеш веднаш,треба да почекаш додека да го најдат во досие.Таман дур се сликаш за неколку саати врати се и ќе си го земеш.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Дечки едно прашање, дали ги враќаат сите документи од правосудие при подигање указ?
Не, и не знам зошто би ти ги враќале тие документи кои им требаат нив како доказ на каква основа ти доделиле указ, доколку пример: им отиде инспекција и им го побара твоето досие (папка)..
Евентуално некои копии ако ти се останати вишак кај посредникот, но во правосудие на шалтер пополнуваш еден лист и го подигнуваш указот.
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
16
Поени од реакции
7
Imali nekoj izmena od zadozitelno vo finalna od 2019 intervju
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
Не, и не знам зошто би ти ги враќале тие документи кои им требаат нив како доказ на каква основа ти доделиле указ, доколку пример: им отиде инспекција и им го побара твоето досие (папка)..
Евентуално некои копии ако ти се останати вишак кај посредникот, но во правосудие на шалтер пополнуваш еден лист и го подигнуваш указот.
Ако имаш само стар документ ,треба да поднесеш молба за враќање на документ.Но мислам дека неможеш веднаш,треба да почекаш додека да го најдат во досие.Таман дур се сликаш за неколку саати врати се и ќе си го земеш.
Па тоа што го сакам назад не е стар документ како воена книшка или крштеница, туку стар 30тина година, изјава, што (не знам од која причина) немам друга копија од истата, а ќе биде потребна доколку некој друг од фамилија сака да поднесе барање. Или евентуално тој некој друг да наведе дека сме во роднинска врска, секако поврзани со изводи, ќе заврши работа? М?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom