Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • https://forum.kajgana.com/threads/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%B4%D1%80%D0%B

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
6 мај 2010
Мислења
203
Поени од реакции
40
За обновување на пасош човекот е пишан во Благоевград па која е процедурата за експресно да земе нов, дали треба во благоевград или софија?
 
Член од
5 ноември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
21
Незнам дали по грешка ја ибриша објавата дека имаш добиено указ,но како и да е честитки!!!!!
Автоматски споено мислење:

На страната каде што и пишува дека е одобрено државјанството,има едно сиво поле Записване,и таму има термини да закажеш,да прикачиш фотографија од пасош не поголема од 2 МБ и да внесеш мејл,па ќе добиеш повратен одговор на мејл.Потоа мејлот го принташ и со тоа ливче одиш во правосудие да си го подигнеш указот.

Од веб страната од МП запишија ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Земи и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка да платиш за Указ, 50 лева + 10 лева манипулативни трошоци, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во Министерството за Правосудие ќе влезеш дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.

Извод нов ,преведен и легализиран-ако го преведуваш во МК тогаш ќе треба во амбасада да го легализираш.А ако го преведуваш во Софија ,агенциите за превод го носат на нотар за заверка.Ќе си побараш на интернет некои агенции за превод и ќе им го испратиш изводот по скен ,за да биде спремен кога ќе одиш таму само оригиналот ќе им го покажеш.За во МВР оригинал,за во општина копија.

Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба. На каса плати 30 лева и оди да направиш копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш.....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.Може и со картица само треба да е на твое име.

Ова се трошоците -
Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.
Автоматски споено мислење:

ДАЛИ ДОБИВТЕ ДЕНЕС УКАЗ???

06.02.2019 @peperutka23
19.02.2019 @rengoring
xx.02.2019 @Kiree
Хх.02.2019 @Ferarri100
19.02.2019 @kikikiki1
20.02.2019 @responsible
20.02.2019 @Andrijan4e9321
20.02.2019 @Ilindenec
27.02.2019 @Malo blgarce
Не, сеуште немаме добиено
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
64
Поени од реакции
23
Drugari ste se zaprasale zasto volku sporo ide procedurava...Da ne imaat nekoj predrasudi Bugarite za nas!
 
Член од
7 јануари 2018
Мислења
26
Поени од реакции
11
Bide i kaj mene decki ukaz 7 fala mu na gospod site da si docekate.
-15 dekemvri 2015 podneseni dokumenti
-04 oktomvri 2016 interviju sofija
-2018 na dopolnitelna
-28 februari 2019 poloziteln
-14 februari 2020 ukaz na sveti trifun
Ve sledam od 2017 samo ne komentiram mnogu dokumenti samo so izvodi drugo nisto ne sum vadel.
POZDRAV DO SITE
Koliko si bio na dopunsku?
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
26
Поени од реакции
29
За обновување на пасош човекот е пишан во Благоевград па која е процедурата за експресно да земе нов, дали треба во благоевград или софија?
Благоевград треба и мора.
Со пасошот истечен одиш на шалтер потполнуваш документи и имаш три опции за неколку саати од прилика 150,200 евра не сум сигурна,за три дена и нормалната процедура мислам околу 10 дена.
Таму де уплаќа со картичка на шалтер или па има банка во склоп тука што е оди многу брзо и истиот ден одма те сликаат. Се можиш да завршиш сам кај нас е покомплицирано за пасош обнова или што и да е :)
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
68
Поени од реакции
42
Dober den na sfite,ova jotova sama go pobara da se vikame bulgar i pasport 5 godini da cakash i na kraita ne ti davat pasport
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
1.827
Jotova potpisuva samo na vistinski bugari :)
A ako te odbie kako ke plukas po Jotova :pos:.
Автоматски споено мислење:

Dober den na sfite,ova jotova sama go pobara da se vikame bulgar i pasport 5 godini da cakash i na kraita ne ti davat pasport
Armand izvini ama mnogu se zalis,i ova sto davaat na vas od Albania e mnogu zatoa sto poveketo od vas veke se izjasnuvate kako Albanci
 
Последно уредено од модератор:
Член од
14 февруари 2020
Мислења
10
Поени од реакции
3
Stvarno zalno,si igraat so covecki sudbini,ocigledno e greska no nemas kade da se zalis,moj sovet mlad si podnesi od novo so voenata kniska i plus potvrda od zdruzenie.
Автоматски споено мислење:


Objasni podobro tesko se razbira.
Bev na intervju 11/2016, vo avgust lani mi pobaraa dokumenti, dali nekoj ima so slicna situacija i da dobil potvrden odgovor posle povtornoto dostavivanje dokumenti
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.749
Поени од реакции
1.827
Bev na intervju 11/2016, vo avgust lani mi pobaraa dokumenti, dali nekoj ima so slicna situacija i da dobil potvrden odgovor posle povtornoto dostavivanje dokumenti
Site sto bile na 11/2016 na intervju ili imaat dobieno drzavjanstvo ili cekaat potpis ako im bile vo red dokumentite,treba da kazis koj status ti go pisuva sega i so koi dokumenti si,dali imas i potvrda od zdruzenie odneseno za da znaeme da ti odgovorime, inace ako ti se vo red dokumentite nema vrska dali ednas ili dvapati ti pobarale ke si dobies drzavjanstvo samo sto poveke ke cekas.
 
Член од
14 февруари 2020
Мислења
10
Поени од реакции
3
Site sto bile na 11/2016 na intervju ili imaat dobieno drzavjanstvo ili cekaat potpis ako im bile vo red dokumentite,treba da kazis koj status ti go pisuva sega i so koi dokumenti si,dali imas i potvrda od zdruzenie odneseno za da znaeme da ti odgovorime, inace ako ti se vo red dokumentite nema vrska dali ednas ili dvapati ti pobarale ke si dobies drzavjanstvo samo sto poveke ke cekas.
Mi pobaraa dopolnitelni dokumenti site izvodi umrenici i poteklo, steblo odi po pradedo mi, takva potvrda od zdruzenie nemam dostavano, inace rokov bese za dokumenti do 1.11.2019g. taka da vekje pominuvaat 4 meseci. Sega stoi statusot 4b sto e od stranicava koja e navedena na forumov za pomos pri procedurata. Se bese vo red so dokumentite, megjutoa mi pobaraa povtorno, toa e toa...
 
На врв Bottom