Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 мај 2017
Мислења
280
Поени од реакции
225
Од ФБ групата за БГ пасошк и процедури....
Пошто е нов пост и дечково бара да се носат на ново сите документи... што би значело тоа носење на документи по трет пат или за носење на дополнителни документи по втор пат ???? Anyone?
Тој пише дека на финална е касно да се носат дополни документи?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Тој пише дека на финална е касно да се носат дополни документи?
Zavisi,finalna trae sega kaj nekoi i poveka od 5 meseci,ako si na pocetokot od finalna ima vreme da gi razgledaat dopolnitelnite,ako si na krajot mozebi nema vreme,vo sekoj slucaj tie ke gi primat dokumentite na salter i kakva ti e srekata potoa.
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Поздрав на сите!

Одбили су ме за држављанство, јуче, мој статус се променио на страници министарства:
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Контактирао ме је посредник прошле недеље да му хитно пошаљем македонске изводе оригинале. Посалато му је све, али изгледа да посредник није на време успео да преда оригинал изводе, преводе и потврда од бугарско македонског друштва за које је мислио да не требају.

Да ли може да се спасе случај некако, и ако не, да ли имам права на нову молбу?

Поздрав!
 
Последно уредено:
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Gledas deka toj e posrednik I bara musterii za repajne,1.5 godina na forumov kazuvame deka treba potvrdata od bugarskoto zdruzenie i izvodite so koi se povrzuvas da se odnesat i vo ministerstvoto ne samo vo DABC,drugo tie sto se so bratucedi,tetki,vujkovci,strikovci i sl. da izvadat potvrdi od bg zdruzenie i da odnesat vo ministerstvoto.
Автоматски споено мислење:


Toa e za mali decijna i bebijna.
Гледам, ми мириса на "крпење", ама до сега искуството ми вели дека со бугарите не си на чисто додека не земеш пасош у рака. Ми мириса на калапење пари за потврди и превод, посебно кога инфо постира самопрогласен посредник... како и да е чекаме со ваква состојба не мрдам додека нема финален одговор.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Како може некој со положително од Април да влегол денес во указ бр. 3 а цел март не е ни почнат?
Зошто тие што чекаат од фебруари и март се највеќе со интервју 2016,а во овие два укази беа потпишани преписки од 2017 и 2018 (15 тина за странци).
Пак ќе кажам мислам дека не ги мешаат преписките во последните укази. Така што ако имаше указ за преписки од 2017,ќе следи сега указ за преписки од 2016,и така ќе се расчистуваат паралелно, зошто сакаат заедно да се чистат предметите.
Автоматски споено мислење:

Од ФБ групата за БГ пасошк и процедури....
Пошто е нов пост и дечково бара да се носат на ново сите документи... што би значело тоа носење на документи по трет пат или за носење на дополнителни документи по втор пат ???? Anyone?
Ова се однесува на оние што воопшто немаат однесено потврда и оригинал изводи се до предок во Министерството за правосудие. Има многу луѓе кои не се членови на форумов и зависат од тоа што ќе им кажат ппсредниците, а доега незнаеле и неоднеле документи.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Поздрав на сите!

Одбили су ме за држављанство, јуче, мој статус се променио на страници министарства:
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Контактирао ме је посредник прошле недеље да му хитно пошаљем македонске изводе оригинале. Посалато му је све, али изгледа да посредник није на време успео да преда оригинал изводе, преводе и потврда од бугарско македонског друштва за које је мислио да не требају.

Да ли може да се спасе случај некако, и ако не, да ли имам права на нову молбу?

Поздрав!
Te zaebal posrednikot,trebalo navreme da ti kaze ,sega e gotovo no imas pravo odnovo da pocnes procedura.
Автоматски споено мислење:

pa ja sum 5 meseci sea ke ima li sansi
Ti mozes da odnesis vo ministerstvoto,tie na salter ke gi primat,no dali veke e docna I djabe ke pravis trosoci nikoj nemoze da znae,mozebi veke ti go resile predmetot i go pratile na Sovetot e togas e docna.
Автоматски споено мислење:

Гледам, ми мириса на "крпење", ама до сега искуството ми вели дека со бугарите не си на чисто додека не земеш пасош у рака. Ми мириса на калапење пари за потврди и превод, посебно кога инфо постира самопрогласен посредник... како и да е чекаме со ваква состојба не мрдам додека нема финален одговор.
Prvo Aleksandar Pandev e vistina posrednik i se zbogati od toa,drugo vistina treba da se nosat potvrdite vo ministerstvoto tie sto neodnesle, problemot e sto toj Pandev pred 1 g ubeduvase deka netreba da se nosat potvrdi vo ministerstvoto i na mnogu gi zaeba dobija otkazi pa sega se premisli,ebati posrednicite nesposobni ke ti gi soberat parite a vrska nemaat,mnogu luge na dusa imaat zemeno.
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
63
Поени од реакции
26
Ti mozes da odnesis vo ministerstvoto,tie na salter ke gi primat,no dali veke e docna I djabe ke pravis trosoci nikoj nemoze da znae,mozebi veke ti go resile predmetot i go pratile na Sovetot e togas e docna.
Автоматски споено мислење:

ama mene sega mi kaza posrednikot
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ti mozes da odnesis vo ministerstvoto,tie na salter ke gi primat,no dali veke e docna I djabe ke pravis trosoci nikoj nemoze da znae,mozebi veke ti go resile predmetot i go pratile na Sovetot e togas e docna.
Автоматски споено мислење:

ama mene sega mi kaza posrednikot
Takvi se posrednicite,za pari zemajne trcaat a navreme da te izvestat gi nema,mnogu luge dobija otkazi zaradi prokletite lakomi posrednici,placat za tepajne mameto nivno,mnogu luge nadusa zedoa a tie se zbogatija.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Веке нема дополнителна проверка,што е супер. Секој треба да се информира што документи треба да однесе кога аплицира за државјанство. Сега со укинуване на дополнителната проверка се ке оди побрзо, но и ке фрчат откази од советот на гражданство.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Bilans od vcerasniot den 04.02.2019

6-prepiski odbieni od sovet

Promeni od finalna vo polozitelno
3428/2018-6865/2018 (41 prepiska)
13817/2018-14294/2018 (59 prepiski)
17878/2019-216800/2019 (21 prepiska)

Promeni od Zadolzitelna vo Finalna
17708/2018-19247/2018
2019-4 prepiski 312 prepiski

Prepiski vkluceni vo ukaz
146-prepiski(2017) vo ukaz br.3/2020
15-prepiski(2018) vo ukaz br.4/2020
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom