Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • https://forum.kajgana.com/threads/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%B4%D1%80%D0%B

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
18 јули 2018
Мислења
24
Поени од реакции
25
Швајцарија не е во ЕУ де факто, ама е де јуре.

Бугарија е пред влез во Шенген. И веќе работи исто ко да е. И интернационална датабаза на прекршоци - Интерпол.

Ваљда сега е појасна сликата.
ili obratno bese de jure ne e sigurno
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
31
Поени од реакции
29
Zdravo na site, jas brat mi i drugar imame poddadeno dokumenti so izvodi od pradedo, site trojca na intervju 28.01.2019, seuste na obrazovana prepiska. im cestitam na site sto dobija ukaz a na ostanatite sto poskoro da dobijat.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
23
Поени од реакции
27
Не не се малку, околу 400 преписки се,но само тое со интервју од 2017.Овде на форумот повеќето што чекаат Јануар и Фебруар се од 2016.
Jas bev na intervju 2017 juni a na polozitelno krajot na februar
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
7
Поени од реакции
0
Член од
10 октомври 2017
Мислења
37
Поени од реакции
29
Дали некој знае, имам поднесено комплет нови изводи, како и потврда од здружение, кога бев на интервју ноември 2018 година. Но кај мојот прадедо има скроз различно презиме од моето. За тоа имам однесено потврда од Општина, дека станува збор за исто лице, секако преведена на бугарски. Сеуште чекам промена на статус, моментално сум на задолжителна, па сакам да прашам дали може таа разлика да ми биде проблем, односно да бидам одбиен.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
999
Поени од реакции
1.055
Zdravo na site, jas brat mi i drugar imame poddadeno dokumenti so izvodi od pradedo, site trojca na intervju 28.01.2019, seuste na obrazovana prepiska. im cestitam na site sto dobija ukaz a na ostanatite sto poskoro da dobijat.
Na zadolzitelna sum i jas isto 13.01.2019 na intervju potvrda i krstenica .... Kaj i da e ke se smene
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
16
Поени од реакции
19
Здраво, дали некој знае дали има начин да проверам од кога сум на положително? немав проверено подолго време, можеби 5 месеци, и прв пат видов крај на мај дека ми е сменето во положително. Претходно кога проверувам не бев на финална туку тој претходниот статус. на интервју бев во септември 2017. фала однапред
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
248
Поени од реакции
283
Прегледај го приврзокот 230167Прегледај го приврзокот 230167
Decki UKAZ 190

Podneseni dokumenti 2016 ta
Intervju 2017 avgust mesec
Polozitelno 21 april 2019
Denes Ulaz 190
So potvrda od Bt izvodi od dedo
Denes Ukaz
Drugo nisto ne noseno dopolnitelno.
So sreka na siteПрегледај го приврзокот 230167
Сигурен ли си дека си бил на положително од 21 април 2019? Оти некако ногу разлика има некои од јануари 2019 уште чекат указ. Иначе честито со здравје да те служе
 
Член од
13 март 2019
Мислења
62
Поени од реакции
114
Сигурен ли си дека си бил на положително од 21 април 2019? Оти некако ногу разлика има некои од јануари 2019 уште чекат указ. Иначе честито со здравје да те служе
Fala drugar da siguren sum ,sekoj den pratev.
Deka i jas i soprugata cekame
Ona e maj polozitelno nekade pocetok.
Pozdrav site da si docekate
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.803
Поени од реакции
4.021
Прегледај го приврзокот 230167Прегледај го приврзокот 230167
Decki UKAZ 190

Podneseni dokumenti 2016 ta
Intervju 2017 avgust mesec
Polozitelno 21 april 2019
Denes Ulaz 190
So potvrda od Bt izvodi od dedo
Denes Ukaz
Drugo nisto ne noseno dopolnitelno.
So sreka na siteПрегледај го приврзокот 230167
Честито!!!!
Автоматски споено мислење:

Fala drugar da siguren sum ,sekoj den pratev.
Deka i jas i soprugata cekame
Ona e maj polozitelno nekade pocetok.
Pozdrav site da si docekate
Кој бр на образувана преписка ти е?
 
На врв Bottom