Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • https://forum.kajgana.com/threads/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%B4%D1%80%D0%B

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
27 март 2019
Мислења
227
Поени од реакции
213
Samo uste ova sakam da go prasam ako nekoj znae da mi odgovore sto i kako e tocno... Znaci ako komisijata ti dade pozitiven dogovor i cekas ukaz... Sea znaci istata taa komisija i ministerot potoa mozat da mu dadat predlog na vice da dodeli otkaz??? Epa zosto togas ni davat pozitivno mislenje voopsto, treba uste soveto da ja prekrati prepiska ta i gotovo...
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.725
Поени од реакции
13.461
Samo uste ova sakam da go prasam ako nekoj znae da mi odgovore sto i kako e tocno... Znaci ako komisijata ti dade pozitiven dogovor i cekas ukaz... Sea znaci istata taa komisija i ministerot potoa mozat da mu dadat predlog na vice da dodeli otkaz??? Epa zosto togas ni davat pozitivno mislenje voopsto, treba uste soveto da ja prekrati prepiska ta i gotovo...
Друга комисија има вицепрезидентката и таа нејзина комисија проверува како те пуштила претходната комисија на потпис
 
Член од
4 април 2015
Мислења
173
Поени од реакции
251
На почетокот на октомври го подигнав Указот од амбасадата во Ск и бидејќи немав адреса од амбасадата ми ја дадоа официјалната во општина Средец. Во понеделникот ѕвонев таму(после три месеци) и сеуште не се стигнати документите што ми е многу чудно, од Скопје до Софија да не стигнат за три месеци. Некој друг да не се сретнал со ваков проблем?
Nemoj da se cudis. Preku ambasada e mnogu sporo. Soprugata moja ceka 2 godini za proizhodot da i bide.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.802
Поени од реакции
4.018
Едно прашање на кое никој точно ми нема одговорено. Дали е можно лицето да извади бугарско државијанство доколку нема никаков документ за потекло (баба,дедо) итн живееле по селата и не се воделе никако. Истото лице се осеќа како Бугарин но нема никаков документ да го докаже тоа.
Фала на одговорите.
90% од апликантите немаат доказ за потекло или стар документ ,па затоа постои Бугарски културен клуб (2 се такви во МК)кои се овластени од Бугарија да издаваат доказ за потекло врз основа на Македонски изводи или умреници ,со кои се поврзува апликантот се до предокот на кој се повикува.Предокот мора да е роден во период од 1900 до 1918 год во град/село во кој/е во тоа време живеело бугарско население според статистиката на К'нчов(ова можеш да си го провериш во неговата книга ќе ја најдеш на нет,може и јас подоцна да го најдам линкот,или да се јавиш кај Лазар Младенов на 071239202 и он ќе ти каже дали може или неможе за конкретен град или село).Опциите за поврзување со предок мора да бидат по златна линија и тие ти се следни:

Изводи/умреници од -

Тебе-татко-дедо -прадедо
Тебе-татко-дедо-прабаба
Тебе-татко-баба-прадедо
Тебе-татко-баба-прабаба

Тебе-мајка-дедо -прадедо
Тебе-мајка-дедо-прабаба
Тебе-мајка-баба-прадедо
Тебе-мајка-баба-прабаба

Па сега ти почни да истражуваш преку која линија би ти било најдобро,без разлики во презимиња да се поврзеш.
Е сега за понатаму,откако ќе ги извадиш изводите треба да појдеш кај Лазар да ти издаде потврда,и си ја тераш процедурата ,поднесуваш за происход па откако ќе излезе поднесуваш документи во Правосудие и ти спроведуваат интервју,и си чекаш.......
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
103
Поени од реакции
102
Некој да има од Ноември 2018 интервју да му се сменило во финална? Интервју Скопје, инаку на задолжителна стои почеток на Март. Дали треба да чекам година дена од образувана преписка или од интервју?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.802
Поени од реакции
4.018
Некој да има од Ноември 2018 интервју да му се сменило во финална? Интервју Скопје, инаку на задолжителна стои почеток на Март. Дали треба да чекам година дена од образувана преписка или од интервју?
13-14м од образувана преписка ако си преку прадедо/прабаба,а доколку си преку родител 18 -20 м.
 

Pazeski

Pata
Член од
8 јануари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
1
20200122_090921.jpg
Zdravo ajde mala pomos
Dukumenti sto imam dadeno
Sveditelstvo od dedo
Potvrda od bugaski klup od Bitola ja dostaviv posle 7-8 meseci od Int
Nekoe iskustvo dali e vo red potvrdava od BT
Citam na forum poveke se od Strumica so potvrdive
 
Член од
25 март 2019
Мислења
69
Поени од реакции
115
Прегледај го приврзокот 230153
Zdravo ajde mala pomos
Dukumenti sto imam dadeno
Sveditelstvo od dedo
Potvrda od bugaski klup od Bitola ja dostaviv posle 7-8 meseci od Int
Nekoe iskustvo dali e vo red potvrdava od BT
Citam na forum poveke se od Strumica so potvrdive
Ako imas bugarsko svidetelstvo od dedo i si se povrzal so izvodi ne ni ti menuva nesto potvrdata ti imas veke dokaz i ke pomines a i potvrdata bi trebalo da e vo red.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.802
Поени од реакции
4.018

Pazeski

Pata
Член од
8 јануари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
1
Ako imas bugarsko svidetelstvo od dedo i si se povrzal so izvodi ne ni ti menuva nesto potvrdata ti imas veke dokaz i ke pomines a i potvrdata bi trebalo da e vo red.
Potvrdata ja dostaviv da bidi posigurno bideki sveditelstvoto go povrzav so izvodi no prezimeto na dedo bese razlicno od moevo kaj nego bese
Ako imas bugarsko svidetelstvo od dedo i si se povrzal so izvodi ne ni ti menuva nesto potvrdata ti imas veke dokaz i ke pomines a i potvrdata bi trebalo da e vo red.
Da go povrzav so izvodi
No prezimeto na dedo i moevo e razlicno pa zatoa dostaviv i potvrda
 
Член од
31 август 2012
Мислења
271
Поени од реакции
51
Decki ke moze li link kade mozese da se provere koi sela vo mk so kolku procenti na bg naselenie bile. Gi gledav pred nekoe vreme ama ne mozam da ja najdam stranata sega.
 
На врв Bottom