Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.783
Поени од реакции
1.905
Без разлика што забраната истекла и слободно си одел во Швајцарија. Бугарите си имаат во систем дека некогаш си нарушил престој во ЕУ земја и како таков си сомнителен. Затоа ти е отказот 99.9%. Имаше случај како тебе имал забрана за влез во ЕУ земја. Иако забраната истекла, сепак Бугарите го одбија за државјанство. Многу внимаваат на тоа каква мигрантско минато си имал пред да аплицираш за нивно државјанство.
Svajcarija ne e clenka na EU,ne bi trebalo toa da e pricina za otkaz,plus toj veke ja pominal kontrolata od policija i bil na polozitelno,koj ke gi znae sto pravat,poverovatno imaat greska napraveno,i ne im e prva.
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
187
Поени од реакции
222
Mozebi ne velam ne ne znam sto da kazam sepak ostanatite ne gubete nadez i so srekja
zalam za otkazot,mozebi e i sto si imal zabrana a mos i ne neznaeme nikoj tocno .jas licno poznavam mas i zena sto bea vo ch 5 godini gi fatia na rabota i zabrana 2godini a bea vo procedura za bg drzavjanstvo vo taj momenet im izlezea pasosite se vo red bese si gi zemaa Samo zabranata oste ne im bese pominta cekkaa do dek da im pomine i sega se tuka i permeso dok si imat...
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
419
Поени од реакции
564
Едно прашање на кое никој точно ми нема одговорено. Дали е можно лицето да извади бугарско државијанство доколку нема никаков документ за потекло (баба,дедо) итн живееле по селата и не се воделе никако. Истото лице се осеќа како Бугарин но нема никаков документ да го докаже тоа.
Фала на одговорите.
 
Член од
27 март 2019
Мислења
244
Поени од реакции
226
Svajcarija ne e clenka na EU,ne bi trebalo toa da e pricina za otkaz,plus toj veke ja pominal kontrolata od policija i bil na polozitelno,koj ke gi znae sto pravat,poverovatno imaat greska napraveno,i ne im e prva.
Svajcarija ne e clenka na Eu no ne zaboravajte deka vo Svajcarija Bugarskite drzvajni gi imat istite privilegii kako Svajcarcite, ne veruvam deka ova so otkazot i crniot pecat e slucajnost...
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.118
Поени од реакции
1.526
Svajcarija ne e clenka na EU,ne bi trebalo toa da e pricina za otkaz,plus toj veke ja pominal kontrolata od policija i bil na polozitelno,koj ke gi znae sto pravat,poverovatno imaat greska napraveno,i ne im e prva.
Швјцарија не е во ЕУ, но е во Шенген системот, така да, тоа е главна причина за отказ.
Автоматски споено мислење:

Од денес на положително. Точно 5 месеци цели од Финална
Да очекувам тогаш промена следнава недела. Се надевам.
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.228
Поени од реакции
1.324
Швјцарија не е во ЕУ, но е во Шенген системот, така да, тоа е главна причина за отказ.
Да ама од друга страна па Бугарија не е во Шенген.

Не викам дека нема шанси да е до тоа, само кажувам, малце чудно што и за Швајцарија проверуваат кога не се во иста унија, Швајцарците не се во ЕУ а Бугарите не се во Шенген за по таа линија да се проверуваат.
 
Член од
4 април 2017
Мислења
26
Поени од реакции
41
Ве молам за информација, доколку го пропуштам закажаниот термин за подигање на указ како можам да презакажам нов термин?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.783
Поени од реакции
1.905
Ве молам за информација, доколку го пропуштам закажаниот термин за подигање на указ како можам да презакажам нов термин?
Koga ke pomine toj datum bi trebalo na isti nacin kako prviot pat .
Автоматски споено мислење:

Едно прашање на кое никој точно ми нема одговорено. Дали е можно лицето да извади бугарско државијанство доколку нема никаков документ за потекло (баба,дедо) итн живееле по селата и не се воделе никако. Истото лице се осеќа како Бугарин но нема никаков документ да го докаже тоа.
Фала на одговорите.
Izvadi potvrda od bugarsko zdruzenie ako ti dadat.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
28
Поени од реакции
16
На почетокот на октомври го подигнав Указот од амбасадата во Ск и бидејќи немав адреса од амбасадата ми ја дадоа официјалната во општина Средец. Во понеделникот ѕвонев таму(после три месеци) и сеуште не се стигнати документите што ми е многу чудно, од Скопје до Софија да не стигнат за три месеци. Некој друг да не се сретнал со ваков проблем?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.118
Поени од реакции
1.526
Да ама од друга страна па Бугарија не е во Шенген.

Не викам дека нема шанси да е до тоа, само кажувам, малце чудно што и за Швајцарија проверуваат кога не се во иста унија, Швајцарците не се во ЕУ а Бугарите не се во Шенген за по таа линија да се проверуваат.
Швајцарија не е во ЕУ де факто, ама е де јуре.

Бугарија е пред влез во Шенген. И веќе работи исто ко да е. И интернационална датабаза на прекршоци - Интерпол.

Ваљда сега е појасна сликата.
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
46
Поени од реакции
23
zalam za otkazot,mozebi e i sto si imal zabrana a mos i ne neznaeme nikoj tocno .jas licno poznavam mas i zena sto bea vo ch 5 godini gi fatia na rabota i zabrana 2godini a bea vo procedura za bg drzavjanstvo vo taj momenet im izlezea pasosite se vo red bese si gi zemaa Samo zabranata oste ne im bese pominta cekkaa do dek da im pomine i sega se tuka i permeso dok si imat...
Znam i jas 3ca sto se takvi slucai pa zemaa pasosi zatoa ne zmam sto da kazam ama toa e pozz
 
Член од
12 ноември 2019
Мислења
40
Поени од реакции
30
Едно прашање на кое никој точно ми нема одговорено. Дали е можно лицето да извади бугарско државијанство доколку нема никаков документ за потекло (баба,дедо) итн живееле по селата и не се воделе никако. Истото лице се осеќа како Бугарин но нема никаков документ да го докаже тоа.
Фала на одговорите.
Prijatele ti mora da imas osnov po koj ke se povikas na taa molba za drzavjanstvo. I druga rabota e toa sho ne veruvam deka nema podatoci za predci, bidejkji vo sekoe selo ima maticni knigi kolku i da se stari ke najdis, NO za vreme na vojnite starive cesto znaele da prebegaat po selata pa taka tie dokumenti ili se vo sosednite sela kade sto mozebi ima i centralno maticno, ILI na kraj kraeva ke odis vo drzaven arhiv i tamu cuvaat podatoci za site.
 
На врв Bottom