Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • https://forum.kajgana.com/threads/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%B4%D1%80%D0%B

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
30 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
22
Дали на финална може да се достават дополнителни документи, или е касно?
Зашто однесов крштеница од прабаба ми но не однесов извод од неа.
Не ми е јасно ова со дополнителни документи а гледам повеќето тоа коментирате. Зарем на интервјуто не е доставено се, или сеа бараат плус нешто? Јас сум преку родител, исто на финална 4-ти месец. Дали и што треба дополнително да однесам? Благодарам.
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.225
Поени од реакции
1.318
Не ми е јасно ова со дополнителни документи а гледам повеќето тоа го коментирате. Зарем на интервјуто не е доставено се, зашто сеа плус? Некои промени има? Јас сум преку родител исто на финална 4-ти месец, дали и што плус документи треба да доставам? Благодарам.
Тоа е повеќе за тие што се со происход - често иако ДАБЧ им има дадено происход (со што ти е потврдено потеклото), после може да ти бараат дополнителни документи или и да не ти бараат самите - после Јотова може да се случи да те одбие оти на интервјуто си дал само копии а не оригинали или бидејќи документите не ти се доволно убедливи за потеклото (иако во ДАБЧ си поднел оригинали и тие ти го потврдиле потеклото), затоа најсигурно е дополнително да однесеш документи ако имаш и други кои покажуваат дека имаш предци од Бугарија, или да ги однесеш оригиналите ако на интервју си предал само копии.

Ти штом си со родители си прилично безбеден, освен ако твоите добиле државјанство само со изјава „се чувствувам Бугарин“ а не поднеле никаква потврда за потекло, тогаш најдобро гледај и ти дополнително да однесеш некои документи за бугарско потекло оти во спротивно можно е да те одбијат.

Бар јас вака ги знам работите, ако некој има забелешка нека ме корегира/дополни.
 
Член од
30 декември 2019
Мислења
35
Поени од реакции
22
Тоа е повеќе за тие што се со происход - често иако ДАБЧ им има дадено происход (со што ти е потврдено потеклото), после Јотова може да те одбие оти на интервјуто си дал само копии а не оригинали или бидејќи документите не ти се доволно убедливи за потеклото (иако во ДАБЧ си поднел оригинали и тие ти го потврдиле потеклото), затоа најсигурно е дополнително да однесеш документи ако имаш и други кои покажуваат дека имаш предци од Бугарија.

Ти штом си со родители си прилично безбеден, освен ако твоите добиле државјанство само со изјава „се чувствувам Бугарин“ а не поднеле никаква потврда за потекло, тогаш најдобро гледај и ти дополнително да однесеш некои документи за бугарско потекло оти во спротивно можно е да те одбијат.

Бар јас вака ги знам работите, ако некој има забелешка нека ме корегира/дополни.
Благодарам на одговорот. Инаку со потекло од дедо има земено татко ми државјанство. Сеа ме загрижува ова.
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.225
Поени од реакции
1.318
Благодарам на одговорот. Инаку со потекло од дедо има земено татко ми државјанство. Сеа ме загрижува ова.
Штом татко ти извадил државјанство преку потекло тогаш не би требало да имаш никаков ризик, имаш докажано потекло штом него му го одобриле. Преку родител е најсигурно (иако нешто подолго се чека) и единствено може да те одбијат ако родителот извадил државјанство на времето коа даваа државјанства онака, чисто со изјава ако кажеш дека се чувствуваш како Бугарин, без да покажуваш никакво потекло. Штом татко ти извадил преку потекло тогаш мирен си. Бар така јас ги знам работите.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
186
Поени од реакции
163
Да може,но побрзај,колку време си на финална?
Не сум на финална, но имам проблем до вадене на изводот од прабаба ми, и не знам колко ке потрае дур да се среди се тоа, инаку правев интервју Март 2019, уште сум на задолжителна.
 
Член од
27 ноември 2019
Мислења
15
Поени од реакции
30
Heyyy zdrqvo so e rabotava ja sum od krajotna januvar na polozotelna 2019 i uste nema ukaz koga bi dale da ne znae nekoj so e rabotaava pozz
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.802
Поени од реакции
4.021
Mnogu malce imase vo denesniov ukaz ili taka mi se cinit?
Не не се малку, околу 400 преписки се,но само тое со интервју од 2017.Овде на форумот повеќето што чекаат Јануар и Фебруар се од 2016.
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
46
Поени од реакции
23
Site te prasavme dali si bil osuduvan dali imas nekakov prekrsok nisto ne ni odgovori
Imav zabrana 3 godini od 2011 do 2014 god. Rabotev na crno vo scajcarija me prijavil eden nas mk drzavjanin taka mi rekoa togas ama posle toa slobodno odam vo svajcarija ne znam dali moze da e od toa
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
46
Поени од реакции
23
Ne se razocaruvajte imajte nadez site mozebi zatoa sto sum imal zabrana da patuvam mislam jas mozev pak da patuvam ama morav da potpolnuvam dokument na granica kaj ke odam i za kolku vreme ke se vratam ama toa e ne znam mu rekov na posrednikot da prasa da mi kaze ako davaat objasnuvanje zosto me odbile pa vi pisuvam za sigurno sto i kako pozz
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
744
Поени од реакции
686
Imav zabrana 3 godini od 2011 do 2014 god. Rabotev na crno vo scajcarija me prijavil eden nas mk drzavjanin taka mi rekoa togas ama posle toa slobodno odam vo svajcarija ne znam dali moze da e od toa
Без разлика што забраната истекла и слободно си одел во Швајцарија. Бугарите си имаат во систем дека некогаш си нарушил престој во ЕУ земја и како таков си сомнителен. Затоа ти е отказот 99.9%. Имаше случај како тебе имал забрана за влез во ЕУ земја. Иако забраната истекла, сепак Бугарите го одбија за државјанство. Многу внимаваат на тоа каква мигрантско минато си имал пред да аплицираш за нивно државјанство.
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
46
Поени од реакции
23
Без разлика што забраната истекла и слободно си одел во Швајцарија. Бугарите си имаат во систем дека некогаш си нарушил престој во ЕУ земја и како таков си сомнителен. Затоа ти е отказот 99.9%. Имаше случај како тебе имал забрана за влез во ЕУ земја. Иако забраната истекла, сепак Бугарите го одбија за државјанство. Многу внимаваат на тоа каква мигрантско минато си имал пред да аплицираш за нивно државјанство.
Mozebi ne velam ne ne znam sto da kazam sepak ostanatite ne gubete nadez i so srekja
 
На врв Bottom