Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
3 август 2015
Мислења
941
Поени од реакции
979
Da ve prasam site nesto moze nekoj ima iskustvo dali nekoj ima so razlika vo preziminja iminja datumi bukvi ili nesto slicno pominal na sovet i dobil ukaz od jotova ... Jas imam problem so imeto hristo na stariot dokment a na umrenicata Riste toa nemozev da go sredam ni na maticno ni na notar pa dali bi mi pravelo provlem vi blagodaram odnapred
 
Член од
22 декември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
5
Imam dobieno ukaz proslata nedela a iterviju imam odeno noemvri 2016
Pa me interesira dali nekoj znae ima li rok do koga treba da gi predadam dokumenti ili ne
Bidejki ne sum vo moznost da odam vednas.
 
Член од
15 ноември 2015
Мислења
53
Поени од реакции
140
Imam dobieno ukaz proslata nedela a iterviju imam odeno noemvri 2016
Pa me interesira dali nekoj znae ima li rok do koga treba da gi predadam dokumenti ili ne
Bidejki ne sum vo moznost da odam vednas.
Сподели малку инфо кога си бил точно на интервју од кога си положително а не само мака кога имате пишувате

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
16 јули 2019
Мислења
28
Поени од реакции
51
Da ve prasam site nesto moze nekoj ima iskustvo dali nekoj ima so razlika vo preziminja iminja datumi bukvi ili nesto slicno pominal na sovet i dobil ukaz od jotova ... Jas imam problem so imeto hristo na stariot dokment a na umrenicata Riste toa nemozev da go sredam ni na maticno ni na notar pa dali bi mi pravelo provlem vi blagodaram odnapred
Ja. Uz izjave svedoka sve je ok što se tiče imena i prezimena i datuma na različitim dokumentima (izvod, umrlica, venčanica)...
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
57
Поени од реакции
53
Kaj mene e na izvodot na umreni od paradedoto Kiro,a naizvodot na umreni od negoviot sin,mojot dedo Kiril,koga vadev potvrda od zdruzenieto na bugari od Strumica Lazar kaza deka nemalo da ima problem za toa.
Автоматски споено мислење:

I statusot momentalen mi e finalen eksperten pregled od 24 Avgust.
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
26
Поени од реакции
22
Здраво,

Дали има некој со ваков статус и ако може да ми кажете шо треба да се прави?


 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
687
Поени од реакции
655
Здраво,

Дали има некој со ваков статус и ако може да ми кажете шо треба да се прави?


Честитки!Државјанството ти е одобрено и указот е потпишан.Следно е да си го земеш указот и да поднесеш за лични документи.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.669
Поени од реакции
3.512
Здраво,

Дали има некој со ваков статус и ако може да ми кажете шо треба да се прави?


Треба да се закаже термин за подигнување на државјанството. Потпишано е.Честитки,само стиснете на Записване и внесете бр на пасош,име и презиме и слика од пасош.
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
3
Поени од реакции
5
Здраво на интервју бев во Софија на 06.11.2018 , сеуште ми стои статус : Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване
Автоматски споено мислење:

 
Член од
3 август 2015
Мислења
941
Поени од реакции
979
Здраво на интервју бев во Софија на 06.11.2018 , сеуште ми стои статус : Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване
Автоматски споено мислење:
Ako si preku roditel ke pocekas uste nekoj mesec ako si preku predok star dokukent kaj i da e ke se smeni
 
Член од
20 јуни 2017
Мислења
31
Поени од реакции
15
*****Апдејт 20.01.2020

Список на задолжителна проверка


2018 ИНТЕРВЈУ НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА

МАРТ

13.03.2018-инт СОФ @s@s@s@s -крштеница-АВГУСТ

06.08.2018-инт СОФ @marijanti -родител
13.08.2018-инт СОФ @gjoko10 -воена книшка и лк од дедо
14.08.2018-инт СОФ @t55 -родител
хх.08.2018-внес.во систем(интер. БТ 05/2018) @rengoring -родител

СЕПТЕМВРИ
24.09.2018- инт СОФ @@Ve19966 - родител
27.09.2018-инт СОФ @Ohridmaca1 -потврда
28.09.2018-инт СОФ @Dybala -потврда
хх.09.2018-инт СОФ @nikolaohrid

ОКТОМВРИ
01.10.2018 инт СОФ Сестра на @MargeSimpson -воена книшка
02.10.2018 инт СОФ @ploumari-потврда и воен архив В.Трново
03.10.2018 инт СОФ @Donia со венчаница и сопруг со потврда
18.10.2018- инт СОФ @LePAk -поврда и сведителство од дедо
26.10.2019 инт СОФ @FAHRER-крштеница и потврда

НОЕМВРИ
06.11.2018-инт СОФ @CyberTm -родител и потврда
10.11.2018 - инт СОФ @bojan0123-братучед и потврда
19.11.2018-инт СОФ @Aliii29 -родител
20.11.2018-инт СОФ @TBPS -сестра
27.11.2018-задолж.(инт БТ 08.08.2018) @TasHee-потврда
27.11.2018-интСОФ @darkopotok
28.11.2018-инт СОФ @Kikakikirika -родител
28.11.2018-инт СОФ @Slagjann

ДЕКЕМВРИ
03.12.2018-инт СОФ @Nikolablaaa
13.12.2018-инт СОФ @Cufka
03.12.2018-инт СОФ @urke - крштеница
28.12.2018-инт СОФ @Slagjann -потврда и сведителство


2019 ИНТЕРВЈУ НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА

ЈАНУАРИ

13.01.2019-инт СОФ @barselona123 -крштеница и потврда
22.01.2019-инт СОФ @dexdex

ФЕБРУАРИ
11.02.2019-инт СОФ @Bojsa
25.02.2019-инт СОФ @Rope
27.02.2019-инт СОФ @lolita19 - потврда
28.02.2019-инт СОФ @9999

МАРТ
06.03.2019-инт СОФ @Simorg -со потврда
25.03.2019-интСОФ @Blgarceto -крштеница и венчаница

АПРИЛ
08.04.2019 - @Altair75 -потврда
16.04.2019 инт СОФ @MargeSimpson -воена книшка
24.04.2019 инт СОФ @Laze123

МАЈ
21.05.2019-инт СОФ @A.N.Z -преку брат

ЈУЛИ
03.07.2019-инт СОФ @man united@ -потврда
23.07.2019-инт СОФ @Diablo18
31.07.2019-инт СОФ @Miky -сведителство за занаетчија -прадедо роден 1908


ОКТОМВРИ
19.10.2019-инт СОФ @Obrazuvana prepiska -potvrda

_____________________________________________________________________________________________

СПИСОК НА ФИНАЛНА 2018 ИНТЕРВЈУ


АВГУСТ
15.08.2019-@Majbejker 06.08.2018-инт СОФ
22.08.2019-@Smooth21-03.08.2018-задолж.(инт.БТ 30.05.2018) -потврда
23.08.2019-@Astrapa 08.08.2018-инт СОФ
23.08.2019-@Aleksandar92 -10.08.2018-образуван.преписка(30.05.2018-инт СК)
24.08.2019-@AAGV 16.08.2018-инт СОФ -преку братучед и потврда
24.08.2019- @dakonate 08.05.2018 инте СК

СЕПТЕМВРИ
02.09.2019-@Наќо Скопски 30.08.2018-инт СОФ -две преписки со венчаница и потврда
02.09.2019-@Наќо Скопски 30.08.2018-инт СОФ -една преписка со потврда-финална
04.09.2019-@Tlo88 -06.03.2018-инт БТ-- потврда
Xx. 09.2019- @Riri25 - -родител-интСОФ

ОКТОМВРИ
28.10.2019-@Oktavijan-11.05.2018- инт СОФ


НОЕМВРИ
01.11.2019-@Benithe1-05.07.2018-инт СОФ

ДЕКЕМВРИ
03.12.2019-@nasquez23-19.07.2018-инт СОФ -родител
09.12.2019-Сестра НА @FAHRER17.09.2018-инт СОФ -крштеница и потврда
09.12.2019-СОПРУГ НА @Ohridmaca127.09.2018-инт СОФ -со потврда
17.12.2019-@dac_kufer 06.08.2018-образ.преписак(инт.амбасада 4/2018)-родител
18.12.2019-@■■■ 06.08.2018-инт СОФ -родител
18.12.2019- @gjokehv - јуни.2018-инт СОФ
24.12.2019- @Purfect 08.08.2018-инт СОФ родител
30.12.2019-@Tashov -07.08.2018-инт СОФ родител

ЈАНУАРИ 2020
10.01.2020- @Божино 08.08.2018-образ.преписка(март 2018 инт БТ) -родител
17.01.2019 - @Dance/88 - чичко и потврда - инт Соф
_________________________________________________________________________________________________________

ДОПОЛНИТЕЛНА


01.06.2019-@K.K. - 01.02.2018-инт СОФ -доставени плус потврда,изводи и ученичка книшка

0x.10.2019-@dule_bule - 0x.05.2018-инт СОФ -0x.07.2019-на финална-потврда плус доставена

30.12.2019- @Bradley 2020 (3 ца) - 23.07. 2018-инт.СОФ, на финална од 30.08.2019- со потврда доставени изводи плус и потврда

2018 ИНТЕРВЈУ НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА

*03.12.2018 инт Софија - потврда (јас)
*03.12.2018 инт Софија - потврда (сопругот)
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
34
Поени од реакции
14
Член од
5 март 2018
Мислења
149
Поени од реакции
272
Imam dobieno ukaz proslata nedela a iterviju imam odeno noemvri 2016
Pa me interesira dali nekoj znae ima li rok do koga treba da gi predadam dokumenti ili ne
Bidejki ne sum vo moznost da odam vednas.
Najnapred cestitki za ukazot!
Spored tvoite postovi na forumot gledam deka si preku vujko i deka statusite ti se menuvale isto kako na nekolkute clenovi sto sme tuka so intervju sofija noemvri 2016. Samo so tvojata prepiska e mnogu pobrzo razgledana od nasata, od dopolnitelna si izvadeni nekade januari 2018 , nekade u februari si staven na finalna a mart mora da si na polozitelno. Zatoa ako ne ti e tesko pisi ni koga si bil na intervju vo sofija ako ja pamtis datata i koga si staven na polozitelno!?
 
На врв Bottom