Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.870
Поени од реакции
14.430
Значи која багра се има зачленето задњиве 6-7 месеци не е за верување...Јас се надам дека тролате така што поставувате исти прашања и одговарате исти одговори,во спротивно вие сте за жалање навистина.Абе нели ви се здосади бре пилешки мозоци?Абе отрувте се околу вас
 
Член од
29 септември 2018
Мислења
35
Поени од реакции
7
Sega proveriv smene staust intervju 20.09.2018 vo sof.dokumneti od cicko a vo sptemvri2019 dostavuv plus potvrda i dokum.od parababa do 1918 asega sto citam ovde treba i prvite dokumenti plus a jas koga dadov samo oni od parababa Screenshot_2020-01-19-09-37-35-1.png
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.837
Поени од реакции
4.185
Sega proveriv smene staust intervju 20.09.2018 vo sof.dokumneti od cicko a vo sptemvri2019 dostavuv plus potvrda i dokum.od parababa do 1918 kolku se ceka posle ovoj statusПрегледај го приврзокот 229729
https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html
Најгоре стои линк за детален опис на статуси и нивно времетраење, сега се чека плус два месеци. Има членови што чекаат со тој статус од август, и сеуште не им е сменето, можеш и во списокот на членоци кои се на финална да си споредиш.
 
Член од
29 септември 2018
Мислења
35
Поени од реакции
7
https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html
Најгоре стои линк за детален опис на статуси и нивно времетраење, сега се чека плус два месеци. Има членови што чекаат со тој статус од август, и сеуште не им е сменето, можеш и во списокот на членоци кои се на финална да си споредиш.
Blagodaram
 
Член од
9 ноември 2018
Мислења
17
Поени од реакции
30
Drustvo sakam da prasam odkako Dobiv ukaz ,se rasprasuvav za decata kako e procedurata.Posrednik veli deka direktno se zakazuva za intervju otkako ke go imam drzavjanstvoto i deka 6 meseci Po zakon se dobivalo drzavjanstvoto.Sto od ova e vistina a sto posrednicki trik.Dajte nekoi iskustva.Citam nekoi statusi deka isto se ceka isto kako site nie po 3-5 god
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
71
Поени од реакции
63
Da li mozes da napises sa kojim dokumentima si prosao na polozitelno, hvala unapred :)
Znaci vaka: Dokumenti poddadovme vo Juni 2016 godina, jas, majka mi i sestra mi. Dokumenti peku tetka so BG drzavjanstvo. Znaci majka mi vadi preku sestra, a procedurata mozelo nie da ja vodime istovremeno kako nejzini deca. Znaci kopija od pasos i licna karta od tetka i tamu nasi mk dokumenti koi sto gi baraat tamu. Vo Dekemvri koga izleze Proishodot podaddovme za intevju vo Sofija i ni zakazaa po edna godina i polovina vo Maj 2018. Od intervjuto promena od zadolezitelna se napravi vo Juli 2019 godina. E posle toa na 25 Oktomvri koga proverivme vidovme deka sestra mi e odbiena, a kaj mene i kaj majka mi seuste stoi finalniot eksperten pregled. Na 28 Oktomvri otidovme vo Sofija za da odneseme dopolnitelni dokumenti so nadez deka mozi da se izdejstvuva za sestra mi ama posrednikot ni kaza deka taa e odbiena, a za nas deka ke podnesat dopolnitelni dokumenti koi sto mu gi ostavivme. No koga se vrativme vo Makedonija proveriv i vidov deka i kaj dvajcata e promenet statusot i deka se ceka potpis od Viceprezidenta. Mu se javiv na posrednikot i mu kazav i toj mi rece deka sega nema potreba da gi podnesuva dopolnitelnite dokumenti za nas. I eve veke tri meseci sme za potpis kaj Viceprezidenta. Pa so Gospod napred sega.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.837
Поени од реакции
4.185
Znaci vaka: Dokumenti poddadovme vo Juni 2016 godina, jas, majka mi i sestra mi. Dokumenti peku tetka so BG drzavjanstvo. Znaci majka mi vadi preku sestra, a procedurata mozelo nie da ja vodime istovremeno kako nejzini deca. Znaci kopija od pasos i licna karta od tetka i tamu nasi mk dokumenti koi sto gi baraat tamu. Vo Dekemvri koga izleze Proishodot podaddovme za intevju vo Sofija i ni zakazaa po edna godina i polovina vo Maj 2018. Od intervjuto promena od zadolezitelna se napravi vo Juli 2019 godina. E posle toa na 25 Oktomvri koga proverivme vidovme deka sestra mi e odbiena, a kaj mene i kaj majka mi seuste stoi finalniot eksperten pregled. Na 28 Oktomvri otidovme vo Sofija za da odneseme dopolnitelni dokumenti so nadez deka mozi da se izdejstvuva za sestra mi ama posrednikot ni kaza deka taa e odbiena, a za nas deka ke podnesat dopolnitelni dokumenti koi sto mu gi ostavivme. No koga se vrativme vo Makedonija proveriv i vidov deka i kaj dvajcata e promenet statusot i deka se ceka potpis od Viceprezidenta. Mu se javiv na posrednikot i mu kazav i toj mi rece deka sega nema potreba da gi podnesuva dopolnitelnite dokumenti za nas. I eve veke tri meseci sme za potpis kaj Viceprezidenta. Pa so Gospod napred sega.
Несакам да те плашам,но искрено јас не би била мирна баш во твојот случај, не зборам за мајка ти,зошто во последно време има многу примери кај оние што поминале положително а биле со документи тетка,вујко,чичко и не доставиле потврда и изводи,добија отказ од Вицепрезидентот.
Дај боже да поминеш без проблем,само криви се посреднициве, кога си тепал пат до БГ и си му ги однел документите,што го коштало ,и покрај тоа што ви се сменил статусот да ги достави документите.
Доколку се случи непосакуван исход кој ќе одговара за изгубеното време ,пари,нервози и сл........
Дај боже да грешам незнам веќе што да кажам.......
 
Член од
1 ноември 2018
Мислења
74
Поени од реакции
74
Несакам да те плашам,но искрено јас не би била мирна баш во твојот случај, не зборам за мајка ти,зошто во последно време има многу примери кај оние што поминале положително а биле со документи тетка,вујко,чичко и не доставиле потврда и изводи,добија отказ од Вицепрезидентот.
Дај боже да поминеш без проблем,само криви се посреднициве, кога си тепал пат до БГ и си му ги однел документите,што го коштало ,и покрај тоа што ви се сменил статусот да ги достави документите.
Доколку се случи непосакуван исход кој ќе одговара за изгубеното време ,пари,нервози и сл........
Дај боже да грешам незнам веќе што да кажам.......
Несакам да те плашам,но искрено јас не би била мирна баш во твојот случај, не зборам за мајка ти,зошто во последно време има многу примери кај оние што поминале положително а биле со документи тетка,вујко,чичко и не доставиле потврда и изводи,добија отказ од Вицепрезидентот.
Дај боже да поминеш без проблем,само криви се посреднициве, кога си тепал пат до БГ и си му ги однел документите,што го коштало ,и покрај тоа што ви се сменил статусот да ги достави документите.
Доколку се случи непосакуван исход кој ќе одговара за изгубеното време ,пари,нервози и сл........
Дај боже да грешам незнам веќе што да кажам.......
Jas bev odbiena so dokument od tetka. Taka da moj sovet e da dostavis sve sto imas dopolnitelni dokumenti.
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
12
На врв Bottom