Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
210
Какви бе црни 400-500 евра за посредник?
да полагам од ново кај нив сигурно не вреди ни пола од тие пари -.-

инаку извинете, не ви објаснив каква ми е ситуацијата.

Имам БГ пасош 9 години, МК возачка скоро исто толку.
Потрбена ми е за користење во Европа, поточно Холандија, моментално живеам и работам тука.
Живеам блиску до Бугарија, така да две одења до таму не ме чинат ни 1/5 од трошокот за посредник ;)

Причина зошто би сакал да користам тука БГ возачка е:
- би си купил кола од Германија, регистрирана во Бугарија, и ќе ја возам во Холандија, без овие Холандските месечни трошоци за осигурање и даноци од 150еур.

Барем тоа ми е замислата. Ако има некој слично искуство - нека сподели.

Ви благодарам на сите за мислењата.
 
Член од
6 март 2018
Мислења
119
Поени од реакции
86
А за овој дел државјанство 6 месеци тоа се рачуна од датумот што го пишува на указот? датумот кога е подигнат указот? или датумот кога е подигнат пасошот? Логично ми е дека е првото, така ли е?
Jas za sinot koga bev vo kat Sofia na salter ni pobara pasos
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.254
Поени од реакции
2.024
Какви бе црни 400-500 евра за посредник?
да полагам од ново кај нив сигурно не вреди ни пола од тие пари -.-

инаку извинете, не ви објаснив каква ми е ситуацијата.

Имам БГ пасош 9 години, МК возачка скоро исто толку.
Потрбена ми е за користење во Европа, поточно Холандија, моментално живеам и работам тука.
Живеам блиску до Бугарија, така да две одења до таму не ме чинат ни 1/5 од трошокот за посредник ;)

Причина зошто би сакал да користам тука БГ возачка е:
- би си купил кола од Германија, регистрирана во Бугарија, и ќе ја возам во Холандија, без овие Холандските месечни трошоци за осигурање и даноци од 150еур.

Барем тоа ми е замислата. Ако има некој слично искуство - нека сподели.

Ви благодарам на сите за мислењата.
Јас споделив колку наплаќаат, па сега ти прашај си.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
22
Поени од реакции
9
Dali site Sto cekate polozitelno Edna godina ste bile na dopolnitelna proverka ,ima nekoj da kaze?
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
45
Поени од реакции
74
Автоматски споено мислење:

Edno prasanje ako moze nekoj da mi kazi sto treba da imam so menepri podiganje na Ukazot ...Blagodaram odnapred..
ВО ПОДЛЕДНИТЕ 10 СТРАНИЦИ НАЈМАЛКУ 15 ПАТИ Е ОДГОВОРЕНО, ИМАШ УКАЗ, ЧИТНИ НЕШТО МАЈКУМУ СТАРА, НЕ ЧЕКАЈТЕ СЕ НА ТАЦНА, ДОДЕКА ЧЕКАП НЕКОЈ ДА ТИ ОДГОВОРИ 1, 2, 3 ДЕНА ЌЕ ЗНАЈШ ШО ДА ПРАЈШ!
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
7
Поени од реакции
20
ВО ПОДЛЕДНИТЕ 10 СТРАНИЦИ НАЈМАЛКУ 15 ПАТИ Е ОДГОВОРЕНО, ИМАШ УКАЗ, ЧИТНИ НЕШТО МАЈКУМУ СТАРА, НЕ ЧЕКАЈТЕ СЕ НА ТАЦНА, ДОДЕКА ЧЕКАП НЕКОЈ ДА ТИ ОДГОВОРИ 1, 2, 3 ДЕНА ЌЕ ЗНАЈШ ШО ДА ПРАЈШ!
Baram ama iskreno ne mozam da najdam ...iskreno..
 
Член од
7 јули 2016
Мислења
307
Поени од реакции
291
Автоматски споено мислење:

Edno prasanje ako moze nekoj da mi kazi sto treba da imam so menepri podiganje na Ukazot ...Blagodaram odnapred..
Писмо од е-маил од закажаниот термин, дата, час. Копија од пасош, пасош. 2 слики пасош формат. Копија од преведен и легализиран извод од тебе за во општина за адреса/егн.
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
7
Поени од реакции
20
Писмо од е-маил од закажаниот термин, дата, час. Копија од пасош, пасош. 2 слики пасош формат. Копија од преведен и легализиран извод од тебе за во општина за адреса/егн.
Fala najdov i jas ...no Sepak fala da si zv i zdrav... so sreka na site..
Автоматски споено мислење:

Fala najdov i jas ...no Sepak fala da si zv i zdrav... so sreka na site..
A inace edvaj najdov slobodno ..na 17.02.2020.
 
Последно уредено:
Член од
17 јуни 2019
Мислења
7
Поени од реакции
21
Napokon :)

Образувана преписка N:5366/2016/27.07.2016 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 186 от 2019 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.359
Поени од реакции
1.355
Napokon :)

Образувана преписка N:5366/2016/27.07.2016 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 186 от 2019 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
Od koga bese na polozitelno?
 
Член од
18 јануари 2019
Мислења
8
Поени од реакции
8
Дали може да се смени веќе потврдена резервација за подигање на указ? Резервирав за 5ти Март, а сега видов дека ставиле термини и за 17 февруари?
 
Член од
7 јануари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
2
Какви бе црни 400-500 евра за посредник?
да полагам од ново кај нив сигурно не вреди ни пола од тие пари -.-

инаку извинете, не ви објаснив каква ми е ситуацијата.

Имам БГ пасош 9 години, МК возачка скоро исто толку.
Потрбена ми е за користење во Европа, поточно Холандија, моментално живеам и работам тука.
Живеам блиску до Бугарија, така да две одења до таму не ме чинат ни 1/5 од трошокот за посредник ;)

Причина зошто би сакал да користам тука БГ возачка е:
- би си купил кола од Германија, регистрирана во Бугарија, и ќе ја возам во Холандија, без овие Холандските месечни трошоци за осигурање и даноци од 150еур.

Барем тоа ми е замислата. Ако има некој слично искуство - нека сподели.

Ви благодарам на сите за мислењата.
Си прашал колку време е дозволено да возиш во Холандија со странски таблици?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.254
Поени од реакции
2.024
Дали може да се смени веќе потврдена резервација за подигање на указ? Резервирав за 5ти Март, а сега видов дека ставиле термини и за 17 февруари?
Можеш само да презакажеш ако си ја пропуштил првата резервација, односно после терминот.
 
На врв Bottom