Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
14 февруари 2018
Мислења
9
Поени од реакции
10
Ми дојде инфо дека тие што биле на интервју во последниве 2-3 години мора дополнително да ги преведат, заверат и да ги поднесат повторно сите изводи и умреници кои ги давале и при вадење на потекло. Инфото е као може да ти ги вратат документите ако ги немаш поднесено овие документи иако кога сме биле на интервју не ни ги барале, ама сега ги бараат при секое интервју. Ова почнале да го бараат од крајот на минатата година. Слушнал некој нешто за ова? Бидејќи не е проблем да се извадат, но треба пари за да се преведат, заверат повторно и да се однесат во Софиа. Таман мислев завршија трошоците и пак нешто ново испадна. Не знам дали да вадам, да заверувам и да поднесувам. Ако некој го прави истото да сподели. Благодарам
 
Член од
9 декември 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ми дојде инфо дека тие што биле на интервју во последниве 2-3 години мора дополнително да ги преведат, заверат и да ги поднесат повторно сите изводи и умреници кои ги давале и при вадење на потекло. Инфото е као може да ти ги вратат документите ако ги немаш поднесено овие документи иако кога сме биле на интервју не ни ги барале, ама сега ги бараат при секое интервју. Ова почнале да го бараат од крајот на минатата година. Слушнал некој нешто за ова? Бидејќи не е проблем да се извадат, но треба пари за да се преведат, заверат повторно и да се однесат во Софиа. Таман мислев завршија трошоците и пак нешто ново испадна. Не знам дали да вадам, да заверувам и да поднесувам. Ако некој го прави истото да сподели. Благодарам
DA taka e..2017 2018 2019 godina ...sigurno 100 %
Автоматски споено мислење:

Eve sto napisa eden posrednik...ova e izvadeno od negov Facebook... Tri poraki...
Sakam da I kazam na mojte klienti da si gi proveruvat brojcinjata na sajtot na ministerstvoto zatoa sto veke po novo ministerstvoto gi bara site dokumenti (izvodite umrenicite do pradedo so koj klientite imat podneseno za bugarsko poteklo-proizhod)ova vazi za site od 2017 2018 2019 godina sto imat podneseno za bg drzavjanstvo ....

Znaci ministerstvoto bara site izv odi do pradedo da se prevedat legalizirat i so potvrda od bg zduzenie da se odnesat kako dopolnitelni dokumenti...ako ima nesto nejasno neka mi pisat zasegnatite ...

Da poobjasnam ova vazi za tie sto ne podnele dopolnitelni dokumenti- ima od tie godini koj imat veke podneseno dopolnitelni dok..
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2015
Мислења
150
Поени од реакции
156
Здраво здраво,

Кратки две прашања само (што најверојатно е одговорено 100 пати ... ама не можев да го најдам во претходните страни).

Проверувам од време на време и ова е статусот што ми стои на страната:

1578833077733.png

 1. Ова значи дека процедурата е во тек и сега за сега се е ОК ?
 2. Ако се смени статусот за да поднесам пак документи (за до проверка) како би требала да гласи пораката ?
Фала многу !!!!
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
9
Поени од реакции
10
Здраво здраво,

Кратки две прашања само (што најверојатно е одговорено 100 пати ... ама не можев да го најдам во претходните страни).

Проверувам од време на време и ова е статусот што ми стои на страната:

Прегледај го приврзокот 228497

 1. Ова значи дека процедурата е во тек и сега за сега се е ОК ?
 2. Ако се смени статусот за да поднесам пак документи (за до проверка) како би требала да гласи пораката ?
Фала многу !!!!

Најгоре на форумов стои линкот со статусите, треба да го копираш и да го отвориш во нов tab
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.251
Поени од реакции
12.125
Сменет статус во:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.837
Поени од реакции
4.185
Здраво здраво,

Кратки две прашања само (што најверојатно е одговорено 100 пати ... ама не можев да го најдам во претходните страни).

Проверувам од време на време и ова е статусот што ми стои на страната:

Прегледај го приврзокот 228497

 1. Ова значи дека процедурата е во тек и сега за сега се е ОК ?
 2. Ако се смени статусот за да поднесам пак документи (за до проверка) како би требала да гласи пораката ?
Фала многу !!!!
Доколку при интервју ги имате поднесено повторно сите документи врз основа на кои сте добиле происход, изводи, умреници потврда, стар документ ако имате, сето тоа преведено и заверено, тогаш нема потреба да се достават повторно.
Овој статус е почетен и најгоре на страната во линкот е детално објаснето за редоследот и времетраењето, сга траат плус два месеци повеќе.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
150
Поени од реакции
156
Најгоре на форумов стои линкот со статусите, треба да го копираш и да го отвориш во нов tab
Фала многу !!! Ептен корисен линк што го промашив :)

Доколку при интервју ги имате поднесено повторно сите документи врз основа на кои сте добиле происход, изводи, умреници потврда, стар документ ако имате, сето тоа преведено и заверено, тогаш нема потреба да се достават повторно.
Овој статус е почетен и најгоре на страната во линкот е детално објаснето за редоследот и времетраењето, сга траат плус два месеци повеќе.
Значи посредникот најверојатно се уредно има поднесено кога ме пријавувал во министерството за правосудство (за ова, нормално не можам да бидам 100% сигурен :) ).
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.116
Сменет статус во:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Koga bese na intervju i so sto dokumenti
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
521
Поени од реакции
440
Доколку при интервју ги имате поднесено повторно сите документи врз основа на кои сте добиле происход, изводи, умреници потврда, стар документ ако имате, сето тоа преведено и заверено, тогаш нема потреба да се достават повторно.
Овој статус е почетен и најгоре на страната во линкот е детално објаснето за редоследот и времетраењето, сга траат плус два месеци повеќе.
Samo izvodi/umrenici zaedno so potvrda samo treba ( ako sakas da gi noses do deka si na zado/finalna ) taka? za neosuduvan lekarsko ne treba taka?
 
На врв Bottom