Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • https://forum.kajgana.com/threads/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%B4%D1%80%D0%B

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
15 мај 2010
Мислења
64
Поени од реакции
23
Drugari zasti gi odbivaat gledam vo finalna? Bi trebalo ako problem imalo da gi odbijat vo zadolzitelna prepeska!
 
Член од
2 јануари 2020
Мислења
15
Поени од реакции
2
...kaze meni posrednik (prevarant koji je pokusao da me prevari ali nije znao s kim ima posla) da moze nesto da se odradi da odma ode predmet kod viceprezidenta na potpis... znam da laze jer mu treba usluga neka pa kao da i on ponudi nesto.
Автоматски споено мислење:

Sa zaduzitelno na potpis... lazov teski
 
Член од
23 септември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zd.Treba da go zemam ukazot vo petok dali ke mi treba nov izvod ili mozam i so star bidejki za na legija 6 treba 2 sliki i izvod dokolku znae nekoj bi ve zamolil za odgovor...
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.796
Поени од реакции
3.993
Zd.Treba da go zemam ukazot vo petok dali ke mi treba nov izvod ili mozam i so star bidejki za na legija 6 treba 2 sliki i izvod dokolku znae nekoj bi ve zamolil za odgovor...
Извод нов не постар од 6 м
Автоматски споено мислење:

Drugari zasti gi odbivaat gledam vo finalna? Bi trebalo ako problem imalo da gi odbijat vo zadolzitelna prepeska!
Самиот статус ти кажува ФИНАЛЕН ЕКСПЕРТЕН ПРЕГЛЕД......
Советот на експерти се изјаснуваат побразгледување на предметот,дали се е во ред со документите, прекршоци и сл....
 
Член од
2 јануари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
3
Pa sto cekase toj posrednikot,trebase da znae deka treba da se dostavi potvrdata i vo MP inace redet na dopolnitelna a na toj status nekoi sedat i poveke od godina,ubavo ve zaebal posrednikot,uste i ako ne gi dostavi dopolnitelnite vo rok ima da ve odbiet.
Toa e @orel100 , dokumentite gi predadovme na posrednikot da gi dade vo MP i ostanuva da cekame .
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
23
Поени од реакции
6
Zdravo decki,Srekna nova zdravje najprvo sve ostanato po pat.
Prasanjeto mi e dali ima nekoj sto e od Skopje,plan da ide za Sofija vo Januari ili pocetok Februar so sopstven prevoz da podelime troskovi zaedno??
Pozdrav
 
Член од
3 јануари 2020
Мислења
4
Поени од реакции
9
Drugari 1 prasanje imam makedonsko drzavanjanstvo,imam podneseno za Srpsko pred 1 godina ama ne sum zemal nisto ni potvrda ni nisto,a so Bugarskoto sum na zadolzitelna dali ke mi napravat problem...Dali R Bugarija dozvoluva poveke drzavanjnstva iako srpskovo ne sum go zemal ni potpisal!
 
Член од
1 февруари 2018
Мислења
18
Поени од реакции
14
Drugari 1 prasanje imam makedonsko drzavanjanstvo,imam podneseno za Srpsko pred 1 godina ama ne sum zemal nisto ni potvrda ni nisto,a so Bugarskoto sum na zadolzitelna dali ke mi napravat problem...Dali R Bugarija dozvoluva poveke drzavanjnstva iako srpskovo ne sum go zemal ni potpisal!
i bugarija i makedonija dozvolyuvat poveke< jas ima 3
 
Член од
18 септември 2019
Мислења
12
Поени од реакции
11
Sakam da prasam dali znae nekoj stabilen posrednik za da mi izvadi adresa od kjustendil. Fala
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.796
Поени од реакции
3.993
Денес му пишав на Лазар Младенов врска проблемот со потпишувањето на молбите за придобивање на бугарско државјанство
"
Почитуван Прецедателе на БККС,
Моето име е Пале Крстиќ, ви се обраќам како членка на вашиот клуб и како кандидатка за бугарско државјанство, кое е во фаза на потпис од Вицепрезидентот.
Јас како и многу други членови на Вашиот клуб сме засегнати од пролонгирањето на потпишувањето на државјанствата, па така немајки каде, сакаме да Ви се обратиме на Вас како личност која ги штити интересите на Нас Бугарите во Македонија.,бидејќи нема друга компетентна личност која може да ни одговори или да реагира на некаков начин до надлежните во Бугарија.
Па сакаме да ве замолиме дали постои начин да се побуниме, или ете Вие како Наш претставник да напишете протесна нота до надлежните органи од Бугарската власт, да се побара одговор до кога Ние што чекаме 8,9,10, 11 па и 12 месеци со статус
"Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија'' ќе треба да чекаме????
Се повеќе се соочуваме со вакви пролонгирања и пробивања на сите рокови, правилници и законски рамки, поради некакви внатре државни политики или пак соочување со скандали во самите институции како што беше скандалот со ДАБЧ,разни дополнителни проверки, препукувања меѓу институциите и сл, кои се повеќе си играат со Нашата судбина.
Знам дека ова не е во Ваша надлежност, но сепак сакам да ве замолам да се обидете да побарате одговор како Наш претставник, па можеби ќе има некаков ефект врз Бугарските институции.
Ви благодарам на одвоеното време, и ви посакувам среќни празници во добро здравје"

А еве го одговорот од негова страна:

"Почитувана,
ако документите се во ред, предадени во оригинална форма, преведени и заверени, тогаш ке дојде и моментот на потпишуванье.
Инаку, потпретседателката е информирана за се. Предполагам оти забавуваньето се должи на огромниот број преписки кои треба да се потпишат, а пред тоа се проверуват и од комисија во нејзиниот кабинет. Сигурно знаеш, не се работи само за преписки од Македонија, ами и од С'рбија, Романија, Молдавија, Украина и од сите други земји каде што живее бугарско население.
Поздрави!"

Чисто сакав да видам дали ќе добијам некој одговор,или пак дали може нешто да се направи околу оваа ситуација,па еве и да споделам тука со вас.

IMG-140948aeb9cc1762a31c8876885b651c-V.jpg IMG-b3266f2665f9aedf81cbf99db00f11e9-V.jpg IMG-a014eaac00e25215d5ce1ad7cc022900-V.jpg IMG-790f2a2c936e1ab7ec9274ca494cff67-V.jpg
 
Член од
21 октомври 2019
Мислења
10
Поени од реакции
6
НЕКА НИ Е СРЕЌНА ОВАА 2020 ГОДИНА !!!
И ВО ОВААА ГОДИНА ДА НИ СЕ ИСПОЛНИ НАЈГОЛЕМАТА ЖЕЛБА НА СИТЕ КОИ ЧЕКАМЕ ,ДА СИ ГО ЗЕМЕМЕ БУГАРСКОТО ДРЖАВЈАНСТВОТО ВО РАКА!!!:angel:*****Апдејт 01.01.2020

Список на задолжителна проверка


2018 ИНТЕРВЈУ НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА

МАРТ

13.03.2018-инт СОФ @s@s@s@s -крштеница-
АВГУСТ

06.08.2018-инт СОФ @marijanti -родител
08.08.2018-образ.преписка(март 2018 инт БТ) @Божино-родител
08.08.2018-инт СОФ @Purfect -родител
13.08.2018-инт СОФ @gjoko10 -воена книшка и лк од дедо
14.08.2018-инт СОФ @t55 -родител
хх.08.2018-внес.во систем(интер. БТ 05/2018) @rengoring -родител
СЕПТЕМВРИ
24.09.2018- инт СОФ @@Ve19966 - родител
27.09.2018-инт СОФ @Ohridmaca1 -потврда
28.09.2018-инт СОФ @Dybala -потврда
ОКТОМВРИ
01.10.2018 инт СОФ Сестра на @MargeSimpson -воена книшка
02.10.2018 инт СОФ @ploumari-потврда и воен архив В.Трново
03.10.2018 инт СОФ @Donia со венчаница и сопруг со потврда
26.10.2019 инт СОФ @FAHRER-крштеница и потврда
НОЕМВРИ
06.11.2018-инт СОФ @CyberTm -родител и потврда
10.11.2018 - инт СОФ @bojan0123-братучед и потврда
19.11.2018-инт СОФ @Aliii29 -родител
20.11.2018-инт СОФ @TBPS -сестра
27.11.2018-задолж.(инт БТ 08.08.2018) @TasHee-потврда
27.11.2018-интСОФ @darkopotok
28.11.2018-инт СОФ @Kikakikirika -родител
ДЕКЕМВРИ
03.12.2018-инт СОФ @Nikolablaaa
13.12.2018-инт СОФ @Cufka
03.12.2018-инт СОФ @urke - крштеница
28.12.2018-инт СОФ @Slagjann -потврда и сведителство


2019 ИНТЕРВЈУ НА ЗАДОЛЖИТЕЛНА

ЈАНУАРИ

13.01.2019-инт СОФ @barselona123 -крштеница и потврда

ФЕБРУАРИ
11.02.2019-инт СОФ @Bojsa
25.02.2019-инт СОФ @Rope
27.02.2019-инт СОФ @lolita19 - потврда

МАРТ
06.03.2019-инт СОФ @Simorg -со потврда
25.03.2019-интСОФ @Blgarceto -крштеница и венчаница

АПРИЛ
16.04.2019 инт СОФ @MargeSimpson -воена книшка

МАЈ
21.05.2019-инт СОФ @A.N.Z -преку брат

ЈУЛИ
23.07.2019-инт СОФ @Diablo18

ОКТОМВРИ
19.10.2019-инт СОФ @Obrazuvana prepiska -potvrda

_____________________________________________________________________________________________

СПИСОК НА ФИНАЛНА 2018 ИНТЕРВЈУ


АВГУСТ
15.08.2019-@Majbejker 06.08.2018-инт СОФ
15.08.2019- @RRR123 -31.07.2018-инт СОФ
19.08.2019-@bolowr4r4 28.07.2018-инт СОФ -потврда
22.08.2019-@Smooth21-03.08.2018-задолж.(инт.БТ 30.05.2018) -потврда
23.08.2019-@Astrapa 08.08.2018-инт СОФ
23.08.2019-@Aleksandar92 -10.08.2018-образуван.преписка(30.05.2018-инт СК)
24.08.2019-@AAGV 16.08.2018-инт СОФ -преку братучед и потврда
24.08.2019- @dakonate 08.05.2018 инте СК

СЕПТЕМВРИ
02.09.2019-@Наќо Скопски 30.08.2018-инт СОФ -две преписки со венчаница и потврда
02.09.2019-@Наќо Скопски 30.08.2018-инт СОФ -една преписка со потврда-финална
04.09.2019-@Tlo88 -06.03.2018-инт БТ-- потврда

ОКТОМВРИ
28.10.2019-@Oktavijan-11.05.2018- инт СОФ


НОЕМВРИ
01.11.2019-@Benithe1-05.07.2018-инт СОФ

ДЕКЕМВРИ
03.12.2019-@nasquez23-19.07.2018-инт СОФ -родител
09.12.2019-Сестра НА @FAHRER17.09.2018-инт СОФ -крштеница и потврда
09.12.2019-СОПРУГ НА @Ohridmaca127.09.2018-инт СОФ -со потврда
17.12.2019-@dac_kufer 06.08.2018-образ.преписак(инт.амбасада 4/2018)-родител
18.12.2019-@■■■ 06.08.2018-инт СОФ -родител
18.12.2019- @gjokehv - јуни.2018-инт СОФ
30.12.2019-@Tashov -07.08.2018-инт СОФ родител

_________________________________________________________________________________________________________

ДОПОЛНИТЕЛНА

01.02.2018-инт СОФ @K.K. -од 01.06.2019 на дополнителна-доставени плус потврда,изводи и ученичка книшка
0x.05.2018-инт СОФ @dule_bule -0x.07.2019-на финална-0x.10.2019-на дополнителна -потврда плус доставена


ПОЛОЖИТЕЛНО

НОЕМВРИ

29.11.2019 @Nexon 16.06.2018-инт СОФ -01.08.2019-финалн
30.11.2019 @marijanti -xx.06.2018-инт СОФ деца на 01.08.2019 финална-

ДЕКЕМВРИ

30.12.2019 @Zlatkoim--13.01.2018 -интБТ-15.08.2019 на финална
30.12.2019- @Fill26.07.2018 -инт СОФ-воена книшка- 20.08.2019 на финална
30.12.2019- @Angieee-21 25.07.2018-инт СОФ сестра-20.08.2019 на финалнаДАЛИ ИМАТЕ И ВИЕ ПРОМЕНИ ?
@Smooth21 @AAGV @Astrapa @Majbejker @bolowr4r4 @Aleksandar92 ???
Јас малце задоцнив со известувањето се извинувам . Од задолжителна се смени во финална на 24.12.2019. Со среќа да ни е на сите што чекаме
 
На врв Bottom