Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .

Нuкола

И Ленче ❤
Член од
24 мај 2005
Мислења
4.924
Поени од реакции
12.603
како најупатена ако сакате да ми одговорите,ако двајцата родители имаат бг пасош а децате се роден пред да земат паспши родителите каква е процедурата за децата да се стекнат со бг пасоши,благодарам
Безразлика дали двајцата или само еден родител има бугарско државјанство, за децата олеснителна околност (побрзо добивање на бугарско државјанство) важи само доколку децата се малолетни.
Во спротивно, си чекаат за пасош како и сите други со единствена разлика што сигурно ќе го добијат пасошот пошо имаат еден или двајца родители што веќе се БГ државјани.
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
33
Поени од реакции
20
Безразлика дали двајцата или само еден родител има бугарско државјанство, за децата олеснителна околност (побрзо добивање на бугарско државјанство) важи само доколку децата се малолетни.
Во спротивно, си чекаат за пасош како и сите други со единствена разлика што сигурно ќе го добијат пасошот.
за малолетни деца прашувам 4г и 16г
 
Член од
10 октомври 2017
Мислења
30
Поени од реакции
8
Има ли некој со променет статус од задолжителна, октомври, ноември 2018 да бил на интервју. Кај мене од ноември 2018 сеуште ист статус, задолжителна, се изначекавме до сега. Ако вака оди бавно, уште 3 години до државјанство
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.423
Поени од реакции
2.693
како најупатена ако сакате да ми одговорите,ако двајцата родители имаат бг пасош а децате се роден пред да земат паспши родителите каква е процедурата за децата да се стекнат со бг пасоши,благодарам
Дирекно во општина да ги пријавите како Ваши деца ,и за еден месец најкасно имате изводи во рака.Потоа можете на сликање во мвр за пасош
 
Член од
12 ноември 2019
Мислења
34
Поени од реакции
22
Петок 13, 2019
Новинар
: Каде планирате да заминете кога ќе го добиете бугарскиот пасош?
Борис Џонсон:
Прегледај го приврзокот 225125

Мала шала за нас што планиравме да фатиме патот за UK ако добиеме државјанство/пасош :kuracc:
Брегзит нема да се случи уште долго. И доколку се случи тоа е долгогодишна постапка, во која најверојатно ќе има посебни правила за луѓето од европска унија и пак на некој начин ќе си останат и работат таму.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
53
Поени од реакции
87
Брегзит нема да се случи уште долго. И доколку се случи тоа е долгогодишна постапка, во која најверојатно ќе има посебни правила за луѓето од европска унија и пак на некој начин ќе си останат и работат таму.
Точно за тие што се таму нема да има проблеми. За нас што го чекаме пасошот (ја на пример 5 години) ќе биде мало сутра.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
30
Vgodina ova vreme negde ukaz potpisan,ako odat so ova tempo kako dosega
Seriozno? Mene mi kazaa deka brzo ke billo ? Vekje 2 ipol godini ovoj proces se Tera :(
Автоматски споено мислење:

Ops moja greska Intervju 26-06-2017
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.423
Поени од реакции
2.693
Seriozno? Mene mi kazaa deka brzo ke billo ? Vekje 2 ipol godini ovoj proces se Tera :(
Автоматски споено мислење:

Ops moja greska Intervju 26-06-2017
Така и нас ни викаа, секој ден проверувај, ќе биде, за една недела, за многу брзо, за еден месец...... И оп времето си проаѓа. Членови на форумот со тој статус чекаат 11м до потпис до моментов. Јас лично 7,5 месеци чекам со тој статус.... Па сега ти види....
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
30
Така и нас ни викаа, секој ден проверувај, ќе биде, за една недела, за многу брзо, за еден месец...... И оп времето си проаѓа. Членови на форумот со тој статус чекаат 11м до потпис до моментов. Јас лично 7,5 месеци чекам со тој статус.... Па сега ти види....
Koga bese na Intervju ?
 
На врв Bottom