Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.423
Поени од реакции
2.693
Dali nekoj znae ,posle dopolnitelna ako odneses izvodi od predci bez potvrda od bugarski klub ,da pomines finalna i da te stavat na potpis?
Тебе секако ќе те стават на финална,но потоа ризикуваш да те одбијат, потврда мораш да однесеш!
 

Skylake

Корониште!
Член од
7 јули 2016
Мислења
328
Поени од реакции
317
Другари бев вчера во Софија го земав указот и поднесов барање за службена адреса, службеничката ми кажа од прилика ќе биде готово другата недела Среда или Четврток, па мислам во Софија да одам пак во Четврток ама страв ми е да не не биде готово до тогаш. Сега ме интересира некој од искуство да каже за колку време имаат средено за адреса (нормално без посредници и пари под рака). Фала.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
18
Поени од реакции
8
ANYONE?

Дали некој знае каква е процедурата за вадење на документи за деца? Дали сега кога ќе одам за Софија да подигнам државјанството и поднесувам за документи, може/треба и за децата да поднесам?
Ако да, што се', и колку е тој трошок?

Благодарам.
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
825
Поени од реакции
781
Мој предлог: Секој што ќе постира спротивно од тоа за што е темата односно ќе се прави паметен како не требало да се добива бугарско државјанство/како е тоа залудно потрошени пари, веднаш да се банира. Темава е искчучиво за тоа и кој го интересира нека даде мислење а кој не, нека си отвори портал и нека го читаат некои што мислат како него/неа.

Ајде ако не секој ден во кока кола да оди по еден и да му кажува како пепси е подобро.

Ама тоа е, немаат што да прават.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.423
Поени од реакции
2.693
Дали двајцата родители имаат бг државјанство?
Зошто ако имаат се оди во општина и се пријавуваат децата,а трошокот искрено не го знам но мислам дека се плаќа такса. Нема потреба во правосудие да се оди, постои овој начин, но само ако двајцата имаат бг државјанство.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
53
Поени од реакции
87
Петок 13, 2019
Новинар
: Каде планирате да заминете кога ќе го добиете бугарскиот пасош?
Борис Џонсон:
_Ve02y.gif

Мала шала за нас што планиравме да фатиме патот за UK ако добиеме државјанство/пасош :kuracc:
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
18
Поени од реакции
8
Благодарам на одговорот.

За сега, само јас (таткото) ќе имам, сопругата нема на кој начин да добие .. Ама на децата треба да им следува секако, само дали сега кога ќе одам, треба да поднесам и за нив, или кога ќе си ги подигнам изготвеин ЛК и Пасошот .. (?) ..

Дали двајцата родители имаат бг државјанство?
Зошто ако имаат се оди во општина и се пријавуваат децата,а трошокот искрено не го знам но мислам дека се плаќа такса. Нема потреба во правосудие да се оди, постои овој начин, но само ако двајцата имаат бг државјанство.
 

Skylake

Корониште!
Член од
7 јули 2016
Мислења
328
Поени од реакции
317
Петок 13, 2019
Новинар
: Каде планирате да заминете кога ќе го добиете бугарскиот пасош?
Борис Џонсон:
Прегледај го приврзокот 225125

Мала шала за нас што планиравме да фатиме патот за UK ако добиеме државјанство/пасош :kuracc:
А да не се деси нешто негативно во однос со брексит последниве неколку дена? Не сум во тек со настаните, знам дека требаше да напуштаат пред Јануари 31?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.423
Поени од реакции
2.693
Благодарам на одговорот.

За сега, само јас (таткото) ќе имам, сопругата нема на кој начин да добие .. Ама на децата треба да им следува секако, само дали сега кога ќе одам, треба да поднесам и за нив, или кога ќе си ги подигнам изготвеин ЛК и Пасошот .. (?) ..
Можеш со твоето државјанство,но претходно се закажува термин за интервју електронски.Пробај преку некој посредник да ти закаже зошто немат термини слободни до мај,а посредниците можат преку ред.Ќе ти треба изводи од децата само преведени и заверени на нотар во БГ и,твој извод преведен и заверен и државјанството твое копија.Се пополнува молба ,декларација и се прави интервју воприсуство на двајца родители .
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
18
Поени од реакции
8
Децата се 5.5г и 15 месеци :) ... И се причина зашто да се бега од тука ...

Можеш со твоето државјанство,но претходно се закажува термин за интервју електронски.Пробај преку некој посредник да ти закаже зошто немат термини слободни до мај,а посредниците можат преку ред.Ќе ти треба изводи од децата само преведени и заверени на нотар во БГ и,твој извод преведен и заверен и државјанството твое копија.Се пополнува молба ,декларација и се прави интервју воприсуство на двајца родители .
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
18
Поени од реакции
8
Братучед ми е таму, и сао што ми пиша дека по 31.01. ќе бараат визи и др документи .. кој влезе пред тоа ..
Инаку, тој поднел барање за статус и му одобриле.. до 2024 е „безбеден“ ..

Епа да се надеваме дека нема да чепкаат на "right of free movement for EU citizens" и ќе останат држава каде што ќе може да се работи со ЕУ пасош а нема да биде во ЕУ како Норвешка. Ако укинат right of free movement или направат било каков хард брексит ќе се соочат и они со последици од посилните ЕУ држави.
 

Нuкола

И Ленче ❤
Член од
24 мај 2005
Мислења
4.924
Поени од реакции
12.603
@Turrican - бан 2 недели од тема (офтопик)
@Bumbari - бан 2 недели од тема (офтопик/навреди)
@Marick14 - опомена (офтопик)
@Callisto @Skylake - имате посебна тема за Брегзит.

Останатите продолжете со дискусија во рамки на темава. За историја/политика и живот во ЕУ има други теми, овде не.

Тенкију.
 
Последно уредено:
Член од
2 февруари 2018
Мислења
33
Поени од реакции
20
Дали двајцата родители имаат бг државјанство?
Зошто ако имаат се оди во општина и се пријавуваат децата,а трошокот искрено не го знам но мислам дека се плаќа такса. Нема потреба во правосудие да се оди, постои овој начин, но само ако двајцата имаат бг државјанство.
како најупатена ако сакате да ми одговорите,ако двајцата родители имаат бг пасош а децате се роден пред да земат паспши родителите каква е процедурата за децата да се стекнат со бг пасоши,благодарам
 
На врв Bottom