Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .

Нuкола

Ганџамен
Член од
24 мај 2005
Мислења
4.998
Поени од реакции
12.679
Sto fora ke bese ova potvrdava od BG klub i kako moze toj mojot posrednik shupak OD STRUMICA da ne me informira deka i toa trebalo kako dokument!? Ali nema veze bitno parite si gi zema a ja stapiv u kontakt so edna advokatka od Sofija koja na sestrami i zakaza intervju za April 2020 posto shupakot posrednik NE GO BIVA (pred 1 mesec OTKAZ)
Не си ни прв ни последен...
На почеток пред аплицирање секој што е неупатен директно носи заклучок дека му треба посредник. Со тек на време, земајќи го во предвид фактот што Бугарија од пасошиве напрај парам-парче, како лото да чекаме, и никој да не знае кога ќе му дојде неговиот ред... одма ќе ги научиш сите потребни информации и процедури. Посредник според мене може да биде само што е некој стациониран во Софија и да помогне со пополнување на документи и да ти го покаже патот до институциите.

Мора луѓето да сватат дека повеќе не постои тоа - ќе фрлам кеш и ќе ме пикнат преку ред. Добро можеби постои, ама екстремно ретко во споредба со тоа што се случуваше до 2012/2013 негде...
Од 2014 па навака, доволно е да го посетиш форумов и буквално не ти треба никаков ебан посредник/адвокат или нешто слично. Значи да не ве лажат, тоа е само бизнис.
Од ко се деси "фајтот" помеѓу МП и ДАБЧ, заврши приказната за посредувачи.
Све што на идните апликанти им треба го има на форумов и све се тоа јавно достапни информации. Ви кажувам од искуство, и од мн други луѓе што се на терен (во Софија).

Во моментов статистички потврдата од БКК Струмица (Лазар се вика човекот), е голем фактор во добивањето на указ. Секако добредојдени се секакви документи што укажуваат на бугарски корен, но тоа мора да е директна крвна линија, без вујко/чичко/тетка метка.
Дури и да се работи за брат/сестра, ако пасошот го добиле со происход изваен пред 2013 (да речам на жими мајка), пак може да ве одбијат.
Катастрофална грешка е посредник од Струмица да не ти укаже на потврдата од бугарскиот клуб што се наоѓа баш таму.

Све друго се мал милион познати и непознати фактори, дел политички, дел безбедносни, дел историски итн итн.. што БУКВАЛНО никој не ги познава детално, и затоа никој неможе со точност да каже кога како и што ќе се случи со вашата апликација.
Значи не паѓајте на манипулации, земете прво образовајте се, бејзикот, па после трчајте по посредници кои да повторам практично веќе не се ни потребни!

Позз
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво вака ми е веќе 2 месеци одприлика се знае за колку време се менува и што следи после ова?
Фала однапред


Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
druze mene od mart mesec mie vaka I se uste nema nisto
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
46
Поени од реакции
43
Zdravo,forumov go sledam poveke godini,negde od 2012godina,jas imav za mene aplicirano ,no vo 2014 bev prekraten bidejki nemav dokument za predok.Sega sakam da prasam nekoj od poupatenite,bidejki za se sto trebase da napravam doznav od tuka a ne od posrednikot.Ima aplicirano mojot sin pocetokot na 2017godina so dokumenti od prv bratuced povrzani i legalizirani,vo juli mesec 2017 zema proishod i go dostavi vo MP intervju imase zakazano 16 avgust 2018 bese na toa intervju no nemozev da soberam izvodi od moja starna do 1918, se prolongira se toa i negde ponapred na stanite na kajgana imase objava od Lazar deka mora da se nosat potvrdi od klub i pvrzani so izvodi do 1918 godina no rece deka mora toa da bide pred da se smeni statusot od zadolzitelna znaci nege godina dena od intervjuto.Tie izvodi kei spremivme preku na zena mi strana so cisto selo po statistikata na Kncov gi dadovme na posrednikot da napravi molba i da gi dostavi vo MP koga bilo se gotovo se javi da odi i sin mi so nego za da gi dostavi licno , toj nemozese da odi pa ostana posrednikot da gi dostavi toa bese okolu 10 avgust 2019 posle toa edno dve nedeli statusot se smeni od zadolzitelna na finalen eksperten pregle i veke tri meseci e statusot ist, kakvi se sansite za da ne bide vraten na dopol.proverka.
 
Член од
12 јуни 2019
Мислења
85
Поени од реакции
94
Site sto imate podneseno preku brat /sestra ..obavezno proverete vo BG dali ste tamu zavedeni kako niven/nejzin, brat/
sestra.. Bidejkj jas ne sum bil zaveden, za malku ke go oberev bostanot.. Svoevremeno koga podnesuvala sestra mi,posrednikot ne napisal deka ima i brat.
Mene proizhodot mi bese od sestra mi,
No posle finalen pregled mi se smeni statusot..(podole go prikaciv)
Istoto go dostaviv..
No e mozhelo da ne mi go pobarat od sovetot i avtomatski da me isfrlat..

Spodeliv pred nekoj den,deka sum vklucen vo ukaz,
Site da si docekate..
 

Attachments

Член од
3 август 2015
Мислења
837
Поени од реакции
804
Da ne znae nekoj do kaj se stignati so zadolzitelna promena vo finalna ...... Kako sto gledam posledniot e od 15 avgust 2018 intervju promena vo finalna od zadolzitelna ?
Автоматски споено мислење:

I ja sum 6 avgust intervju 2018 od 15 avgust mi se smeni na finalen pregled
Znaci tocno edna godina zadolzitelna vo finalna taka?
 
Член од
26 јануари 2018
Мислења
21
Поени од реакции
17
Site sto imate podneseno preku brat /sestra ..obavezno proverete vo BG dali ste tamu zavedeni kako niven/nejzin, brat/
sestra.. Bidejkj jas ne sum bil zaveden, za malku ke go oberev bostanot.. Svoevremeno koga podnesuvala sestra mi,posrednikot ne napisal deka ima i brat.
Mene proizhodot mi bese od sestra mi,
No posle finalen pregled mi se smeni statusot..(podole go prikaciv)
Istoto go dostaviv..
No e mozhelo da ne mi go pobarat od sovetot i avtomatski da me isfrlat..

Spodeliv pred nekoj den,deka sum vklucen vo ukaz,
Site da si docekate..
Zdr so sreka pasoso dali mozi dami kazis koj broj bese na prepiska?

Sent from my SM-J330FN using Tapatalk
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
104
Поени од реакции
88
[
Da ne znae nekoj do kaj se stignati so zadolzitelna promena vo finalna ...... Kako sto gledam posledniot e od 15 avgust 2018 intervju promena vo finalna od zadolzitelna ?
Автоматски споено мислење:


Znaci tocno edna godina zadolzitelna vo finalna taka?
мислам дека некој член пред некој ден напиша дека статусот му е сменет од задолжителна во финална со интервју септември 2018
 
На врв Bottom