Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 октомври 2019
Мислења
9
Поени од реакции
21
Добро вечер на сите. Одамна го следам форумов, но еве сега решив да се регистрирам за да можам да објавувам коментари. Пред некој ден имав идеја, заедно да направиме листа на сите преписки кои што се со статусите Положително се чека потпис од ВП, и статусот Проверка од ВП. Табелата почнав да ја изработувам сам со преписките подадени по конзулатски пат. Идејата на целава работа е, да знаеме сите овде на форумов, до кој број на преписка се дојдени со секој последователен указ, како и, уште побитно за нас кои чекаме на положитено а сме биле вратени на дополнителна проверка, до каде ќе бидат со указите и броевите од 2017та година, откако ќе почнат да не разгледуваат одново, нормално откако ќе ја завршат целата 2017та до крај.

Како сето ова би функционирало, е така што, секој овде кој што сака да го даде својот придонес кон табелата, би требало да го каже своето бројче на преписка како и статусот на која што е таа преписка моментално. Напомена, не е потребно да се објавува ПИН бројот, не е поентата никој да знае ничив туѓ број на ПИН, туку да знаеме која преписка е со кој статус, и да знаеме што да очекуваме со секој нов указ.

Во продолжение, изглед од табелата:

111.png
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
34
Поени од реакции
17
Здраво. Бев да подадам документи, а со тоа и веднаш ми направија интервју на 18.06.2019. Статусот ми се смени пред месец ипол во преписката се намира в процедура по задолжително согладување. Инаку сум со документи пасош од татко. Дали може некој да ми каже штозначи овој статус. Благодарам.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.581
Поени од реакции
13.214
Здраво. Бев да подадам документи, а со тоа и веднаш ми направија интервју на 18.06.2019. Статусот ми се смени пред месец ипол во преписката се намира в процедура по задолжително согладување. Инаку сум со документи пасош од татко. Дали може некој да ми каже штозначи овој статус. Благодарам.
Јас го имам овој статус точно една година без промена.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.581
Поени од реакции
13.214
Со какви документи си?
Родител бугарин, ако мислиш на тоа.
Поназад некој пишал дека 18 месеци сме чекале ние со родител бугарин, од интервјуто има точно 18 месеци па ако има некоја промена ќе пишам тука.
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
34
Поени од реакции
17
Родител бугарин, ако мислиш на тоа.
Поназад некој пишал дека 18 месеци сме чекале ние со родител бугарин, од интервјуто има точно 18 месеци па ако има некоја промена ќе пишам тука.
Пред некој ден слушнав дека ке имало некои промени во врска со периодот за чекање, демек ке го намалиле за неколку месеци. И јас сум исто со родител бугарин, па ке видиме што ке биде. Како порано не сум аплицирал, чекав толку време...
 
Член од
27 август 2019
Мислења
57
Поени од реакции
16
Добро вечер на сите. Одамна го следам форумов, но еве сега решив да се регистрирам за да можам да објавувам коментари. Пред некој ден имав идеја, заедно да направиме листа на сите преписки кои што се со статусите Положително се чека потпис од ВП, и статусот Проверка од ВП. Табелата почнав да ја изработувам сам со преписките подадени по конзулатски пат. Идејата на целава работа е, да знаеме сите овде на форумов, до кој број на преписка се дојдени со секој последователен указ, како и, уште побитно за нас кои чекаме на положитено а сме биле вратени на дополнителна проверка, до каде ќе бидат со указите и броевите од 2017та година, откако ќе почнат да не разгледуваат одново, нормално откако ќе ја завршат целата 2017та до крај.

Како сето ова би функционирало, е така што, секој овде кој што сака да го даде својот придонес кон табелата, би требало да го каже своето бројче на преписка како и статусот на која што е таа преписка моментално. Напомена, не е потребно да се објавува ПИН бројот, не е поентата никој да знае ничив туѓ број на ПИН, туку да знаеме која преписка е со кој статус, и да знаеме што да очекуваме со секој нов указ.

Во продолжение, изглед од табелата:

Прегледај го приврзокот 219925
moze tuka da pisam kako da se registry ram **25/2017 molbata vi e razgled... vi pretstoi izdavanje na ukaz of...
 
Член од
20 октомври 2019
Мислења
9
Поени од реакции
21
moze tuka da pisam kako da se registry ram **25/2017 molbata vi e razgled... vi pretstoi izdavanje na ukaz of...
Здраво Анамела. Поентата е да се знае точното бројче на преписка, за да биде вметнато по редослед како што се и редени на сликата од табелата. Вака не би знаел каде да го ставам вашето бројче. Доколку сакате да биде анонимно, пишете ми во приватна порака, јас ќе го ставам во табелата без да пишувам дека тоа е вашето бројче. Поздрав


Известување за останатите членови, моментално сум стигнат со проверка до бројчето 510/2017 од преписките по конзуларен пат. Секој ден ќе прегледувам по отприлика 300 до 500 бројчиња, па за некое време ќе ја имаме и завршена цела 2017та. Тогаш ќе можам да почнам со 2016та за да знаеме колку сеуште имаме и од таа година бројчиња што сеуште чекаат указ.
 
Член од
18 август 2019
Мислења
36
Поени од реакции
22
Пред некој ден слушнав дека ке имало некои промени во врска со периодот за чекање, демек ке го намалиле за неколку месеци. И јас сум исто со родител бугарин, па ке видиме што ке биде. Како порано не сум аплицирал, чекав толку време...
Од кај слушна дека ќе има промени? И дали за сите ќе се убрза или само за новите?
 
Член од
20 октомври 2019
Мислења
9
Поени од реакции
21
Момци и девојќи, листата на преписки кој што се на положително и на проверка кај вп која што ќе ја пополнуваме заедно можете да ја гледате и вие преку следниов линк: http://166.62.75.226/~dsmncbpat4fs/ Немам домен, затоа е како IP адреса. Сите вие кои што сакате да го дадете својот придонес пишете ми овде на постот или во приватна порака доколку не сакате другите да ви го знаат бројот на преписка. Преписките на сајтот ќе бидат објавувани анонимно без име или username
 
Член од
21 октомври 2019
Мислења
14
Поени од реакции
29
Здраво на сите, читам дека ве има премногу што чекате, се надевам дека сите ќе добиеме. Е сега наводно преку родител се чекало 18 до 20 месеци. Јас сум на задолжителна веќе повеќе од 1 година а интервјуто беше на 21.2.2018 преку конзулатот во Бт со потекло од татко. Дали некој отприлика знае уште колку време ќе се чека во ваква ситуација за следен статус? Фала ви :)
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
175
Поени од реакции
151
Здраво на сите, читам дека ве има премногу што чекате, се надевам дека сите ќе добиеме. Е сега наводно преку родител се чекало 18 до 20 месеци. Јас сум на задолжителна веќе повеќе од 1 година а интервјуто беше на 21.2.2018 преку конзулатот во Бт со потекло од татко. Дали некој отприлика знае уште колку време ќе се чека во ваква ситуација за следен статус? Фала ви :)
20 meseca ti stoi statusot zadolzitelna ccc bas me interesira koga ke ti se smeni..... sto e mnogu mnogu e

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво на сите, читам дека ве има премногу што чекате, се надевам дека сите ќе добиеме. Е сега наводно преку родител се чекало 18 до 20 месеци. Јас сум на задолжителна веќе повеќе од 1 година а интервјуто беше на 21.2.2018 преку конзулатот во Бт со потекло од татко. Дали некој отприлика знае уште колку време ќе се чека во ваква ситуација за следен статус? Фала ви :)
Preku konzulat uste plus 3 meseci, racunaj kako da si bil na intervju vo maj vo Sofija. Taka da ti cekas 1 god i 5 meseci. Za nekoj dva meseci bi trebalo.....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom