Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Do 16god mislam za 1 mesec dobivaat, a nad 16god isto kako site sto cekame
Znaci moevo dete ima 4 godini i od intervju do sega cekam 11 meseci A EDNA GODINA CEKAV OD ZAKAZUVANJE INTERVJU DO INTERVJU ZA DETEVO i nema promena na status a ne pa ukaz da dobie.Ne davaat vece izgleda tolku e braca.Znaci ima obrazuvana prepiska a posle finalna pa sledi potpis i kako sto gledam na forumov uste tri godini malku e do pasos na raka bidejci za eden potpis po godina dena cekaat.Katastrofa.Eve da ne ve demoraliziram ama jas sum TOTALNO razocaran.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Dali ima nekoj imformacija do kade se stignati proishodite za tie sto imat podneseno vo Bitola? 06 -06 -2018 seuste ne mu e ispadnat prasuvam za prijatel
Дали пријателот има бројче?
Сите происходи поднесени заклучно со 2018 биле обработени,е сега зависи кога ќе стигне преку амбасада дека е.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Znaci moevo dete ima 4 godini i od intervju do sega cekam 11 meseci A EDNA GODINA CEKAV OD ZAKAZUVANJE INTERVJU DO INTERVJU ZA DETEVO i nema promena na status a ne pa ukaz da dobie.Ne davaat vece izgleda tolku e braca.Znaci ima obrazuvana prepiska a posle finalna pa sledi potpis i kako sto gledam na forumov uste tri godini malku e do pasos na raka bidejci za eden potpis po godina dena cekaat.Katastrofa.Eve da ne ve demoraliziram ama jas sum TOTALNO razocaran.
A sto ti se brza tolku,rano im e za rabota vo EU,ili ima nekoi dr beneficii za niv ako imaat drzavjanstvo?
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
10
Поени од реакции
7
Подадени документи Февруари 2017
Интервју Јуни 2018.
Преписка 90**/2018, сеуште се нема променето од задолжителна. Татко,мајка, брат со бг државјанство, јас се изначекав. Има надеж или да си барам чарето ?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Подадени документи Февруари 2017
Интервју Јуни 2018.
Преписка 90**/2018, сеуште се нема променето од задолжителна. Татко,мајка, брат со бг државјанство, јас се изначекав. Има надеж или да си барам чарето ?
Kako site taka i ti,ke si cekas.
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
81
Поени од реакции
80
Дали пријателот има бројче?
Сите происходи поднесени заклучно со 2018 биле обработени,е сега зависи кога ќе стигне преку амбасада дека е.
Nemal brojce, se javuva u konzulat u bitola , no celo vreme mu kazuvale deka ne mu bil ispadnat seuste
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
175
Поени од реакции
151
Подадени документи Февруари 2017
Интервју Јуни 2018.
Преписка 90**/2018, сеуште се нема променето од задолжителна. Татко,мајка, брат со бг државјанство, јас се изначекав. Има надеж или да си барам чарето ?
I jas sum so isti dok drugar ke si cekame poveke nie izgleda jas sum int.07.08.2018 Преписка 130**/2018.bas ke te pratam koga ke ti se smeni.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Дали има шанси да добијам БГ пасош со следната ситуација?

Прабаба родена околу 1910 во БГ попишано целосно христијанско село. Го најдов селото во следната книга: Македонија. Етнографија и статистика - В. Кѫнчов'

Не знам кое и е моминско презиме на прабабата, за така да ја барам по институции и немам никакво крштениче или нешто слично од неа. Никакви документи.
Прво прашање, дали можам тоа да го најдам во подрачната служба за издавање на такви изводи на родени?

Второ прашање, (уште позначајно)... после прабаба ми (нејзиниот син, мој дедо) самоволно во СФРЈ го променил презимето и има сосема различно презиме од својата мајка.
После дедо ми, неговата ќерка (мајка ми) го менува - крати своето презиме без „СКИ“ и сега сум Крстев наместо Крстевски.
Дали има шанси ова некако да се поврзи преку документи и уште ПОВАЖНО, дали истото би го важеле во Бугарија или за џабе ќе потрошам време, нерви и пари?

Доколку некој бил во слични срања нека пиши.
Посредниците нека ме одбегнат бидејќи и онака не планирам процедурата да ја терам преку посредник.
za notarska izjava znam so sigurnost oti se uvazuvat i se pravi kaj nas notar od mk. toj dokument znam treba da se pprevedi na bg i mislam oti trebit da se legalizira (za ova poarno nekoj sto znajt neka kaze tocno kako) ....to pod br. 1
kako svedoci nemojt da bidat rodnini tuku bilo koj 2ca prijateli ili komsii... ce pojdet na notar so licni karti i ce kazat oti to i to lice navedeno vo dokumentot kaj majkata vo izvodot e nejzin tatko so prezime toa i toa. na notar znat kako treba da go sostavat.
za prababati ce morat da go najdes nejzinotot mominsko prezime kako i e i po godinata ce ja najdat.
pozdrav
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
za notarska izjava znam so sigurnost oti se uvazuvat i se pravi kaj nas notar od mk. toj dokument znam treba da se pprevedi na bg i mislam oti trebit da se legalizira (za ova poarno nekoj sto znajt neka kaze tocno kako) ....to pod br. 1
kako svedoci nemojt da bidat rodnini tuku bilo koj 2ca prijateli ili komsii... ce pojdet na notar so licni karti i ce kazat oti to i to lice navedeno vo dokumentot kaj majkata vo izvodot e nejzin tatko so prezime toa i toa. na notar znat kako treba da go sostavat.
za prababati ce morat da go najdes nejzinotot mominsko prezime kako i e i po godinata ce ja najdat.
pozdrav
Nemoj da velis deka so sigurnost se uvazuvaat,ako go sledis forumov ke znaes deka imase i odbieni,se zavisi za kolkavi razliki vo preziminja se raboti.
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Прашање до поискусните членови: Како да го дознаам бројот на преписка. Веќе ми е сменета пораката на статусот во положително од совет, а ја немам запишано некаде на страна кога беше статусот задолжително согласување. Некој?
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Znaci moevo dete ima 4 godini i od intervju do sega cekam 11 meseci A EDNA GODINA CEKAV OD ZAKAZUVANJE INTERVJU DO INTERVJU ZA DETEVO i nema promena na status a ne pa ukaz da dobie.Ne davaat vece izgleda tolku e braca.Znaci ima obrazuvana prepiska a posle finalna pa sledi potpis i kako sto gledam na forumov uste tri godini malku e do pasos na raka bidejci za eden potpis po godina dena cekaat.Katastrofa.Eve da ne ve demoraliziram ama jas sum TOTALNO razocaran.
Зар 4 годишно дете малтретираат со редовна постапка како и за возрасен?! Сигурен си за ова?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Прашање до поискусните членови: Како да го дознаам бројот на преписка. Веќе ми е сменета пораката на статусот во положително од совет, а ја немам запишано некаде на страна кога беше статусот задолжително согласување. Некој?
Сега неможеш да го дознаеш бројот на преписката,затоа што тој се јавува на почеток кога статусот гласи
Образувана преписка N:ххх/201х/хх.01.201х г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Или на крајот кога веќе ќе ти биде потпишано државјанството
Образувана преписка N:ххх/201х/хх.01.201х г. Вашата преписка е вклјучена в Указ ххх от 20хх год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148
Дали пријателот има бројче?
Сите происходи поднесени заклучно со 2018 биле обработени,е сега зависи кога ќе стигне преку амбасада дека е.

Супер чим е така
Јас сум во систем март 2019

Да не знаеш случајно дали ќе продолжат и со забрзаното темпо и за јан-март 2019 како сега за 2018 што ја прегледаа ? До кога ќе им трае вака убрзано ?

Благодарам
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Зар 4 годишно дете малтретираат со редовна постапка како и за возрасен?! Сигурен си за ова?
Зависи кој колку се снајде,и зависи од способностите на посредниците.
По правило доколку детето е родено откако родителот ќе земе БГ пасош ,детето по автоматизам е Бугарски државјанин ,само се поднесува до општина ,се пријавува детето за извод на родени,и за една недела се оди во МВР и се слика за пасош.
Е сега за оние деца кои се малолетни до 14 год подобрите посредници средуваат дирекно во општина за одреден надомест(моја пријателка плати 100е за двете деца)и за отприлика 3 месеци зимаат изводи на родени,берз да се оди на интервју и да се чека долг временски период како за возрасно лице.
Значи лично ми ги покажа пред околу еден месец изводите на децата едната 5 год другата 11 год ,двајцата имаат бг државјанства но откако се родени децата.
Така да пред да почнете процедура убаво распрашајтесе на повеќе места во Ваш интерес.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Прашање до поискусните членови: Како да го дознаам бројот на преписка. Веќе ми е сменета пораката на статусот во положително од совет, а ја немам запишано некаде на страна кога беше статусот задолжително согласување. Некој?
Koga bese na intervju koj mesec i kade ako mozi da mi kazish
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom