Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
12 март 2015
Мислења
1.135
Поени од реакции
2.015
Дали има шанси да добијам БГ пасош со следната ситуација?

Прабаба родена околу 1910 во БГ попишано целосно христијанско село. Го најдов селото во следната книга: Македонија. Етнографија и статистика - В. Кѫнчов'

Не знам кое и е моминско презиме на прабабата, за така да ја барам по институции и немам никакво крштениче или нешто слично од неа. Никакви документи.
Прво прашање, дали можам тоа да го најдам во подрачната служба за издавање на такви изводи на родени?

Второ прашање, (уште позначајно)... после прабаба ми (нејзиниот син, мој дедо) самоволно во СФРЈ го променил презимето и има сосема различно презиме од својата мајка.
После дедо ми, неговата ќерка (мајка ми) го менува - крати своето презиме без „СКИ“ и сега сум Крстев наместо Крстевски.
Дали има шанси ова некако да се поврзи преку документи и уште ПОВАЖНО, дали истото би го важеле во Бугарија или за џабе ќе потрошам време, нерви и пари?

Доколку некој бил во слични срања нека пиши.
Посредниците нека ме одбегнат бидејќи и онака не планирам процедурата да ја терам преку посредник.
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
13
Поени од реакции
6
Zdravo jas su nova me interesira jas sum so br 13437/2015*od fevruari sum na ukaz dali nekoj znae do koj br
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.258
Поени од реакции
1.147
Дали има шанси да добијам БГ пасош со следната ситуација?

Прабаба родена околу 1910 во БГ попишано целосно христијанско село. Го најдов селото во следната книга: Македонија. Етнографија и статистика - В. Кѫнчов'

Не знам кое и е моминско презиме на прабабата, за така да ја барам по институции и немам никакво крштениче или нешто слично од неа. Никакви документи.
Прво прашање, дали можам тоа да го најдам во подрачната служба за издавање на такви изводи на родени?

Второ прашање, (уште позначајно)... после прабаба ми (нејзиниот син, мој дедо) самоволно во СФРЈ го променил презимето и има сосема различно презиме од својата мајка.
После дедо ми, неговата ќерка (мајка ми) го менува - крати своето презиме без „СКИ“ и сега сум Крстев наместо Крстевски.
Дали има шанси ова некако да се поврзи преку документи и уште ПОВАЖНО, дали истото би го важеле во Бугарија или за џабе ќе потрошам време, нерви и пари?

Доколку некој бил во слични срања нека пиши.
Посредниците нека ме одбегнат бидејќи и онака не планирам процедурата да ја терам преку посредник.
Pa ako tolku iskomplicirale so prezimijnata od strana na majkati probaj so stranata od tatkoti.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.258
Поени од реакции
1.147
Немам татко. Ова е единствена опција да барам по роднинска врска потекло...
Probaj da izvadis potvrda od bugarsko zdruzenie,vidi tie dali ke ti pravat problem so prezimijnata,vo ministerstvoto bugarija nekogo pustaat so takov problem obicno se dava izjava od 2 svedoci na notar deka se edno isto lice,no ako e mnogu izvrteno so prezimijnata znaat i da odbiet,skoro site imame problemi so prezimijnata nekade e ski nekade ov,no kaj tebe i menuval prezime,vidi dali ke ti dadat potvrda od maticno deka dedoti izvrsil promena na prezimeto.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.135
Поени од реакции
2.015
Probaj da izvadis potvrda od bugarsko zdruzenie,vidi tie dali ke ti pravat problem so prezimijnata,vo ministerstvoto bugarija nekogo pustaat so takov problem obicno se dava izjava od 2 svedoci na notar deka se edno isto lice,no ako e mnogu izvrteno so prezimijnata znaat i da odbiet,skoro site imame problemi so prezimijnata nekade e ski nekade ov,no kaj tebe i menuval prezime,vidi dali ke ti dadat potvrda od maticno deka dedoti izvrsil promena na prezimeto.
Баш за тоа ме предупредија и се одлучив да пишам тука и да прашам некој со слично искуство. Ми рекоа дека веќе не минувале такви изјави на нотар.
Ќе прашам во БГ здружението дали може сето ова да помине.

Изјавата на нотар се дава во БГ? Бидејќи сакам да аплицирам тука преку амбасада во Битола.

Дали имаш ти добиено таква потврда во матично?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.258
Поени од реакции
1.147
Баш за тоа ме предупредија и се одлучив да пишам тука и да прашам некој со слично искуство. Ми рекоа дека веќе не минувале такви изјави на нотар.
Ќе прашам во БГ здружението дали може сето ова да помине.

Изјавата на нотар се дава во БГ? Бидејќи сакам да аплицирам тука преку амбасада во Битола.

Дали имаш ти добиено таква потврда во матично?
Najcesto vrabotenite vo maticno se neusluzlivi i bezobrazni,i ne se macat da davaat potvrdi od mrza,ako imas vrski mozebi ke ti dadat tebe,jas napraviv so svedoci na makedonski notar.Dali pominuva izjavata na notar zavisi kolkava e razlikata vo prezimeto,ako e samo ski,ov ke pomine,no ako na primer Petkov naednas stanal bez dokumenti Delcev,togas tesko ke i veruvaat na izjavata na notar,ke ti baraat potvrda za promena na ime i prezime od maticno.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.135
Поени од реакции
2.015
Najcesto vrabotenite vo maticno se neusluzlivi i bezobrazni,i ne se macat da davaat potvrdi od mrza,ako imas vrski mozebi ke ti dadat tebe,jas napraviv so svedoci na makedonski notar.Dali pominuva izjavata na notar zavisi kolkava e razlikata vo prezimeto,ako e samo ski,ov ke pomine,no ako na primer Petkov naednas stanal bez dokumenti Delcev,togas tesko ke i veruvaat na izjavata na notar,ke ti baraat potvrda za promena na ime i prezime od maticno.

Фала ти на издвоеното време, а кај мене е баш таков случајот, целосна промена на презимето. Ќе се обидам со матичното одделение.
 
Член од
23 октомври 2018
Мислења
14
Поени од реакции
26
Zdravo jas su nova me interesira jas sum so br 13437/2015*od fevruari sum na ukaz dali nekoj znae do koj br

Како да ти одговори некој на ова прашање, ако само ти знаеш да си провериш со пин, или преписка кај што пишува?!!?!! Имаш 4000 страници назад, луѓево романи напишаа за сииииите прашања и потпрашања и на крај пак истото... АДМИН ДАЈ НЕКОЈА РЕСТРИКЦИЈА, НЕ МО ГА!
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
579
Поени од реакции
509
Прашање, дали за малолетници се чека иста постапка или се оди само на сликање? Некој кажува дека ако детето е родено пред да добие пасош родителот, тогаш е подолга процедурата, а ако е родено отпосле кога е земен пасошот тогаш само да се слика треба.
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
3
Dali ima nekoj imformacija do kade se stignati proishodite za tie sto imat podneseno vo Bitola? 06 -06 -2018 seuste ne mu e ispadnat prasuvam za prijatel
 
Член од
15 март 2018
Мислења
11
Поени од реакции
7
Прашање, дали за малолетници се чека иста постапка или се оди само на сликање? Некој кажува дека ако детето е родено пред да добие пасош родителот, тогаш е подолга процедурата, а ако е родено отпосле кога е земен пасошот тогаш само да се слика треба.
Do 16god mislam za 1 mesec dobivaat, a nad 16god isto kako site sto cekame
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.369
Поени од реакции
7.802
Zdravo jas 13437/2015 dali ima dobieno ukaz
Има.Сабајлево ти потпишав указ,слободно резервирај термин да си го подигнеш.Ако имаш и некој друг близок што чека,пиши ми број на преписката и него да му го потпишам.Слободно,немој да се устручаваш уопште веднаш ке му потпишам
 
На врв Bottom