Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,
На сите кои беа на интервју оваа година им велеа дека ќе биде убрзана постапката за нив и дека се по нови правила,но се до овој момент нема абер од такви промени освен што имаше неколку примери во смисол побрзо разгледување на предметите кај оние што се ставени на дополнителна проверка.
Дај боже да се убрза,но службениците и на мене ми рекоа дека за една година од интервју ќе си го земам пасошот ама не е така.

Ова е редослед на статусите кои следат и временски период на нивно менување.

1.Образувана преписка(веднаш по интервјуто се јавува овој статус и трае 1 до 2 м)
2.Образувана преписка N:ххх/201х/хх.хх.201х г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.(се чека мин 13 месеци од интервју ,а ако си преку родител и до 20м)
3.По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство(овој статус трае 2 до 3 месеци откако ќе се смени од задолжителна)
Доколку имаш однесено оригинали односно истите документи по втор пат како што ги подаваше за происход во Министерството за правосудие статусот ќе биде
4.Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија (овој статус значи дека чекаш потпис и дека ти е одобрено,а колку се чека никој незнае,во моментов добиваат оние што чекале 10 до 11м ,но се убрзува и сметам дека за побрзо ќе се потпишува)
5.Образувана преписка N:9220/2017/13.09.2017 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 120 от 2019 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација(вака изгледа ако ти е потпишано државјанството)
Во меѓувреме може и отказ од Вицепрезидента да се добие(по сопствени критериуми,најчесто дава отказ кај оние преку прв братучед,чичко,вујко и сл но нема правило),а може и советот од Правосудие да не ја уважи молбата.
Hoćete da kažete da se sada ovako dugo čeka ? Moj brat je vadio pasoš pre tri godine i za dve godine je imao pasoš... zašto sada ovako ??
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Nekoja preporaka za agencija za prevod i legalizacija na dokumenti vo blizina na ministerstvoto za pravda vo Sofija? Fala
 
Член од
9 септември 2019
Мислења
14
Поени од реакции
2
Zdravo dali dopolnitelni dokumenti od strumica se potrebni i koga podnesuvas preku rogeni brakja ??
 
Член од
20 август 2019
Мислења
29
Поени од реакции
4
Sepak imase clenovi sto se pofalija deka do ile ukaz...lotarija
Da vo pravo si ama retki bea tie. Toa e, cista srekja.
Автоматски споено мислење:

Zdravo na site prethodno procitav eden post deka ako si odbien od sovet poradi toa sto nemas bg poteklo,mozes da apliciras preku molba I ako ja prifatat te vrakaat pak vo procedura.Kolku e tocno to a da mi odgovori nekoj sto e ubavo zapoznaen so takov slucaj i dali ja vazat molbata ako liceto e odbieno od sovet desetina meseci(inaku se raboti za soprugot odbien e od sovet pred 10 meseci)fala na odgovor poz
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2019
Мислења
57
Поени од реакции
16
Zdravo, Da prasam do koj mesec I godina od polozitelno, e stignato potpisuvanjeto ukaz?
Jas sum 2015 podneseno 2016 bev na intervju preku konzulatot sum cekam Tamu da mi stigne
Автоматски споено мислење:

Jas sum 2015 podneseno 2016 bev na intervju preku konzulatot sum cekam Tamu da mi stigne
Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
100
Поени од реакции
35
Jas sum 2015 podneseno 2016 bev na intervju preku konzulatot sum cekam Tamu da mi stigne
Автоматски споено мислење:


Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат.
Od koga bese na polozitelno i denes li dobi ukaz
 
Член од
27 август 2019
Мислења
57
Поени од реакции
16
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom