Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Он може да побара дупликат на происход ,но тие происходи во моментов неважат,а не сум сигирна и дека ќе му го издадат како таков. Единствено може да извади потврда од БККС и да се поврзе со изводи со предок роден пред 1920 и да бара дупликат происход но со дополнување на нови документи кои ќе му ги впишат во происходот. Но сега во моментов исто ти се фаќа дали си поднел за нов или за дупликат зошто исто чекаат сите ,најмалку една година.И треба да пише во барањето да му издадат два происходи еден за во Правосудие може ќе поднесува пак за бг државјанство,и еден на кој ќе му пишува за постојано пребивање.Со тој происход има право да поднесе сега по ново за сина карта со која ќе работи и живее само на територија на бг.По старо прво се поднесуваше за д виза за 6 месеци и со неа ти даваат карта за привремен престој,а после се поднесуваше за карта за постојан престој.Многу ги мешаат личната карта со картата за постојан или привремен престој.Лична карта добиваш само ако си државјанин на БГ,а оваа другава ти е класична resident permit cart,и со неа можеш само во БГ да живееш и работиш,односно некои работеа и во странство со неа но пријавени во бугарска фирма.Но потоа неможеа ни така.
На произходот за виза Д/постојан престој воопшто не пишува врз каква основа е издаден, не се бараат сите тие детали. Нека побара директно дупликат и нека си цепа, ќе му направат само нова копија и нема да губи време. И директно постојан престој може, прв пат слушам тоа прво привремена па постојана лична карта.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
На произходот за виза Д/постојан престој воопшто не пишува врз каква основа е издаден, не се бараат сите тие детали. Нека побара директно дупликат и нека си цепа, ќе му направат само нова копија и нема да губи време. И директно постојан престој може, прв пат слушам тоа прво привремена па постојана лична карта.
Во ред е тоа за происходот за дупликат, реков дека не сум сигурна, знам дека и ти вадеше, но сега дупликатот не се вади толку брзо, се чека како на ново да си поднел, па затоа му предложив да си извади изводи, може ќе му користи во иднина, порано и происход и дупликатот за брзо се вадеа. Но не се знае и сега, може да се сменат работите.А за привремен престој од 6 м, ти даваат кога аплицираш за виза д за да ја извадиш таа карта, и на таа карта рокот и е колку што ти дале виза,а тоа за почеток е 6м или за една година, а во меѓувреме кога ќе ти дадат тогаш аплицираш за постојан престој. Барем јас кога сакав да вадам така ми кажаа, а тоа беше пред 5,6 месеци.
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
На произходот за виза Д/постојан престој воопшто не пишува врз каква основа е издаден, не се бараат сите тие детали. Нека побара директно дупликат и нека си цепа, ќе му направат само нова копија и нема да губи време. И директно постојан престој може, прв пат слушам тоа прво привремена па постојана лична карта.
За постојан престој со Происход од 2014 дали сега може да се поднесе и која е процедурата и колу би коштало тоа , ми теба само ресидент БГ карта за постојан престој, не ми треба за странство , за МК и БГ ми треба само.

Sent from my S8 using Tapatalk
 
Член од
24 август 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Sakam da prasam,da ne znae nekoj ,odbien sum za bg pasos poradi zabrana vo Svedska.Zabranata mi e pominata,dali mozam da apliciram pak so stariot proishod,i kaja e procedurata.
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
Он може да побара дупликат на происход ,но тие происходи во моментов неважат,а не сум сигирна и дека ќе му го издадат како таков. Единствено може да извади потврда од БККС и да се поврзе со изводи со предок роден пред 1920 и да бара дупликат происход но со дополнување на нови документи кои ќе му ги впишат во происходот. Но сега во моментов исто ти се фаќа дали си поднел за нов или за дупликат зошто исто чекаат сите ,најмалку една година.И треба да пише во барањето да му издадат два происходи еден за во Правосудие може ќе поднесува пак за бг државјанство,и еден на кој ќе му пишува за постојано пребивање.Со тој происход има право да поднесе сега по ново за сина карта со која ќе работи и живее само на територија на бг.По старо прво се поднесуваше за д виза за 6 месеци и со неа ти даваат карта за привремен престој,а после се поднесуваше за карта за постојан престој.Многу ги мешаат личната карта со картата за постојан или привремен престој.Лична карта добиваш само ако си државјанин на БГ,а оваа другава ти е класична resident permit cart,и со неа можеш само во БГ да живееш и работиш,односно некои работеа и во странство со неа но пријавени во бугарска фирма.Но потоа неможеа ни така.
Fala mnogu na odgovorot.
Автоматски споено мислење:

За постојан престој со Происход од 2014 дали сега може да се поднесе и која е процедурата и колу би коштало тоа , ми теба само ресидент БГ карта за постојан престој, не ми треба за странство , за МК и БГ ми треба само.

Sent from my S8 using Tapatalk
Mnogu fala.
Автоматски споено мислење:

@palekrstic @Honkonk , fala vi na odgovorite.
 
Член од
21 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
32
Poz može nekoje pitanje novembra polizitela dali slednata nedělá ke imám potpis ilu septembru hvala nogu
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Луѓе да ве замолам за мислење, мн ми е важно... не живеам во Мк, ама планирам да дојдам во септември и да пробам да подигнам Указ. Проблемот е што пред 12.септември нема слободен термин. Дали можам без термин да го подигнам указот? Поздрав до сите
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Луѓе да ве замолам за мислење, мн ми е важно... не живеам во Мк, ама планирам да дојдам во септември и да пробам да подигнам Указ. Проблемот е што пред 12.септември нема слободен термин. Дали можам без термин да го подигнам указот? Поздрав до сите
Dosega site sto pisele na forumov si zakazuvale,znaci neznaeme
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
9
Поени од реакции
3
Дали може некој да ми ги каже кои се статусите и за кој временски период се менуваат.
Ви благодарам.
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
2
Поени од реакции
32
Drugari,

Образувана преписка N:xxxxx Вашата преписка е вклјучена в Указ 126 от 2019 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.

Dokumentacija dadov vo DABC 12.2015, uverenie zemav 02.2016
Dadov za dokumenti 05.2016, intervju mi zakazaa 08.2017, nemav nikakvi dopolnitelni proverki, kaj Vice bev od 10.2018

Posrednikot se iseli vo stranstvo posle davanjeto na dokumentite i ostanav sam.

Fala na site clenovi na forumot, aktivni i poranesni, vo najgolem del vi go dolzam vas ova.
Pocnav procedura so bratuced so BG pasos. Od clenovite doznav deka toa ne e dovolno. Od vas doznav deka ima voen arhiv i kako da napisam molba za dedo mi. Od vas doznav za zdruzenieto na ugari vo Strumica i izvadiv potvrda. Od vas gi doznav prasanjata i se spremiv so site soveti. Dopolnitelnite dokumenti vo orginal gi dostaviv na intervjuto. Od vasite objavi imav nadez deka ke bide i moeto drzavjanstvo.

A sega od forumov imam i detalno upatstvo kako da go izvadam pasosot.

So sreka na site i se nadevam za site vas
 
Член од
8 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
39
Drugari,

Образувана преписка N:xxxxx Вашата преписка е вклјучена в Указ 126 от 2019 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.

Dokumentacija dadov vo DABC 12.2015, uverenie zemav 02.2016
Dadov za dokumenti 05.2016, intervju mi zakazaa 08.2017, nemav nikakvi dopolnitelni proverki, kaj Vice bev od 10.2018

Posrednikot se iseli vo stranstvo posle davanjeto na dokumentite i ostanav sam.

Fala na site clenovi na forumot, aktivni i poranesni, vo najgolem del vi go dolzam vas ova.
Pocnav procedura so bratuced so BG pasos. Od clenovite doznav deka toa ne e dovolno. Od vas doznav deka ima voen arhiv i kako da napisam molba za dedo mi. Od vas doznav za zdruzenieto na ugari vo Strumica i izvadiv potvrda. Od vas gi doznav prasanjata i se spremiv so site soveti. Dopolnitelnite dokumenti vo orginal gi dostaviv na intervjuto. Od vasite objavi imav nadez deka ke bide i moeto drzavjanstvo.

A sega od forumov imam i detalno upatstvo kako da go izvadam pasosot.

So sreka na site i se nadevam za site vas
Од кој датум во октомври?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.528
Поени од реакции
2.368
Едно прашање. Каква е ситуацијата за започнување на постапка ако еден родител има скоро добиено бугарски пасош? На женсками татко ѝ доби буг. пред 2-3 месеци (од оние од 2013) и сеа сака и таа да поднеси.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Едно прашање. Каква е ситуацијата за започнување на постапка ако еден родител има скоро добиено бугарски пасош? На женсками татко ѝ доби буг. пред 2-3 месеци (од оние од 2013) и сеа сака и таа да поднеси.
Postapkata si e kako i site,samo ako ne e nekoj kriminalec sigurno ke si dobie drzavjanstvo posle edno 2.5-3 godini
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.171
Поени од реакции
1.036
Во петокот е излезено државјанство на другарка, број 87ХХ/2016, документи САМО ОД ПРВ БРАТУЧЕД. Да напоменам дека на неа и мажот и има БГ државјанство, но тоа нема никаква улога во добивањето на државјанство.
prepiska.jpg
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Во петокот е излезено државјанство на другарка, број 87ХХ/2016, документи САМО ОД ПРВ БРАТУЧЕД. Да напоменам дека на неа и мажот и има БГ државјанство, но тоа нема никаква улога во добивањето на државјанство.
Прегледај го приврзокот 215890
Broj na prepiska i e 9273/2017 ,toj broj se bara a ne br na molba
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom