Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
4 ноември 2017
Мислења
327
Поени од реакции
334
Честитки и од мене! А од која година е воената книшка, јас поднесов врз основа на крштеница (го однесов оргиналот) од дедо 1940 г. Немам носено дополнително потврда од некој клуб, а како што прочитав на форумот за да се добие указ треба или потврда од некој струмички клуб или крштеница/воена книшка пред 1920г. Инаку сум на положително од почеток на декември 2018, интервју декември 2015 во амбасадата во Скопје. Какви ми се шансите за добивање на указ, дали некој има добиено со документ-крштеница после 1920г?
Mesate babi i zabi, potvrdata treba dae do 1918 znaci. Sekakvi drugi stari dokumenti bez razlika koja godina se izdadeni na koi pisuva deka pradedo/prababa ili dedo/baba e bugarin/bugarka po nacionalnost se validni. Ti si odnesol krstenica koja sigurno e na bugarski i pisuva nacionalnost bugarin e valida ako e od 1940 god. Znaci daj malce procitajte nekolku stranici i imate moznost i po zbor da prebaruvate na temava pa site postovi napisani okolu toj zbor ke vi izlezat.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
820
Поени од реакции
1.319
Mesate babi i zabi, potvrdata treba dae do 1918 znaci.
За да не се разбереме погрешно, прво ќе кажам вака: Во право си, кога се зборува за годината 1918, се мисли на случаи што немаат документи во кои пишува бугарска народност. Секој што има стар документ во кој пишува бугарска народност, нема што да се грижи од која година е.

Е сега конкретно за годината... Јас сум жив пример дека 1918 не е некоја строга граница, добив со предок од 1923. Сигурно зависи од секој конкретен случај одделно. Доколку истражат и можат да утврдат бугарско потекло, тогаш не би требало да е важно дали предокот е од 1890, 1917 или 1930. Мислам дека годината станува фактор во одлучувањето кога не се во можност да утврдат со сигурност или некоја поголема веројатност. Ова се само мои претпоставки.
 
Член од
14 април 2019
Мислења
14
Поени од реакции
18
Zdravo
Me interesira kako odi sega procedurata posle potpisuvanjeto na ukaz i dali moze taa procedura da se zavrsi za eden den?
Pozdrav
Автоматски споено мислење:

Cestito,koja data od Noemvri bese na polozitelno?
Neznam tocno znam deka bese noemvri
Blagodaram
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
129
Поени од реакции
187
За да не се разбереме погрешно, прво ќе кажам вака: Во право си, кога се зборува за годината 1918, се мисли на случаи што немаат документи во кои пишува бугарска народност. Секој што има стар документ во кој пишува бугарска народност, нема што да се грижи од која година е.

Е сега конкретно за годината... Јас сум жив пример дека 1918 не е некоја строга граница, добив со предок од 1923. Сигурно зависи од секој конкретен случај одделно. Доколку истражат и можат да утврдат бугарско потекло, тогаш не би требало да е важно дали предокот е од 1890, 1917 или 1930. Мислам дека годината станува фактор во одлучувањето кога не се во можност да утврдат со сигурност или некоја поголема веројатност. Ова се само мои претпоставки.
Toa so godinite e cista glypost duri i pogresno e tolkuvano od nivna strana - primer : dokolku nekoj od nasite predci e roden 1890 god koga se praveni tie popisi od bugarskata administracija toj covek bi imal 20tina godini i ne bi vlegol vo toj vremenski interval 1903-1918 T.E. dokolku nekoj e roden 1930godina povtorno izleguva od toj popisen rok so znaci ako tatkoto bil bugarin i sinot e bugarin bez razlika sto toj se rodil 1930 ...
 
Член од
12 септември 2018
Мислења
8
Поени од реакции
2
Ми се смени статусот во финален експертен преглед од вчера интервју Скопје мај 2018,што значи овој статус и колку време од прилика е со тој статус ?
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
74
Bi sakal da prasam, se raboti za prijatel. Pocnal procedura za drzavjanstvo pred 2013,dobil proizhod, posle toa pominal intervju, pobarani dopolnitelni dokumenti, so potvrda od bugarski klub, ama mislam togas potvrdite ne pominuvaa, i odbien poradi nedostatok na dokazi deka e bugarin, ili taka nesto, no odbien 2013 mislam. E sega prasanjeto e, dali mu vazi proishodot, dali moze i od koja institucija i na koj nacin da go dobie proizhodot, oti saka so nego da proba da izvadi privremena licka karta, a posle odredeno vreme navodno i stalna licna karta, iako jas ne veruvam vo toa. @palekrstic ?Vi blagodaram.
 

Нuкола

И Ленче ❤
Член од
24 мај 2005
Мислења
4.951
Поени од реакции
12.615
Ако можеме нешто да сумираме/констатираме...

Според списокот што го води @palekrstic (воедно браво за идеата), тие што од (ХХ.октомври.2018) добиле позитивно мислење од совет - овај месец добиваат потпишани укази. Значи, по некое непишано правило, односно по некој "редослед" следни за потпишување на укази се тие што добиле позитивно мислење од совет во (ХХ.ноември.2018)...

Дали има логика муабетов мој, или?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
685
Поени од реакции
633
Ако можеме нешто да сумираме/констатираме...

Според списокот што го води @palekrstic (воедно браво за идеата), тие што од (ХХ.октомври.2018) добиле позитивно мислење од совет - овај месец добиваат потпишани укази. Значи, по некое непишано правило, односно по некој "редослед" следни за потпишување на укази се тие што добиле позитивно мислење од совет во (ХХ.ноември.2018)...

Дали има логика муабетов мој, или?
не. одат по тоа кој кога добил статус "положително становиште".
 
A

andrea85

Гостин
Ако можеме нешто да сумираме/констатираме...

Според списокот што го води @palekrstic (воедно браво за идеата), тие што од (ХХ.октомври.2018) добиле позитивно мислење од совет - овај месец добиваат потпишани укази. Значи, по некое непишано правило, односно по некој "редослед" следни за потпишување на укази се тие што добиле позитивно мислење од совет во (ХХ.ноември.2018)...

Дали има логика муабетов мој, или?
Da vo pravo si. Ostanaa uste pola oktomvri, nekade od 22. 10 sto se n'a polozitelno, pa da potoa noemvri.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
820
Поени од реакции
1.319
Bi sakal da prasam, se raboti za prijatel. Pocnal procedura za drzavjanstvo pred 2013,dobil proizhod, posle toa pominal intervju, pobarani dopolnitelni dokumenti, so potvrda od bugarski klub, ama mislam togas potvrdite ne pominuvaa, i odbien poradi nedostatok na dokazi deka e bugarin, ili taka nesto, no odbien 2013 mislam. E sega prasanjeto e, dali mu vazi proishodot, dali moze i od koja institucija i na koj nacin da go dobie proizhodot, oti saka so nego da proba da izvadi privremena licka karta, a posle odredeno vreme navodno i stalna licna karta, iako jas ne veruvam vo toa. @palekrstic ?Vi blagodaram.
Му важи произходот, од лично искуство ти кажувам. Директно за добивање постојан престој. Во ДАБЧ треба да побара нова копија од него, само на неа да пишува дека е наменета за "разрешение за постојанно пребиваване".
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
1.447
Поени од реакции
2.772
Bi sakal da prasam, se raboti za prijatel. Pocnal procedura za drzavjanstvo pred 2013,dobil proizhod, posle toa pominal intervju, pobarani dopolnitelni dokumenti, so potvrda od bugarski klub, ama mislam togas potvrdite ne pominuvaa, i odbien poradi nedostatok na dokazi deka e bugarin, ili taka nesto, no odbien 2013 mislam. E sega prasanjeto e, dali mu vazi proishodot, dali moze i od koja institucija i na koj nacin da go dobie proizhodot, oti saka so nego da proba da izvadi privremena licka karta, a posle odredeno vreme navodno i stalna licna karta, iako jas ne veruvam vo toa. @palekrstic ?Vi blagodaram.
Он може да побара дупликат на происход ,но тие происходи во моментов неважат,а не сум сигирна и дека ќе му го издадат како таков. Единствено може да извади потврда од БККС и да се поврзе со изводи со предок роден пред 1920 и да бара дупликат происход но со дополнување на нови документи кои ќе му ги впишат во происходот. Но сега во моментов исто ти се фаќа дали си поднел за нов или за дупликат зошто исто чекаат сите ,најмалку една година.И треба да пише во барањето да му издадат два происходи еден за во Правосудие може ќе поднесува пак за бг државјанство,и еден на кој ќе му пишува за постојано пребивање.Со тој происход има право да поднесе сега по ново за сина карта со која ќе работи и живее само на територија на бг.По старо прво се поднесуваше за д виза за 6 месеци и со неа ти даваат карта за привремен престој,а после се поднесуваше за карта за постојан престој.Многу ги мешаат личната карта со картата за постојан или привремен престој.Лична карта добиваш само ако си државјанин на БГ,а оваа другава ти е класична resident permit cart,и со неа можеш само во БГ да живееш и работиш,односно некои работеа и во странство со неа но пријавени во бугарска фирма.Но потоа неможеа ни така.
 
На врв Bottom