Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • https://forum.kajgana.com/threads/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%B4%D1%80%D0%B

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.758
Поени од реакции
1.844
Blagodaram mnogu na odgovorot.
Автоматски споено мислење:


inaku da ne imate nekoe iskustvo da mi kazete za voeniot arhiv veliko trnovo imav isprateno e mail megutoa nekolku dena nemam odgovor se javiv prethodno da prasam vo centrala tamu da ne treba da se odi direktno da ne cekam za dzabe ama mi rekoa deka ne moralo da se odi tamu mozelo i preku e mail pa kojznae koga ke pratat ke si cekam izgleda
Moze preku e mail,treba da cekas da ti odgovorat,ako ne ti odgovorat za 1 nedela pisi im povtorno.
 
Член од
20 август 2019
Мислења
27
Поени од реакции
2
Podolgo se ceka da go pronajdat,nekogas poveke od mesec,i prvo baraat pari da im uplatis posle ke ti go pratat uverenieto ako go nasle a ako ne ke ti stigni deka ne go nasle.
preku istiiotdokument i vujko mi dobi pasos toa bese pred 3 god toj im prati email megutoa mu rekoa direktno da odi tamu da uplati i da si go zeme dokumentot jas go imam doma megutoa e kopija ama mi treba orginalot stom go pronasle ednas mislam mozno e pobrzo da go najdat
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
820
Поени од реакции
1.319
Ок, еве ме мене со деталите...

Прво ќе кажам дека произход од ДАБЧ добив со потврда од БКК и изводи до дедо роден 1923 година во село во Егејска Македонија што било 100% бугарско според статистиката на Васил К'нчов.

- 02.05.2017: интервју во Битола
- 2x.05.2017: ми се јавија од Конзулатот да ги однесам сите изводи и документи со кои сум добил произход од ДАБЧ и потврда од БККС, плус и дупликат од самата потврда од БККС.
- 30.05.2017: ги однесов сите документи што ми ги побараа од Конзулатот. Може да се смета исто како на овој датум да сум бил на интервју.
- хх.09.2017: образувана преписка
- 03.07.2018: финална
- 25.09.2018: положително
- 20.08.2019: потпис од ВП

Од 2017 наваму имам постојан престој во Бугарија и бугарско ЕГН, имам дипломирано на бугарски универзитет, зборувам простојно литературен бугарски, а сум бил и вработен во Бугарија. Ова не се формални услови за добивање државјанство, ама можно е да ми послужиле како некаков плус.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
698
Поени од реакции
672
preku istiiotdokument i vujko mi dobi pasos toa bese pred 3 god toj im prati email megutoa mu rekoa direktno da odi tamu da uplati i da si go zeme dokumentot jas go imam doma megutoa e kopija ama mi treba orginalot stom go pronasle ednas mislam mozno e pobrzo da go najdat
Штом имаш копија,прати им ја по меил на Воениот архив.Побрзо ќе си завршиш работа.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
820
Поени од реакции
1.319
Ова се преписките од 2017 по конзулски пат што се вклучени во најновиот указ 118, вкупно 65 на број:

8834, 8853, 8854, 8856, 8857, 8858, 8872, 8881, 8884, 8892, 8893, 8894, 8895, 8896, 8897, 8898, 8900, 8902, 8937, 8938, 8940, 8941, 8942, 8943, 8944, 8945, 8946, 8954, 8955, 8956, 8958, 8959, 8960, 8962, 8963, 8964, 8965, 8966, 8968, 8969, 8970, 8972, 8974, 8975, 8979, 8988, 8990, 8991, 8993, 8994, 8995, 9000, 9020, 9029, 9030, 9032, 9034, 9035, 9037, 9038, 9040, 9041, 9044, 9045, 9047

Доколку на некој му се замара, нека провери па нека каже колку од нив се со македонски имиња.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.758
Поени од реакции
1.844
preku istiiotdokument i vujko mi dobi pasos toa bese pred 3 god toj im prati email megutoa mu rekoa direktno da odi tamu da uplati i da si go zeme dokumentot jas go imam doma megutoa e kopija ama mi treba orginalot stom go pronasle ednas mislam mozno e pobrzo da go najdat
Treba na e mailot da im go ispratis slikano uverenieto od vujkoti,na nego ima broj i sigurno ke ti ispratat drug original otkako ke im platis kolku sto ke pobaraat.
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.293
Поени од реакции
2.163
Отварам сеа и гледам нови 4-5 страни на темата и одма знам дека има нов указ. Кога нема указ максимум 2 страни има .
Со среќа на сите што добија државјанство.
 
Член од
16 април 2018
Мислења
38
Поени од реакции
29
од прилика за месец до два месеци ке ти се промени дали си на положително и идеш на потпис кај вице президентот,или на дополнителна да доставис документи плус или пак недајбоже откас од советот,се забиси со какви документи имаш аплицирано,и ако сакаш да пишеш кога беше на интервију.
не значи... јас сум на финална веќе 3 месеци
 
На врв Bottom