Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 ноември 2015
Мислења
104
Поени од реакции
133
Pa Lazar od BKKS kaza za potvrdite,i od iskustvo sto sledime ovde na forumov,vo Bugarija e ludnica,site razlicno si go tolkuvaat zakonot i barem oficijalno da kazeja da se nosat odnovo potvrdite,tie bez da izvestat samo si odbivaat ako ne odnesis,posrednicite bas im e gajle poveketo velat netreba da se nosat povtorno,ludnica.
Tocno e deka treba da se odnesat povtorno dokumenti ako ne odneses ili te stavat na dopolnitelna ili otkaz od licno iskustvo zboruvam. Jas go zedov pasosot lani zaedno pocnavme so soprugot no kaj nego izlegoa komplikacii i gi fati site promeni edinstveno dobro e sto posle dopolnitelnata za kratko go vratija vo normalna procedura ne traese godina dena no sepak se razvlece rabotata sega e na polozitrlno i cekame potpis.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Pa na moj dedo sestra rodena vo 1918 godina i potvrda od lazar
Ако имаш во предвид потврдата од БККС да ја извадиш на основ на умреница/извод од сестра на дедото тогаш нема да ти заврши работа. Ако пак си нашла некаков стар документ од Егзархија од сестрата на дедото тогаш однеси го и стариот документ и потврдата од БККС но истата треба да биде издадена на основ на дедо/прадедо.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Pa na moj dedo sestra rodena vo 1918 godina i potvrda od lazar
Za potvrda od Lazar treba predok dedo,baba,pradedo ili prababa rodeni pred nekade1920 vo bugarsko mesto spored statistika od Kncev, nemozi sestra od dedo ti, no ako imas star bugarski dokument od sestra od dedoti mozis da baras drzavjanstvo vrz toj osnov,no nemoze da baras potvrda od Lazar
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Малку ви е глуп муабетов - не можело од сестра на дедото.

Таа жена -> дедото -> мајка и/татко и -> таа.

Таа жена и нејзиниот дедо имаат исти родители (ваљда). И на нивните документи тоа го пишува. И на од БККС документот тоа ќе го пишува.

На крај краева, ама БАШ НИШТО не губите, освен малку трчкање и одредена сума на пари која ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ нема да надмине БИЛО ШТО што можете да добиете имајќи БГ државјанство.

Па мајка му стара, едно одење во кафана...ај, две нека се, ќе ве чини ова. Добивката е МНОГУ поголема.
Автоматски споено мислење:

Точно.

Сите документи ПО ДВА ПАТИ носете си ги, а и сите дополнителни што може да ги извадите на било кој начин. НОСЕТЕ ГИ.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Малку ви е глуп муабетов - не можело од сестра на дедото.

Таа жена -> дедото -> мајка и/татко и -> таа.

Таа жена и нејзиниот дедо имаат исти родители (ваљда). И на нивните документи тоа го пишува. И на од БККС документот тоа ќе го пишува.
Па токму поради тој глуп муабет, луѓе со години имаат проблем поради таа в'зходјашт линија, и ги одбиваат или заглавуваат на дополнителни. Кандидатот со предокот треба да се поврзе по вертикала.

Таа жена (Прабаба) ---- Прадедo - Брат (На којшто апликантот се повикува во конкретниов случај)​
|​
Дедо/Баба​
|​
Татко/Мајка ---- Чичко, Вујко, Тетка - Брат/Сестра (На којшто многу други апликанти се повикуваат)​
|​
Таа/Тој (Апликант)​

Се што е по хоризонтала не се смета за в'зходјашт и во текстот го болдирав. Да точно сите овие луѓе евентуално делат исти родители врз чија логика вие се потпирате, меѓутоа, ете да го симплифицирам до крајни граници за да ме разберете, кандидатот треба да биде направен со иста сперма или потекнува од иста матка од коренот врз којшто се повикува, во спротивно не е в'зходјашт. Аман, со години сте тука, уште ли не сватифте што ви бараат. Крај краева, има луѓе тука што постираат дека зеле и со вујковци и чичковци, па ако ви е полесно, земете бугарски пасоши и од 2, 3 братучеди, кумови, сватови, колеги од работа, и што не, и носете се во правосудие, направете молба од 300 листа и можеби ќе имате поголема веројатност да земете. Во секој случај, не се чуствувајте разубедени од мене, правете како што мислите дека е правилно, јас само ви кажувам јас како знам.
 
Член од
29 септември 2018
Мислења
35
Поени од реакции
7
Малку ви е глуп муабетов - не можело од сестра на дедото.

Таа жена -> дедото -> мајка и/татко и -> таа.

Таа жена и нејзиниот дедо имаат исти родители (ваљда). И на нивните документи тоа го пишува. И на од БККС документот тоа ќе го пишува.

На крај краева, ама БАШ НИШТО не губите, освен малку трчкање и одредена сума на пари која ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ нема да надмине БИЛО ШТО што можете да добиете имајќи БГ државјанство.

Па мајка му стара, едно одење во кафана...ај, две нека се, ќе ве чини ова. Добивката е МНОГУ поголема.
Автоматски споено мислење:



Точно.

Сите документи ПО ДВА ПАТИ носете си ги, а и сите дополнителни што може да ги извадите на било кој начин. НОСЕТЕ ГИ.
Sto znaci deka mozam sestra na mojot dedo nejzin izbod potoa izvod od mojot dedo od mojot tatko i jas i potbrda od lazar a dali treba i od cicko izvod pak da nosam bidejki jas podnesov od cicko dokumenti i pominav na intervju lani vo septemvri no sakam plys dokumenti e sega vo ovie so sakam da gi prilozam plus dali treba i od cico izvod ili samo od sestrata na dedo mi od nego tatko mi i od mene
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Sto znaci deka mozam sestra na mojot dedo nejzin izbod potoa izvod od mojot dedo od mojot tatko i jas i potbrda od lazar a dali treba i od cicko izvod pak da nosam bidejki jas podnesov od cicko dokumenti i pominav na intervju lani vo septemvri no sakam plys dokumenti e sega vo ovie so sakam da gi prilozam plus dali treba i od cico izvod ili samo od sestrata na dedo mi od nego tatko mi i od mene
Ti mozes sto sakas da nosis no so sestra od dedoti potvrda od zdruzenie ne davaat,ako dedoti ili babati ne se rodeni pred 1920, sigurno pradedoti ili prababati se rodeni,izvadi preku niv.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Sto znaci deka mozam sestra na mojot dedo nejzin izbod potoa izvod od mojot dedo od mojot tatko i jas i potbrda od lazar a dali treba i od cicko izvod pak da nosam bidejki jas podnesov od cicko dokumenti i pominav na intervju lani vo septemvri no sakam plys dokumenti e sega vo ovie so sakam da gi prilozam plus dali treba i od cico izvod ili samo od sestrata na dedo mi od nego tatko mi i od mene
Сите документи однеси ги повторно. Комплет.

Ако ништо од ова нема моментално во Правда.
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
https://www.jobs.bg/job/5002500 кој е заинтересиран, може да пушти CV на m.grigorieva@credissimo.mk
И тука се јавија лихварите, кои работат со скриени каматни стапки од 200% нагоре. Залог само кола со тројно поголема вредност од кредитот. Незнам зашто се преименуваа од заложни куќи во тн “кредитни друштва“. Вајда ради лошо име. Оперираат само во „див запад“ држави ко нашава, а во нормален свет се секако забранети. :)))) Sorry za off-topic
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
62
Поени од реакции
133
[QUOTE = "Honkonk, postimi: 8722301, anëtar: 55140"]
Djema, këtu është diçka që secili nga ju mund ta kontrollojë vetë.
117 është dekreti i fundit tani për tani. Këto janë të gjitha korrespodencat konsullore nga viti 2017 (pasi unë jam personalisht i interesuar për atë vit, me të vërtetë nuk kam kohë të mbaj shënime për të gjitha vitet) të përfshira në atë dekret:
8598, 8601, 8602, 8627, 8628, 8629, 8630, 8632, 8633, 8639, 8640, 8641, 8643, 8677, 8681, 8682, 8683, 8684, 8685, 8686, 8687, 8689, 8693, 8694, 8704, 8706, 8709, 8715, 8718, 8720, 8725, 8730, 8731, 8733, 8734, 8735, 8753, 8754, 8756, 8758, 8759, 8760, 8763 , 8764, 8765, 8767, 8781, 8784, 8808, 8810, 8811, 8812, 8816, 8818, 8830

Me përjashtim të numrit 8763 (shënuar me bold) i cili ka një emër dhe mbiemër tipik maqedonas, të gjithë të tjerët kanë emra rusë si "Natalia Ivanovich Nikolaevna" dhe të ngjashme.
[/ QUOTE]
Tuaj. duke pritur nënshkrimin nga 25.09.2018. me intervistë 31.08.2017
dhe akoma nuk ka ndonjë dekret.
në të njëjtën datë jeni më pozitiv?
И што ти е поентава со објавава. Профилот ти е направен вчера...
Админ бриши овакви

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom