Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Од советот сум одбиена. Глупости живи дека сум требала пак истите документи да ги носам, тоа е приказна на посредниците. Еве со членот dvladev заедно бевме во исто време и почнавме заедно само со потврда. Денес нему му е одобрено зашто однесе дополнителен документ крштеница. Јас немав дополнителен документ и денес сум одбиена. Вие верувајте што сакате, но јас бе знам ниту еден лично што добил само со потврда. За сите што знам дека добиле со потврда се овде од форумот, а можеби се посредници. Нејсе, нема да дознаеме сигурно.
Jas licno znam covek sto dobi samo so potvrda pred 3 meseci, inace jas sum od tie od 2016 intervju so potvrda pocnata procedura i pak odneseno potvrda koga mi bea pobarani dopolnitelni dokumenti sega cekam 5 meseci potpis taka da ne drzi mesto deka potvrdite ne pominuvaat. Znaci ako ti pobarale dopolnitelni dokumenti neso falelo i trebalo dase odnesi toa sto imas od poteklo. Mn dolgo vreme ovde se diskutira dali treba dase nosat ili ne i 90 posto odnesovne povtorno koga ni bese pobarano.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.956
Јас па лично не познавам ниту еден што е во процедура за БГ државјанство, форумов ми е единствен извор на информации. Инаку еден куп сме што сме одобрени од советот само со потврда од клуб/здружение. Ти можеш да велиш дека се живи глупости дека требало пак да ги однесеш истите документи, меѓутоа мене ми се јавија од конзулат 2 недели после интервјуто да ме известат дека треба да ги однесам. Тоа беше пред повеќе од 2 години, сега не знам дали е така. Тоа е моето лично искуство, ама немам начин да ти докажам. А нема ни начин да дознаеме дали со дополнителни 70-80 евра за тие исти документи ќе ти беше поинаков исходот кај советот. Ниту па јас што ги дадов тие 70-80 евра имам гаранција дека ќе добијам државјанство, заради факторот Јотова, иако сум одобрен од советот. Работата е што со тој трошок немаше што да изгубиш, без разлика дали јас (или било кој) е посредник или не.
Ти текнува ли на еден член Крилца,беше поднел документ за државјанство воена книшка од дедо,или можеби беше венчаница/крштеница.Му побараа да однесе дополнителни документи,се мислеше на оргиналот пошто предал копија шизикот,а тука има едни двојца,да не ги именувам му гарантираа дека со стар документи немало шанси да го одбијат,100% ке земел државјанство.Замисли си му "гарантираа" и овој нит ги знае нит ги познава постираше нека цркнат вика ако сакаат јас ништо не им носам охрабрен од овие што му гарантираа.Помина месец два,отказ му дадоа.Кога почнаа овие, ej odbijale te,srаm gi bilo ovo ona,а човекот немиен го изеде
Автоматски споено мислење:

И сега читам некои делат совети у стилот немаш гајле, нема шанси да одбијат
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Ти текнува ли на еден член Крилца,беше поднел документ за државјанство воена книшка од дедо,или можеби беше венчаница/крштеница.Му побараа да однесе дополнителни документи,се мислеше на оргиналот пошто предал копија шизикот,а тука има едни двојца,да не ги именувам му гарантираа дека со стар документи немало шанси да го одбијат,100% ке земел државјанство.Замисли си му "гарантираа" и овој нит ги знае нит ги познава постираше нека цркнат вика ако сакаат јас ништо не им носам охрабрен од овие што му гарантираа.Помина месец два,отказ му дадоа.Кога почнаа овие, ej odbijale te,srаm gi bilo ovo ona,а човекот немиен го изеде
Не се сеќавам на случајов, ама знам дека народов наш има навика да ти верува ако му кажеш дека "гарантираш", доволно е само да бидеш нападен и да глумиш самоувереност. Гаранцијата за некаков купен производ се изразува во тоа што во случај на дефект, ќе ти биде бесплатно поправен или заменет, или ќе ти ги вратат парите, и таа гаранција ја добиваш писмено, со печат и т.н. Интернет трчајлажговците не знам со што гарантираат, кога штетата од евентуалното неисполнување на нивната "гаранција" не е на нивна сметка, туку на тој што ќе им поверува.
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Јас па лично не познавам ниту еден што е во процедура за БГ државјанство, форумов ми е единствен извор на информации. Инаку еден куп сме што сме одобрени од советот само со потврда од клуб/здружение. Ти можеш да велиш дека се живи глупости дека требало пак да ги однесеш истите документи, меѓутоа мене ми се јавија од конзулат 2 недели после интервјуто да ме известат дека треба да ги однесам. Тоа беше пред повеќе од 2 години, сега не знам дали е така. Тоа е моето лично искуство, ама немам начин да ти докажам. А нема ни начин да дознаеме дали со дополнителни 70-80 евра за тие исти документи ќе ти беше поинаков исходот кај советот. Ниту па јас што ги дадов тие 70-80 евра имам гаранција дека ќе добијам државјанство, заради факторот Јотова, иако сум одобрен од советот. Работата е што со тој трошок немаше што да изгубиш, без разлика дали јас (или било кој) е посредник или не.
Точно пред 3 години беше поинаку. Сега не е. Точно уште неколку евра немаше да ме осиромашат, за да пробам пак да ги доставам истите документи, ама јас немам повеќе ни желба ни нерви да ме шета Бугарија за да докажам дека сум Бугарка, а самата Бугарија тврди дека сум. И онака не сум повеќе во Македонија, па нека бркаат работа. Не ми треба бугарско државјанство за да отидам во странство. Тој што сака да успее, ќе успее ако е вреден и сака да работи. Полесно е со бугарско да, но еден куп бугари се вратија во Македонија зашто ги мрзеше да работат во Германија.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Од советот сум одбиена. Глупости живи дека сум требала пак истите документи да ги носам, тоа е приказна на посредниците. Еве со членот dvladev заедно бевме во исто време и почнавме заедно само со потврда. Денес нему му е одобрено зашто однесе дополнителен документ крштеница. Јас немав дополнителен документ и денес сум одбиена. Вие верувајте што сакате, но јас бе знам ниту еден лично што добил само со потврда. За сите што знам дека добиле со потврда се овде од форумот, а можеби се посредници. Нејсе, нема да дознаеме сигурно.
Ја знам тројца што земаа пасоши со потврда. Еден беше со мене у кола по происход и од него лично ми е ова инфо... Другите двајца се инфо од блиски луѓе. Требало да си однесеш документи на дополнителната. Ова од лично искуство
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Од советот сум одбиена. Глупости живи дека сум требала пак истите документи да ги носам, тоа е приказна на посредниците. Еве со членот dvladev заедно бевме во исто време и почнавме заедно само со потврда. Денес нему му е одобрено зашто однесе дополнителен документ крштеница. Јас немав дополнителен документ и денес сум одбиена. Вие верувајте што сакате, но јас бе знам ниту еден лично што добил само со потврда. За сите што знам дека добиле со потврда се овде од форумот, а можеби се посредници. Нејсе, нема да дознаеме сигурно.
Majkami, koja denes isto i se smeni od finalna na polozitelno, e samo i samo so potvrda. Ama koga ja stavija na dopolnitelno, pak bevme do sofija i pak gi dadovme site dokumenti nanovo so nova potvrda od zdruzenie. Trebalo da odnese i ti...
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
95
Поени од реакции
28

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Да ве прашам дечки, освен во менито "Протоколи", постои ли друг начин да ги пронајдиш указите што следуваат... ?

Пример на тие што добиле им пишува бла бла бла, вашиот број ќе го има во указ бр.114 (да речиме)... Е сеа дали тие указите се посебни фајлови (датотеки) што можат да бидат пристапени, или ние само можеме да ги прегледуваме Протоколите што се објавуваат на страната?
Не може да пристапиме на друг начин, освен да ги следиме бројчињата околу последните укази кои се издадени, за да се ориентираме отприлика кога би можело да излезе државјанството, и нив ги гледаме само кога се објавуваат на страната за проверка.
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
17
Поени од реакции
3
No one knows right now......But sure it won't be sooner than 4 to 5 months...
does everyone go for verification by the Bulgarian vice president after a positive opinion from the citizenship council?
Автоматски споено мислење:

does everybody go for verification by the Bulgarian vice president after a positive opinion from the citizenship council ?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
does everyone go for verification by the Bulgarian vice president after a positive opinion from the citizenship council?
Автоматски споено мислење:

does everybody go for verification by the Bulgarian vice president after a positive opinion from the citizenship council ?
Yes,but Vice president has his own commission ,and she has a mandatory right to refuse you if she think that your documents are not complete and that they don't prove that you have Bulgarian origins,even if the commission of Ministry of justice approved your candidature for citizenship .So we can't be confident until we get a signature.......
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
@dvladev ,Dali bese so dopolnitelna so zapirka ili so rok da dostavi,
So rok do nekoj si datum.


Имаш ли однесено оригинал документн од крштеницата во министерството. Дали ти побараа?
Originalot e vo prepiska kaj cicko mi. Jas samo kopija zaberena na notar, i normalno na samata molba za podnesuvanje dopolnitelni dokumenti si ja navedov prepiskata na cicko mi i pisav deka originalot e kaj nego.
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
95
Поени од реакции
28
So rok do nekoj si datum.




Originalot e vo prepiska kaj cicko mi. Jas samo kopija zaberena na notar, i normalno na samata molba za podnesuvanje dopolnitelni dokumenti si ja navedov prepiskata na cicko mi i pisav deka originalot e kaj nego.
Уште ова. Дали знаеш на происходот дали ти била наведена крштеницата и дали тоа има влијание? Поздрав
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Уште ова. Дали знаеш на происходот дали ти била наведена крштеницата и дали тоа има влијание? Поздрав
Не ми е наведена, затоа што јас процедурата ја почнав во 2016-та година кога го добив и произходот само врз основа на потврда од здружение. Тогаш не ни знаев дека имам крштеница од дедо ми. Дури пред 1на година, 2018-та, чичко ми ја најде крштеницата од дедо ми. Он почна постапка со неа, а јас останав до финална проверка само со потврдата. Ме вратија на дополнителна и ми дадоа рок. Отидов и дадов пак се од изводи до дедо ми и заверена копија од крштеницата. Ете сега ме пуштија на совет. Мајками од друга страна, нема никаков стар документ, и нејзе како и мене, ја вратија на дополнителна, но однесовме пак изводи и нова потврда, и ете сега ја пуштија на совет со положително. Натака, божја воља, друго ништо не ни останува да направиме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom