Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
13 февруари 2012
Мислења
820
Поени од реакции
1.319
Теории на заговор од Брунхилда :) Ти веројатно си го прочитал целиот текст и си го разбрал, ајде кажи за да видат сите тука што си разбрал, а што јас манипулирам? Дека ВМРО-БНД триумфално победи на "дебатата" против МП? Да, тие што издаваа произходи на Нигеријци, Авганистанци...плус што ги фатија во корупциска шема и со 500 000 евра кеш итн. Дека МП работеле противзаконски и сега магично ќе го одблокираат целиот процес? Не им веруваат затоа што ДАБЧ е до гуша во ГОВНА. Дека вакви препукувања беа секојдневие до лани? Смени нешто тоа или стана полошо? Дека прекратена преписка нема можност за повторно разгледување? Или според тебе има можност? Ајде објасни како тоа се прави и кој го направил.
Пола заседание беше за тој што го прекратиле преку брат, за некоја грешка од страна на служители на ГРАО, а имал изводи за доказ и нема да го вратат во процедура никогаш. За се се фаќаат само за да не даваат државјанства, и ако те пуштат они, Јотова ќе ти го начука.
И што тоа работат противзаконски? Или ќе ми го цитираш Јулиан Ангелов?
Тоа е реалноста.
Ако некогаш се одблокира целиот процес, прво од мене ќе разбереш ;) Поздрав

Еве нека прочита кој сака

https://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/steno/ID/5653
Никој не победи во дебатата. Тоа не ни беше дебата, се вика заседание или седница, не е нешто што завршува со нечија победа или пораз. Претставниците од ВМРО-БНД имаа одличен настап. Малку кон крајот им стануваше послаб настапот, ама избоксуваа некој "поен". Имаа силни поенти дека се можни грешки од страна на државните органи и дека тие грешки треба да си ги корегираат самите органи, а не луѓето одново да аплицираат. Од ВМРО-БНД може да се корумпирани и да издавале произходи на Нигеријци и Авганистанци, ама во конкретнава дебата се задржаа на македонски апликанти, кадешто имаат силен случај. Плус, секако дека во дебати за кои се водат стенограми суво и строго ќе се цитираат закони, и секако дека во законот за државјанство не е предвидено преразгледување на затворени преписки, меѓутоа на тоа има една многу важна реплика која ти ја пропушташ: "Това е предвидено в АПК и в административно-производствените процедури. Вие зашто го т'рсите в Закона? Тој е материална норма. " АПК е кратенка за "административнопроцесуален кодекс". Тоа ти е нешто како default settings за таму кадешто постои законска празнина. Тој регулира како се третираат административни решенија при случај A, B, C или X, Y и Z. Студирав во Бугарија и АПК беше дел од испитот по Административно право. Не дека тврдам дека се сеќавам на него или дека сега го знам на памет, ама знам доволно за да кажам каква проблематика покрива.

Можеме да го дрвиме до утре. Факт е дека некој добива потпис, некој не добива. И факт е дека многу луѓе долго време чекаат за потпис. Јас сум еден од последните. Ти не знам во кои си, ама секој пат кога има нови потписи (а има, во тоа се уверивме со едноставна проверка на сајтот), ти настапуваш малтене "не се радувајте, не даваат потписи". Еве јас во случај да бидам одбиен, дури и тогаш нема да тврдам дека готово никој нема да добие. Ама ако добијам, да те видам прогласи ме за посредник. До тогаш поздрав и тебе.

П.С: Не ме прашувајте за сотфверот што го најавив. Моментално немам време да се посветам на него.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.259
Поени од реакции
1.459
Ај да ве замолам за услуга
Потребни ми се за пријател кој сака да започне процедура
1. Статистиката за селата на Васил Кнчев, линк
2. И-меил од бугарскиот архив
3. Краток опис на моменталната процедура, доколку саката
Фала
 
Член од
20 јули 2017
Мислења
25
Поени од реакции
135
Decki kolku za info i dobronameren sovet tie sto ste samo so dokument od cicko, bratuced, bez odneseno povrzani izvodi od dedovci pradedovci.. pred nedela dena e odbien drugar od sovetot po grazdanstvo od 2016 godina samo so dokumenti od prv bratuced, ne go stavile na dopolnitelna proverka da odnese dopolnitelni dokumenti tuku odma go odbile.. pred da bide odbien statusot mu bese deka se razgleduva od sovetot po grazdanstvo.. podobro navreme odnesete si ne cekajte da vi se smeni vo dopolnitelna proverka moze da ve odbijat za zal..
 
Член од
9 март 2017
Мислења
68
Поени од реакции
95
НИе што моментално сме на потпис, поточно јас сум од дек 2018, претходно бев на дополнителна од советот за гражданство и носев дополнителни документи(потврда од Лазар Младенов, поткрепена со изводи од мене, таткоми, дедо ми и прадедо ми кој што е роден 1917), дали пошто е заглавена процедурата може да се однесат нови дополнителни документи изводи.
Во разговор со друг посредник ми кажа дека во оваа ситуација можело да се однесат изводи и умреници поврзани со прадедо ми, како наводно би се убрзала процедурата за потпис.
Инаку процедурата ја започнав 2015, а интервју имав средината на февруари 2016.
Поздрав
 
Член од
7 јули 2016
Мислења
307
Поени од реакции
291
НИе што моментално сме на потпис, поточно јас сум од дек 2018, претходно бев на дополнителна од советот за гражданство и носев дополнителни документи(потврда од Лазар Младенов, поткрепена со изводи од мене, таткоми, дедо ми и прадедо ми кој што е роден 1917), дали пошто е заглавена процедурата може да се однесат нови дополнителни документи изводи.
Во разговор со друг посредник ми кажа дека во оваа ситуација можело да се однесат изводи и умреници поврзани со прадедо ми, како наводно би се убрзала процедурата за потпис.
Инаку процедурата ја започнав 2015, а интервју имав средината на февруари 2016.
Поздрав
Процедурата не е заглавена. За потпис работите течат со брзина на полжав, се потпишува, но многу малку и многу споро. Се друго си тече најнормално. Колку што знам од други членови, ако веќе чекаш потпис, касно е за дополнителни документи.

Друга работа, ако веќе си однел извод од прадедоти заедно со потврдата како дополнителен документ, зошто пак сакаш да носиш?
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
7
Поени од реакции
2
Krenuo u proceduru drzavjanstva 02.2018 godine na osnovu porekla, imao intervju u julu 2018 u konzulatu u Beogradu. Zna li neko otprilike koliko jos se ceka do pasosa? Ne mora tacno nego cisto otprilike da znam sta da ocekujem i ako je neko u slicnoj situaciji. Ovde citam da cekate od 2014/15 pa me to plasi. Status mi je isti vec 10 meseci " Prepiskata se namira vo procedura po zadolzitelno soglasenie".
 
Член од
3 август 2015
Мислења
694
Поени од реакции
671
Krenuo u proceduru drzavjanstva 02.2018 godine na osnovu porekla, imao intervju u julu 2018 u konzulatu u Beogradu. Zna li neko otprilike koliko jos se ceka do pasosa? Ne mora tacno nego cisto otprilike da znam sta da ocekujem i ako je neko u slicnoj situaciji. Ovde citam da cekate od 2014/15 pa me to plasi. Status mi je isti vec 10 meseci " Prepiskata se namira vo procedura po zadolzitelno soglasenie".
Ako se vo red so dokumentite do leto 2020 bi trebalo da ispadne pasost
 
Член од
24 мај 2018
Мислења
94
Поени од реакции
27
Јас објавив. Денес му се смени статусот. На проверка беше 2 години од Вицепрезидента.
Убав ден.
16 dena pret nego sum bill na interviu fo sofia ishte sum na ptoverka ot vice presidenta povece ot dve godini co dokument ot cicko

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Здраво дечки, пробав да најдам тема посебно за замена и добивање бугарска возачка дозвола ама не можев, па затоа овде пишам. Прво, да ви посакам среќа на сите што чекате пасош :)

Прашањето: Таман се решив да ја променам македонската со бугарска возачка, посредникот ми вели дека имало застој сега од 1ви Јули донеле нов закон дека требало да докажеш дека имаш минимум 6 месечен престој во Бугарија. Да не има некој да сподели некое искуство во врска со ова?
Или ако знае некој каде има посебно тема за возачки, нека испрати линк.

Поздрав до сите :)
 
Член од
7 јули 2016
Мислења
307
Поени од реакции
291
Здраво дечки, пробав да најдам тема посебно за замена и добивање бугарска возачка дозвола ама не можев, па затоа овде пишам. Прво, да ви посакам среќа на сите што чекате пасош :)

Прашањето: Таман се решив да ја променам македонската со бугарска возачка, посредникот ми вели дека имало застој сега од 1ви Јули донеле нов закон дека требало да докажеш дека имаш минимум 6 месечен престој во Бугарија. Да не има некој да сподели некое искуство во врска со ова?
Или ако знае некој каде има посебно тема за возачки, нека испрати линк.

Поздрав до сите :)
Da ne se raboti da si 6 meseci drzavjanin? Uslovi kako 6 meseci prestoj nemaat smisla, ako si veke drzavjanin na Bugarija.

Sent from my SM-J415FN using Tapatalk
 
На врв Bottom