Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
192
Kako najde vo holandija so mk.
Holandija bez eu pasos nema rabota nema vlez za plus 3 meseci. Baza kurs u nl ambasafa polagas od 3 dela,ako go polozes cekas odgovor i odes za holandija pa tamu ti prodolzuvat vizata. Ama mora taj so ti garantira da rabote pomalku od 10 godini stalna rabota + imas uste 5 ispiti za da stignes do holanski pasos i plus moras i ti da rabotes ako sakas pasos. Jas sum vo holandija i minah niz site deredzinja. Holandija tesko za makedonci so mk pasos osven ako se skoluvas tuka imas prednosti vo ponatamosnoto prestojot. Stan ispod 350 evra od covek nema ama ne cesl stan tuku edna soba! Srekno
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.870
Kako najde vo holandija so mk.
@DeMew @Svetla
https://ind.nl/en/Documents/Public_Register_Regular_Labour_and_Highly_Skilled_Migrants.pdf
Овде имаш компании кои имаат договор со министерствоот да вработуваат странци, другите не смеат.
Листава е и за обични работници и за дефицитарни струки.
Најди си компанија шо те бендисува, види дали ја има на листата, ако да аплицирај си и кажи им што како. Потоа тие ќе си ја завршат постапката кај нив со дозволи и визата ќе ти стаса во Мк. Се чека 2 недели за дефицитарна струка и 2 месеци за обични работници.
Со Бг пасош е многу полесно за во Еу, не ти треба работна дозвола и во секоја компанија можеш да работиш.
Позз
 
Член од
23 јуни 2018
Мислења
58
Поени од реакции
48
Pozdrav na site
Ve molam da ne me svatite pogresno,temata e zA BULGARSKO DRZAVJANSTVO.
za drugi temi i raspravii ve zamoluvam iskreno da komentirate na soodvetnite temi kako so se RABOTA VO STRANSTVO.
pozdrav do site i ve zamoluvam pocituvajteja temata
 
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
192
@DeMew @Svetla
https://ind.nl/en/Documents/Public_Register_Regular_Labour_and_Highly_Skilled_Migrants.pdf
Овде имаш компании кои имаат договор со министерствоот да вработуваат странци, другите не смеат.
Листава е и за обични работници и за дефицитарни струки.
Најди си компанија шо те бендисува, види дали ја има на листата, ако да аплицирај си и кажи им што како. Потоа тие ќе си ја завршат постапката кај нив со дозволи и визата ќе ти стаса во Мк. Се чека 2 недели за дефицитарна струка и 2 месеци за обични работници.
Со Бг пасош е многу полесно за во Еу, не ти треба работна дозвола и во секоја компанија можеш да работиш.
Позз
Pusti link na koj apliciras ili od ovie listi biras firma pa ja baras firmata i apliciras na firmata na sajt?
 
Член од
25 март 2019
Мислења
39
Поени од реакции
47
Abe ne pisuvajte nesto samo da se pise gledam poraka taman ke pomislis ima nesto novo oni da si praat muabet kako bilo vo germanija spanija site cekame i toa nekoj na primer jas 4 god cekam site sme pri kraj so nervi spodeluvajte informacii samo vo vrska so drzavjanstvoto da moze i nekoj nov ako ima prasanje da si procita veke kazano nesto od nas a ne da treba da vrti 10 strani tapa muabet i pak da prasa za istoto
 
Член од
20 јули 2018
Мислења
35
Поени од реакции
25
Прегледај го приврзокот 212076

Интервјуа 2017 и 2018, тие што биле на дополнителна 2017 интевјуто.
Gluposti kako mojot dokument e uvazen od sovetot po grazdanstvo i na milion drugi luge.Sigurno e imalo nekoj problem vo dokumentite zatoa i sovetot go otkazal i inaku retko davaat otkazi...Pa normalno na 55 godisen covek kako da mu dadat ukaz hahah samo na mladi pilinja
Pozz
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
8
Pozdrav na site
Ve molam da ne me svatite pogresno,temata e zA BULGARSKO DRZAVJANSTVO.
za drugi temi i raspravii ve zamoluvam iskreno da komentirate na soodvetnite temi kako so se RABOTA VO STRANSTVO.
pozdrav do site i ve zamoluvam pocituvajteja temata
Ти другар ако не сакаш да читаш информации кои би биле од голема корист при изборот на идна дестинација за иселување, ние сакаме. Немаат сите време да отвараат друга тема со 10000 коментари во неа и да бараат конкретна информација.
 
Член од
5 февруари 2018
Мислења
75
Поени од реакции
133
more gnasen narod,mi se gadit od vakvi stvorenja so se sitet na tugja nesreka,abe ne zasluzvime ni drzava ni nisto.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
252
Поени од реакции
221
Неделава има многу одбиени од совет, се бара стриктно стар документ. Само мене што ме информираа лично неколку души, сите со потврди од кои двајца биле на дополнителна преку тетка и прв братучед и доставиле дополнително потврди од здружение пред да бидат разгледани на совет.
Не е само проблемот кај потпретседателката што не потпишува 10+ месеци, советот дава многу откази и тоа не е само неделава туку месеци уназад.
Очекувам да сподели некој на форумов, а не само дежурни посредници да мачкаат очи.
Mozno e da imat odbieni zatoa sto ovde clen spodeli na luge sto aplicirale so potvrdi posle 1918 godina im bilo odbivano za proishod i to sega pocnaja dago praet pred mesec dena.

Ako nekoj stignal so potvrda od 1919-20 pred sovet moznoe dago odbiat koga veke to go praet pri zemanje na proishod.
 
Член од
7 јануари 2019
Мислења
8
Поени од реакции
6
Жежково влијае на н
ерви. Оладете. ладна вода
 
Член од
7 април 2019
Мислења
32
Поени од реакции
6
До каде се стасани со преглед на происходите ?
 
Член од
27 јануари 2016
Мислења
15
Поени од реакции
30
Abe ne pisuvajte nesto samo da se pise gledam poraka taman ke pomislis ima nesto novo oni da si praat muabet kako bilo vo germanija spanija site cekame i toa nekoj na primer jas 4 god cekam site sme pri kraj so nervi spodeluvajte informacii samo vo vrska so drzavjanstvoto da moze i nekoj nov ako ima prasanje da si procita veke kazano nesto od nas a ne da treba da vrti 10 strani tapa muabet i pak da prasa za istoto
Па не да се тапа муабетите. Дрн дрн јариња. У Германија вака било у Холандија онака. Абе шом сме дошле на дереџе Бугари да се пишуваме за да се спасиме од МаЌедоЊа вечна, муабет више да не праиме. Да е тука само малце помалку лошо нема да има скоро 300 000 луѓе кои кој аплицирал кој веќе има пасош
 
На врв Bottom