Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
15 јануари 2019
Мислења
79
Поени од реакции
67
znaci tie sto sme staveni od VP ke si cekame so meseci i meseci i na kraj nisto hhhhhhhh strasno:place:
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.870
Пред да коментирате, информирајте се.

Во Швајцарија е ДОЗВОЛЕНО со БГ пасош.

Повеќе инфо тука.

"Од 1 јуни 2019 за Бугарите и Романците се укинуваат ограничувањата за работа во Швајцарија.Тие веќе ги имаат истите права како и останатите граѓани на Европската унија – освен граѓаните на Хрватска, пренесуваат бугарските медиуми.".
Совет за тебе и сите останати кои ќе одат во странство
ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА ЗАКОНИ ДОЗВОЛИ И АДМИНИСТРАТИВНИ РАБОТИ ГЛЕДАЈТЕ САМО ОД ОФИЦИЈАЛНИ САЈТОВИ ОД ДРЖАВИТЕ КАДЕ ОДИТЕ.
Батали Мк и Бг медиуми, они работат за кликови и реклами :D
Иначе како што кажав:
upload_2019-7-5_9-38-5.png
инфо
https://www.ch.ch/en/working-switzerland-eu-efta/

Како што ти реков, за да работиш (повеќе од 3 месеци) таму мораш првен работа да имаш најдено - work contract и смештај. Без тоа нема да ти дадат residence permit, исто како и со МК пасош. Сепак со среќа да најдиш смештај без да имаш работен договор или пак обратно да најдиш работа без ресиденс пермит. :pos:
Буквално нема разлика дали си со Мк и Бг пасош таму, знам по другари кои се таму. Единствена разлика е тоа што Швајцарците имаат квоти за националности таму по кантони, Бугарите спаќаат во широката група Еу, а Македонците спаќаат во квота со Албанија, Србија и Косово.

Сепак зависи и за што работа сакаш, Швајцарците се ептен самобендисани, националисти и расисти, за берење лозје и амалски работи нема проблем дури и плата ќе ти дадат од 3-4к еура, ама пробај да бараш за банкар, маркетинг нешто или инжинер одма ќе ти ги опалат тие квотите. :pos:
 
Член од
3 август 2015
Мислења
561
Поени од реакции
444
Совет за тебе и сите останати кои ќе одат во странство
ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА ЗАКОНИ ДОЗВОЛИ И АДМИНИСТРАТИВНИ РАБОТИ ГЛЕДАЈТЕ САМО ОД ОФИЦИЈАЛНИ САЈТОВИ ОД ДРЖАВИТЕ КАДЕ ОДИТЕ.
Батали Мк и Бг медиуми, они работат за кликови и реклами :D
Иначе како што кажав:
Прегледај го приврзокот 212074
инфо
https://www.ch.ch/en/working-switzerland-eu-efta/

Како што ти реков, за да работиш (повеќе од 3 месеци) таму мораш првен работа да имаш најдено - work contract и смештај. Без тоа нема да ти дадат residence permit, исто како и со МК пасош. Сепак со среќа да најдиш смештај без да имаш работен договор или пак обратно да најдиш работа без ресиденс пермит. :pos:
Буквално нема разлика дали си со Мк и Бг пасош таму, знам по другари кои се таму. Единствена разлика е тоа што Швајцарците имаат квоти за националности таму по кантони, Бугарите спаќаат во широката група Еу, а Македонците спаќаат во квота со Албанија, Србија и Косово.

Сепак зависи и за што работа сакаш, Швајцарците се ептен самобендисани, националисти и расисти, за берење лозје и амалски работи нема проблем дури и плата ќе ти дадат од 3-4к еура, ама пробај да бараш за банкар, маркетинг нешто или инжинер одма ќе ти ги опалат тие квотите. :pos:
Poarno ke beram grozje za 3-4k negoli tuka za 200 evra abe makedonce glupo makedonce severno
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
195
Поени од реакции
116
Како што ти реков, за да работиш (повеќе од 3 месеци) таму мораш првен работа да имаш најдено - work contract и смештај. Без тоа нема да ти дадат residence permit, исто како и со МК пасош.
Не е така, пред да зборуваш најубаво е да прочиташ на линкот што си го постирал. За да работиш во Швајцарија со МК пасош, фирмата што сака да те вработи, треба да докаже дека не може да најде некој друг на територијата на Швајцарија, па потоа во ЕУ. Тоа се прави со различни огласи кои треба да се постирани најмалку 3 месеци и со извештаи за интервјуа, зошто другите кандидати од Швајцарија/ЕУ не се прифатливи па ќе бараш од надвор. Но и покрај тоа, кандидатот треба да има факултет завршен и добра, односно професија која е дефицитарна. И пак сите документи да се во ред, постои лимит за странци кои може да работат во Швајцарија (странци кои не се ЕУ). За разлика од процедурата за МК, за БГ е следнава:

1) Наоѓаш било каква работа (за разлика од МК, со МК пасош не можеш да работиш како келнер, чистач итн.)
2) Букираш соба преку airbnb.com и се разбира се договараш со сопственикот дека ти треба за адреса и дека ќе ја користиш 1/2/3 месеци
3) Со договорот за работа и со договорот за соба/апартман (кирија) одиш во локалната општина (каде што ти е станот) и ги поднесуваш документите. За 2 до 6 седмици, добиваш permit во поштенското сандаче.

Стапката број 2) може да се скокне доколку имаш некој пријател/роднина кој веќе живее таму и би сакал да ти помогне за почеток.

Тоа што велиш дека буквално нема разлика помеѓу МК и БГ, само да ти кажам дека буквално има огромна разлика. Од 1ви Јуни 2019, БГ се третирани исто како и ФР или ГЕР, за разлика од МК која е "3та страна" и е во ист кош како и Индија, Пакистан, Јапонија итн.

Инаку, пред да ме демантираш, на сопругата и стигна permit во поштенско сандаче со процедурата од погоре. Јас чекам потпис од Јотова за и јас да земам виза, затоа што family reunification е многу долга процедура.

Доколку некој има прашања за Швајцарија, слободно прашувајте, се утепав од читање за процедури и документи.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.050
Поени од реакции
1.366
Не е така, пред да зборуваш најубаво е да прочиташ на линкот што си го постирал. За да работиш во Швајцарија со МК пасош, фирмата што сака да те вработи, треба да докаже дека не може да најде некој друг на територијата на Швајцарија, па потоа во ЕУ. Тоа се прави со различни огласи кои треба да се постирани најмалку 3 месеци и со извештаи за интервјуа, зошто другите кандидати од Швајцарија/ЕУ не се прифатливи па ќе бараш од надвор. Но и покрај тоа, кандидатот треба да има факултет завршен и добра, односно професија која е дефицитарна. И пак сите документи да се во ред, постои лимит за странци кои може да работат во Швајцарија (странци кои не се ЕУ). За разлика од процедурата за МК, за БГ е следнава:

1) Наоѓаш било каква работа (за разлика од МК, со МК пасош не можеш да работиш како келнер, чистач итн.)
2) Букираш соба преку airbnb.com и се разбира се договараш со сопственикот дека ти треба за адреса и дека ќе ја користиш 1/2/3 месеци
3) Со договорот за работа и со договорот за соба/апартман (кирија) одиш во локалната општина (каде што ти е станот) и ги поднесуваш документите. За 2 до 6 седмици, добиваш permit во поштенското сандаче.

Стапката број 2) може да се скокне доколку имаш некој пријател/роднина кој веќе живее таму и би сакал да ти помогне за почеток.

Тоа што велиш дека буквално нема разлика помеѓу МК и БГ, само да ти кажам дека буквално има огромна разлика. Од 1ви Јуни 2019, БГ се третирани исто како и ФР или ГЕР, за разлика од МК која е "3та страна" и е во ист кош како и Индија, Пакистан, Јапонија итн.

Инаку, пред да ме демантираш, на сопругата и стигна permit во поштенско сандаче со процедурата од погоре. Јас чекам потпис од Јотова за и јас да земам виза, затоа што family reunification е многу долга процедура.

Доколку некој има прашања за Швајцарија, слободно прашувајте, се утепав од читање за процедури и документи.
Thanks.

Некогаш се чудам зошто се објаснувам и би сакал да си молчам.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.870
Инаку, пред да ме демантираш, на сопругата и стигна permit во поштенско сандаче со процедурата од погоре. Јас чекам потпис од Јотова за и јас да земам виза, затоа што family reunification е многу долга процедура.

Доколку некој има прашања за Швајцарија, слободно прашувајте, се утепав од читање за процедури и документи.
Не ти коментирам повеќе оти е офтопик
Точка 2. 99% од airbnb ќе те одбијат за ова - веќе пробано. Ако имаш некој контакт од некој airbnb што го дозволува ова слободно сподели по ПП. Иначе веројатно и ти си ја избегнал оваа точка
Јас бев во Швајцарија од декември до фебруари на пракса со опција за вработување со Мк пасош. Работата ми беше понудена ама ја одбив оти бараа учење на француски + family reunification процедурата е долга и за Бг и за Мк пасош и без гаранција дека ќе биди потврдно. (Одбив оти одма тогаш си најдов во Холандија)

Иначе за Швајцарија со што се разликува постапката од Мк и Бг? -Единствено дополнителниот услов за тоа да нема соодветен кандидат од ЕУ или Швајцарија, ама тоа неважи за амалските работи и за дефицитарните струки.
Ако прочита погоре што пишав реков за берење лозје и слични амалски работи (без навреди) нема проблем дури и плата ќе ти дадат од 3-4к еура. И со Бг и Мк пасош можеш ова да го направиш (барем за на лозје знам дека можи со Мк пасош, пола другари ми се таму)
Позз
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
48
Поени од реакции
15
Не ти коментирам повеќе оти е офтопик
Точка 2. 99% од airbnb ќе те одбијат за ова - веќе пробано. Ако имаш некој контакт од некој airbnb што го дозволува ова слободно сподели по ПП. Иначе веројатно и ти си ја избегнал оваа точка
Јас бев во Швајцарија од декември до фебруари на пракса со опција за вработување со Мк пасош. Работата ми беше понудена ама ја одбив оти бараа учење на француски + family reunification процедурата е долга и за Бг и за Мк пасош и без гаранција дека ќе биди потврдно. (Одбив оти одма тогаш си најдов во Холандија)

Иначе за Швајцарија со што се разликува постапката од Мк и Бг? -Единствено дополнителниот услов за тоа да нема соодветен кандидат од ЕУ или Швајцарија, ама тоа неважи за амалските работи и за дефицитарните струки.
Ако прочита погоре што пишав реков за берење лозје и слични амалски работи (без навреди) нема проблем дури и плата ќе ти дадат од 3-4к еура. И со Бг и Мк пасош можеш ова да го направиш (барем за на лозје знам дека можи со Мк пасош, пола другари ми се таму)
Позз
Kako najde vo holandija so mk.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
685
Поени од реакции
930
Неделава има многу одбиени од совет, се бара стриктно стар документ. Само мене што ме информираа лично неколку души, сите со потврди од кои двајца биле на дополнителна преку тетка и прв братучед и доставиле дополнително потврди од здружение пред да бидат разгледани на совет.
Не е само проблемот кај потпретседателката што не потпишува 10+ месеци, советот дава многу откази и тоа не е само неделава туку месеци уназад.
Очекувам да сподели некој на форумов, а не само дежурни посредници да мачкаат очи.
 
Член од
25 август 2014
Мислења
130
Поени од реакции
193
Неделава има многу одбиени од совет, се бара стриктно стар документ. Само мене што ме информираа лично неколку души, сите со потврди од кои двајца биле на дополнителна преку тетка и прв братучед и доставиле дополнително потврди од здружение пред да бидат разгледани на совет.
Не е само проблемот кај потпретседателката што не потпишува 10+ месеци, советот дава многу откази и тоа не е само неделава туку месеци уназад.
Очекувам да сподели некој на форумов, а не само дежурни посредници да мачкаат очи.
Dokaz? Screenshot? Broj na prepiska? Nesto, da vidime deka e ova validno?
 
На врв Bottom