Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Член од
13 март 2009
Мислења
10
Поени од реакции
16
Vo protokolot ti go pisuva rokot do koga mozes da gi odneses dopolnitelnite dokumenti, mozes da dades notarska izjava nekoj da te zastapuva i da gi odnese za tebe ili pak licno da odis(sto e preporaclivo), ne se zakazuva termin za toa, a treba da gi odneses vo ministerstvoto za pravosudie(Aksakov 5) vo dadeniot rok
Благодарам многу за информациите.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
735
Поени од реакции
452
Zdravo ludiot kris, ovde denes tesko deka ke ti odgovori posto ovde e razdvizeno pravopropocijonalno so bombite na zaev, kolku sto znam za denes nema bomba, ke probam da ti odgovoram, da zena ti moze I da raboti I da zivee vo drzavata kaj sto ke prestojavuvas, sekoja drzava si ima posebena procedura za vadenje viza na sopruznici, rasprasaj se vo ambasada kajbsto ke odis.
FALA MNOGU ZA ODGOVOROT[DOUBLEPOST=1428437426][/DOUBLEPOST]
Да. Ќе може да работи, мои роднини така направија, жената има пасош и мажот се пријави таму негде( во некоја служба мислам во општина, не сум сигурна кога ќе ми треба таа инфо ќе дознаам кај) и он работи сега осигуран е, исто и јас еве вадам пасош а маж ми не вади пасош,кога ќе добијам и двајцата ќе одиме Германија да работиме.[/quote
ФАЛА МНОГУ ЗА ОДГОВОРОТ ШТО Е МОЖНО ПОБРЗО ДА СИ ИЗВАДИМЕ ПАШАПОРТЧЕ И ДИМ ДА МЕ НЈАМА :)
[DOUBLEPOST=1428437486][/DOUBLEPOST]
Да. Ќе може да работи, мои роднини така направија, жената има пасош и мажот се пријави таму негде( во некоја служба мислам во општина, не сум сигурна кога ќе ми треба таа инфо ќе дознаам кај) и он работи сега осигуран е, исто и јас еве вадам пасош а маж ми не вади пасош,кога ќе добијам и двајцата ќе одиме Германија да работиме.
ФАЛА МНОГУ ЗА ОДГОВОРОТ ШТО Е МОЖНО ПОБРЗО ДА СИ ИЗВАДИМЕ ПАШАПОРТЧЕ И ДИМ ДА МЕ НЈАМА :)
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
87
Поени од реакции
87
Jas sum broj 10.000+ so znaci ima cela vecnost dodeka dojdam na red se nadevam kese ubrzi procedurata pa do nova godina daja zavrsat i 2014 :) I taka posle mene ima uste ilada I kusur broevi so znaci nema mn brojko od 2014 za razlika od 2013 koja nema kraj so zavrsetokot :/ ti od koja godina si i koj broj ?
cela vecnost od 2014 ?
A jas cekam od juni 2012 ! TRPENIE SPASENIE pozdrav
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
cela vecnost od 2014 ?
A jas cekam od juni 2012 ! TRPENIE SPASENIE pozdrav
Epa kaj I da e keti dojdi redot tebe uste malko kego zavrsis patoto koj go zapocna ti posakuvam ubav zavrsetok no sepak bi sakal i 2014 daja zavrsat barem do januari 2016 zada zememe inie poskoro zosto ovaka ako odi i 2017 ke ne najdi :/ pozdrav :)
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
87
Поени од реакции
87
Epa kaj I da e keti dojdi redot tebe uste malko kego zavrsis patoto koj go zapocna ti posakuvam ubav zavrsetok no sepak bi sakal i 2014 daja zavrsat barem do januari 2016 zada zememe inie poskoro zosto ovaka ako odi i 2017 ke ne najdi :/ pozdrav :)
Ke bide za site samo TRPENIE jas se iznamaciv so sekakvi finti i pari sega uste potpis i ukazot da bide
se nadevam vo skoro vreme eve veke 50dena cekam ukaz
Samo so gospod napred i ne treba da se zalat parite i vremeto za nesto so sakas da go napraves
eden den se ke se isplate .... Pozdrav
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
94
Поени од реакции
48
Decki mi treba edno mislenje dokolku nekoj znae neka mi odgovori
na interviju bev vo oktomvri 2014 brojceto mi izleze vo fevruari a dokument za poteklo nemam odneseno
ke odam na kartata promena na zakon i postapka koj site go ocekuvame
prasanjeto mi e dali i kolku ima prolongiranje od datumot do koj treba da dostavis dokument za poteklo ?

fala pozzz
Koga ti izleze brojceto vo protokolite oti neznam da imat pocnato 2014 i sega kakov starus imas pozz
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Ke bide za site samo TRPENIE jas se iznamaciv so sekakvi finti i pari sega uste potpis i ukazot da bide
se nadevam vo skoro vreme eve veke 50dena cekam ukaz
Samo so gospod napred i ne treba da se zalat parite i vremeto za nesto so sakas da go napraves
eden den se ke se isplate .... Pozdrav
Taka e so GOSPOD napred sila,verba I zelba da se ima gospod Nikoj ne ostava na pola pat samo treba da posakuvas od srce nesto i jas kako i sekogas mislam i znam deka seto ova kese zavrsi so sreken kraj pa taka da neka ne prati srekata site i so Gospod napred :)
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Tesko deka zakonot ke dojde Na red ovoj mesec,Sega pratenicite ke odmaraat do 20 April.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Tesko deka zakonot ke dojde Na red ovoj mesec,Sega pratenicite ke odmaraat do 20 April.
Од каде доби таква информација? Јас нигде не најдов такво нешто. И второ нема да расправа собранието туку предлог законот е во комисиска расправа каде може да претрпи измени и дополнувања и дури откако ќе помине во комисијата ќе биде ставен на расправа во собрание. А кога ќе биде тоа прво зависи кога ќе заврши комисијата а второ кога претседателот ќе закаже седница.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Инаку комисијата е составена од 19 луѓе од кој најголем дел 6 има герб но и Јулиан Ангелов од ВМРО кој е клучен во целата расправа.
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Од пред недела време статусот од ``задолжителна``ми е сменет во ``Преписката е в'рната за доп'лнителна проверка.``. Немам никакви стари документи од роднини. Ќе ми ја прекратат ли проверката или, колку време имам за поднесување документ?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
351
Поени од реакции
320
Од пред недела време статусот од ``задолжителна``ми е сменет во ``Преписката е в'рната за доп'лнителна проверка.``. Немам никакви стари документи од роднини. Ќе ми ја прекратат ли проверката или, колку време имам за поднесување документ?
Мислам дека откако ќе ти излезе бројчето во протокол ќе ти пишува до кога е рокот..... Прочепкај некои стари протоколи и види, мислам дека месец дена од кога ќе ти излезе во протокол.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
@eduardo како стаса до интервју? кога нели во дабч не можеш да поминеш (без стари документи прекратуваат), а после дабч следи интервјуто. Како воопшто стаса до интервју без стари документи?
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Известување од денешната седница на Комисијата по политиките за б'лгарите в чужбина - http://news.ibox.bg/news/id_832211463

Предлагат б'лгарски произход да се доказва и по с'ребрена линија - 08.04.2015, 19:14 (обновена 08.04.2015, 19:52)

Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина (ДАБЧ)даде зелена светлина за предлаганите от ГЕРБ промени, целјашти облекчаване режима за признаване на народност на с'народниците ни в чужбина.

В с'штото време от агенцијата категорично отрјазаха законопроекта на „Атака".

Парламентарната Комисија по политиките за б'лгарите в чужбина обс'ди два законопроекта за изменение и доп'лнение на Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Б'лгарија. Единијат - внесен от ГЕРБ, начело с јулиан Ангелов, а другијат - от „Атака" и по-специално от лидера на националистите Волен Сидеров. Промените обаче не бјаха гласувани, т'ј като становиштата на В'ншното, Правос'дното министерство и Министерскија с'вет ште са готови след празниците.

И двата законопроекта имат идентична цел по отношение на проблема, а именно облекчаването на режима по придобиване на гражданство за с'народниците ни зад граница. Различни са обаче начините за решаването му според двата проекта, констатира председателјат на Комисијата Румен јончев.

Ако лицето има поне един близ'к роднина, това да се използва като доказателство за б'лгарски произход, предлагат от ГЕРБ. Уточнјава се, че близ'к роднина може да б'де в'зходјашт, низходјашт или роднина по с'ребрена линија до шеста степен вклјучително (т.е. до втори братовчед б.р). Според сега дејстваштија закон б'лгарите в чужбина могат да докажат произхода си при условие, че имат в'зходјашт роднина от б'лгарски произход.

Ангелов даде два показателни примера за слабостите на нормата в момента. Децата, които са учили в Б'лгарија, са получили гражданство, а техните родители получават след това отказ. Герберите предлагат б'лгарскијат произход да се доказва с документи, издадени от б'лгарски или чужд д'ржавен орган, организација на б'лгари, живеешти изв'н Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах (ДАБЧ б.р.) и от Б'лгарската православна ц'рква.Б'лгарски произход ште може да се доказва и с писмена декларација по реда, определен в Административно-процесуалнија кодекс с'с заверени дата и подпис, а с'што и по обштија исков ред.

Последните две години д'ржавата и институциите абдикираха от тези хора, което налага промените, по думите на јулиан Ангелов.

Шеф'т на ДАБЧ Борис Вангелов подкрепи в цјалост проекта на ГЕРБ. Тој обаче наблегна на текста, св'рзан с доказването на гражданство по линија на близ'к роднина. Дори промените да станат факт, много наши с'народници нјама да могат да се в'зползват. В Албанија има б'лгарско население, което по исторически причини никога не е имало документ, којто да доказва, че нјакој роднина е б'лгарин. По този повод Вангелов е на мнение, че ште е нужно п'лно дејствие на алтернативните способи, св'рзани с организациите в и изв'н страната ни.

Не толкова радушно в'зприема промените гербер'т Димит'р Танев. Според него легализирането на издаването на документи ште допринесе за нови кр'гове, занимавашти се с издаване на фалшиви документи. „Около 6500 избиратели с б'лгарски паспорти, македонци, има в Петрич", зајави тој и доп'лни, че б'лгарските паспорти в Македонија са около 110 000. Колко от тјах остават да живејат в Б'лгарија или се в'зползват само от паспортите да п'туват свободно в Европа, попита Танев с доза подозрение. Колкото повече облекчаваме режима, ште ставаме повече по документи, а в страната все по-малко като број, категоричен е тој.

Ангелов обаче се опита да обори колегата си, като изт'кна и икономическите ползи. Една част от в'просните 6500 души, по думите му, идват на почивка в Б'лгарија, оставјат пари тук. Те идват в страната по различни поводи - да си регистрират автомобила, плаштат дан'ци и винетки в Б'лгарија, изреди Танев. От друга страна тој изт'кна, че всјако семејство има право да храни своите деца. Не е лошо, а похвално, според него, ако се в'зползват и отидат в Европа по този повод.

Атакистите предлагат освен с удостоверение от агенцијата,б'лгарски произход да се доказва и с документ, издаден от организација на б'лгарите в чужбина, којато е в'в вр'зка с нашата ДАБЧ.

Шеф'т на агенцијата обаче намира, че идејата на националистите не решава основнија проблем, св'рзан с разширјаване на в'зможностите за удостоверјаване на б'лгарски произход. Промените нјама да в'здејстват нито положително, нито отрицателно, подчерта Вангелов. По думите му, кандидатстваштите отново ште трјабва да се јавјават в агенцијата, за да получат удостоверение.

Така шеф'т на ДАБЧ попари идејата на „Атака", в'преки че до известна степен вносителите искат да облекчат работата на агенцијата.

Прашање: Дали некој може да ми каже -Како, каде, телефон, контакт лице надлежно за издавање на членство во БККС?
 
На врв Bottom