Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Член од
25 март 2019
Мислења
71
Поени од реакции
117
Aj upm vekje so praat lugjevo 5 godini da cekas procedura a imas pravo da si gragjanin i vo bugarija isto kako kaj nas kafeto se pie cel den i trac muabeti si praat vo kancelarija potpisuvaa nedela dena sea pak blokada 2 3 meseci vaka vo 2021 ke dojdeme na red koja dupka od mesto sme nie na balkanot toa e cudo.
 
Член од
16 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
160
Jas sinoke proveriv, sigurno e smenet statusot pred praznicite no ne sum proveril.
januari 2017 intervju - dokumenti preku prv bratucet,
dekemvri 2017 finalna
januari 2018 dopolnitelna so zapirka,
noseni dodpolnitelni dokumenti od arhiv od Veliko Trnovo i potvrda od bugarski klub
i sega posle 1 godina i 3 meseci sme na finalno razgleduvanje.
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
81
Поени од реакции
80
Здраво на сите,нов сум на форумот!Нареден месец сум на интервју во Софија...Ке ве замолам веке луѓе сто завршиле во догледно време чисто информативно да ми кажат некои Tips&Tricks ако воошто треба.Дали прашањата е важно да се одговараат на Бугарски,дали има прашања што ги измислуваат самите вработени што прават интервју и слично.
Поздрав до сите и фала
Koga podnese dokumenti i za kolku vreme ti ispadna proishodot ?
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
moram da vadam duplikat proishod,kompletno mi gi nema dokumentite.Imam doma fotokopija od originalot!
 
Член од
23 април 2019
Мислења
4
Поени од реакции
17
Здраво на сите, нов сум на форумов и читам стари прашање и одговори за добивање на бугарско државјанство и пак неможам да разберам точно. Кај мене е следнава ситуација поднесено барање со посредник и документи(пасош од братучеди) во 2016, интервју 01,02,2018, на 21,04,2019 промена на статус Во преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Сега посредников вика уште да се извадат документи од БКК и се е по порцедура. Дали некој знае уште колку време треба да се чека да добивање на државјансто и пасош?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво на сите, нов сум на форумов и читам стари прашање и одговори за добивање на бугарско државјанство и пак неможам да разберам точно. Кај мене е следнава ситуација поднесено барање со посредник и документи(пасош од братучеди) во 2016, интервју 01,02,2018, на 21,04,2019 промена на статус Во преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. Сега посредников вика уште да се извадат документи од БКК и се е по порцедура. Дали некој знае уште колку време треба да се чека да добивање на државјансто и пасош?
Nosi pobrzo potvrda od Bugarski klub inace si na finalna moze da te stavat na dopolnitelna ili da te odbiat,a za cekajne nikoj ne znae kolku da ti kaze.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
355
Поени од реакции
496
незнам колку е точно но денес разбрав дека тие делеле ДЕЛЕЛЕ бугарски пасоши по кратка постапка треба само да се зачлениш,ако е некој во можност нека го провери ова...
Искрено не знам ,а и лично не верувам дека може така лесно без се докаже потекло да се додели на некој државјанство.Јас не сум член на ГДУ,но ги подржувам и ќе гласам за нив на секои следни избори и јас сум во процедура за бугарско државјанство и со задоволство јас и моето семејство на пописот ќе се изјасниме како Бугари.[DOUBLEPOST=1556026199][/DOUBLEPOST]
Site sakat da zemat BG drzavjanstvo .otkako kego zemat naj glasni se posocijalnite mrezi protiv BG.Ako mislat deka se bugari ke imat moznost vo novite licni kati da se pisat Bugari. Moe mislenje e deka nie sme fateni vo tesno i mora da se izjasneme i vo MK BUGARI pa posle BG drzavanstvo .
Јас те подржувам и со задоволство ќе се изјаснам бугарин и те охрабрувам тебе, а и сите членови и сите што имаат бугарско државјанство и сите што се во процедура како мене да се изјаснат како бугари затоа што и тоа сме.Заедно сме посилни треба да се подржуваме и останеме силни само ако сме заедно.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom