Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 јануари 2018
Мислења
21
Поени од реакции
15
drugari dali vo finalna faza treba da se odnesi potvrdata za poteklo so ja imav odneseno vo DABC ili nema potreba ????
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
drugari dali vo finalna faza treba da se odnesi potvrdata za poteklo so ja imav odneseno vo DABC ili nema potreba ????
Носи ја обавезно,мој совет ти е ако несакаш на дополнителна да те стават.Заедно со изводите преку кој си се поврзал ,преведени и нотаријално заверени.Немора лично,може и некој друг место тебе да носи ,со молба .
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Нема врска дали зборуваш на мк или бг ниту пак образование. Јас зборував бугарски + имам мастер (а и плус докторски сакав да упишам во софија), доставив препораки од компании бугарски со кои сум соработувал, соработки со професори и декани од факултети во бг итн итн. Исто така доставив оригинал бугарска воена книшка, изводи све. Џабе е све еве чекам точно 10 месеци на потпис од вице, една згрешена буква во тоа изводите ќе е попресудна од било што да си направил.
Treba da se poceka a za edna bukva nikoj ne ti pravi problem ne vnesuvajte dopolnitelna nervoza vo forumot ako nemate dokumenti e edna rabota a ako imate samo bidete strplivi i cekaj te ce dojde i vasiot moment site imaat greska vo bukvite koj prezime koj ime koj data na raganje mesto davame izvodi pred 100 god sto ocekuvas se da e tocno za vreme na najgolemata vojna vo istorijata? Taka ako e treba nikoj da ne dobie bugarsko drzavjanstvo ..... Ne zaboravajte zemaaa luge pasosi i toa mnogu luge so edna obicna posrana deklaracija koj sekoj moze da ja isprinta na laptopot i ne zaboravajte deka bugarija e najkorumpiranata i najsiromasnata drzava vo evropskata unija .... GRESKA VO BUKVITE??? SO KRIMINALNO DOSIE ZEMAAA PASOSIII ALOOOO I MOMENTALNO PECALAT VO EU TI KOJ DO VCERAA KRADEA ZA DA PREZIVEAT TOA STO GO GLEDAM I GO SPODELUVAM SO VAS
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
na nekok bi mu bilo korisno .... na na intervu 24.02.2018 od zadolzitelno na 19.04.2019 smenet status vo finalana so dok od bratuced i podvrda od lazar
Благодариме, користи да.. од прилика да знаеме дата. Интервју имав Јуни 2018, така да уште некој месец, ваљда ќе се смени на финална. позз, со среќа
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123
Здраво на сите,нов сум на форумот!Нареден месец сум на интервју во Софија...Ке ве замолам веке луѓе сто завршиле во догледно време чисто информативно да ми кажат некои Tips&Tricks ако воошто треба.Дали прашањата е важно да се одговараат на Бугарски,дали има прашања што ги измислуваат самите вработени што прават интервју и слично.
Поздрав до сите и фала
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Здраво на сите,нов сум на форумот!Нареден месец сум на интервју во Софија...Ке ве замолам веке луѓе сто завршиле во догледно време чисто информативно да ми кажат некои Tips&Tricks ако воошто треба.Дали прашањата е важно да се одговараат на Бугарски,дали има прашања што ги измислуваат самите вработени што прават интервју и слично.
Поздрав до сите и фала
Трикови нема. Одговарај само кратко и јасно. По мене нема врска дека бугарски треба да зборуваш. Има некој и двајцата родители имаат бугарско државјанство, поради икс причини не живееле во бугарија и детето не знае бугарски и што?

Не бидите во фазон: говори српски да те цео свет разуме.
Дека смешно делува ако 100% не говориш чисто.
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
123
Поени од реакции
202
Здраво на сите,нов сум на форумот!Нареден месец сум на интервју во Софија...Ке ве замолам веке луѓе сто завршиле во догледно време чисто информативно да ми кажат некои Tips&Tricks ако воошто треба.Дали прашањата е важно да се одговараат на Бугарски,дали има прашања што ги измислуваат самите вработени што прават интервју и слично.
Поздрав до сите и фала
Прашањата се шаблон и ги поставува од формулар кој го пополнува како ти одговараш службеникот пишува на компјутер , Јас зборував македонски! само опуштено и со среќа!
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Благодариме, користи да.. од прилика да знаеме дата. Интервју имав Јуни 2018, така да уште некој месец, ваљда ќе се смени на финална. позз, со среќа
А јас тебе ќе те следам дал ќе има промена пошо сум август 2018 со интервју :)
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Здраво на сите,нов сум на форумот!Нареден месец сум на интервју во Софија...Ке ве замолам веке луѓе сто завршиле во догледно време чисто информативно да ми кажат некои Tips&Tricks ако воошто треба.Дали прашањата е важно да се одговараат на Бугарски,дали има прашања што ги измислуваат самите вработени што прават интервју и слично.
Поздрав до сите и фала
Најмногу пази кога ќе те прашаат гражданство со националност да не се збуниш
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom