Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.050
Поени од реакции
1.366
Pa nemas golem izbor imas edna Makedonka I dvajca Golemo Albanci so orli na celoto,za Makedonkata se razbira deka ke glasame:oeoeoe:
Ти вака ко Бугарин и немаш некоја опција.[DOUBLEPOST=1555867855][/DOUBLEPOST]
Intervjuto mi bese na 12 sepmetvri 2018g.So broj 105**.Uste od togas mi stoi istiot status Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.Jas sum so dokumenti od dedo koj ucel vo bugarsko uciliste kako mal.Dali bi go dobila nabrzo bidejki i na intervjuto naglasiv deka moeto semejstvo :mazot i dvete deca veke imaat bugarski pasosi?
Малку е рано за промена на статуси. Според сите пишувања, по година дена трае тој статус.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.194
Поени од реакции
1.217
Секој по сопствено убедување,сепак нели е демократија кој како сака си одлучува иако мислам дека кај нас сепак како сака западот така и ќе биде,тука не се слуша гласот на народот.Моето лично убедување е ПОДРШКА на ГДУ(ѓраѓанско демократска унија) предводена од Петар Колев сепак немаат свој кандидат за председател на РМ ама затоа имаат во Охрид за локалните избори така да кој е од Охрид може да го подржи ГДУ.Мислам дека партијата на Колев ќе се заложи за регистрација на бугарско население во МК и на следниот попис ќе може да се регистрираме како бугари сепак ние и тоа сме така се декларираме.
незнам колку е точно но денес разбрав дека тие делеле ДЕЛЕЛЕ бугарски пасоши по кратка постапка треба само да се зачлениш,ако е некој во можност нека го провери ова...
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
76
Поени од реакции
82
Pa nemas golem izbor imas edna Makedonka I dvajca Golemo Albanci so orli na celoto,za Makedonkata se razbira deka ke glasame:oeoeoe:
Ти си бугар треба да го негираш македоското! Или ти си само киријаш со газот во БГ клуб ? Ххахха
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.194
Поени од реакции
1.217
знам дека се пишани поназад но може ли некој да ги пише кои се официално неработни денови во балгарија кои датуми за да знам кога да проверувам,некој кој живее таму!!корисна информација ке е за сите....
 
Член од
24 февруари 2019
Мислења
21
Поени од реакции
17
Kakvi gluposti pisuva bruhilda, bugarski trebalo da im se zbori na intervju i toas ke sme zemele pasosi, gluposti nevideni pa tie makedonskiot go smetaat za zapaden bugarski dijalekt, i site ne smetaat za bugari. Najdobro e voopsto da ne go citate forumot, zaso sekakvi pazardzii (i toa so veke zemeni pasosi) pisuvat tuka i gubime nadez zaradi nekoi umnobolni.
Ne se gluposti toa deka treba da se zboruva na bugarski jazik koga si na intervju. Jas koga bev pred 3 godini na intervju vo ista soba so mene imase i devojce i koga ja isprasuvaa ona zborese na makedonski i dodeka traese intervjutu so nea nekolku pati ja predupredija da zboruva na bugarski.
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
238
Секој по сопствено убедување,сепак нели е демократија кој како сака си одлучува иако мислам дека кај нас сепак како сака западот така и ќе биде,тука не се слуша гласот на народот.Моето лично убедување е ПОДРШКА на ГДУ(ѓраѓанско демократска унија) предводена од Петар Колев сепак немаат свој кандидат за председател на РМ ама затоа имаат во Охрид за локалните избори така да кој е од Охрид може да го подржи ГДУ.Мислам дека партијата на Колев ќе се заложи за регистрација на бугарско население во МК и на следниот попис ќе може да се регистрираме како бугари сепак ние и тоа сме така се декларираме.
Site sakat da zemat BG drzavjanstvo .otkako kego zemat naj glasni se posocijalnite mrezi protiv BG.Ako mislat deka se bugari ke imat moznost vo novite licni kati da se pisat Bugari. Moe mislenje e deka nie sme fateni vo tesno i mora da se izjasneme i vo MK BUGARI pa posle BG drzavanstvo .
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.870
Ne se gluposti toa deka treba da se zboruva na bugarski jazik koga si na intervju. Jas koga bev pred 3 godini na intervju vo ista soba so mene imase i devojce i koga ja isprasuvaa ona zborese na makedonski i dodeka traese intervjutu so nea nekolku pati ja predupredija da zboruva na bugarski.
Нема врска дали зборуваш на мк или бг ниту пак образование. Јас зборував бугарски + имам мастер (а и плус докторски сакав да упишам во софија), доставив препораки од компании бугарски со кои сум соработувал, соработки со професори и декани од факултети во бг итн итн. Исто така доставив оригинал бугарска воена книшка, изводи све. Џабе е све еве чекам точно 10 месеци на потпис од вице, една згрешена буква во тоа изводите ќе е попресудна од било што да си направил.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.021
Поени од реакции
935
Ти си бугар треба да го негираш македоското! Или ти си само киријаш со газот во БГ клуб ? Ххахха
Znaci spored tebe site Makedonci vo Makedonija treba da go negiraat Makedonskoto i da glasaat za prosiptarski kandidati i partii koi ja rasturaat i posiptaruvaat Makedonija i so toa ke dokazime deka sme bile Bugari? IZVINI AMA TI SI IDIOT.
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
76
Поени од реакции
82
Znaci spored tebe site Makedonci vo Makedonija treba da go negiraat Makedonskoto i da glasaat za prosiptarski kandidati i partii koi ja rasturaat i posiptaruvaat Makedonija i so toa ke dokazime deka sme bile Bugari? IZVINI AMA TI SI IDIOT.
Оди искакај се, те пече душата што ќе го продадеш кучата на Бугарија. Епа другар ти веќе си бугар, си ставил параф. Жалам вистината е таа немање егзистенција но сетисе дедоти дека бил сиромав но не потклекнал. Сакаш паспорт ела кај нас. Позз.
 
Член од
18 декември 2018
Мислења
136
Поени од реакции
146
Оди искакај се, те пече душата што ќе го продадеш кучата на Бугарија. Епа другар ти веќе си бугар, си ставил параф. Жалам вистината е таа немање егзистенција но сетисе дедоти дека бил сиромав но не потклекнал. Сакаш паспорт ела кај нас. Позз.
Ve molam da se drzite na temata. Prestanete da se glupirate so glupi komentari i da sirite negativa
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
86
Поени од реакции
102
Епа бате macedonmk, изгледа дека сепак потврдите од здруженија не важат. На интервју бев 12.12.2017 година, документите ми ги средуваше посредник кој живее во Софија. Друг доказ за потекло немав поднесено. На сликата во продолжение се наведени документите кои се подадени. Сакав да прашам, бидејќи во меѓувреме најдовме оригинален документ крштеница од бугарска егзархија за дедоми, но тој оригинал е веќе даден во Министерството за правосудие во друга преписка, а од тој оригинал имаме направено заверена копија на нотар, дали јас можам да ја дадам таа заверка во министерството, и дали од оваа листа на документи нешто недостасува?
Не нафрлај само, мораш да бидеш подетален. 1.Дали ги однесе повторно истиве документи во правосудие или само во ДАБЧ? 2.Дали изводите од тебе, татко,дедо,прадедо ти беа сите со исто презиме без грешка во презимињата? 3.Дали ако си ги однел документите повторно во правосудие ти биле преведени,нотирани со молба? Ако си ги однел документите повторно во правосудие, преведени, нотирани и се без грешка во презимињата, и те ставиле на дополнителна тогаш ДА има проблем со некој потврди можеби, но искрено, еве кажи, ама не ми се верува дека си го направил ова. Не сум сретнал некој да одбијат што го направил ова! Исто така зависи и од интервјуто, што и како си зборувал, повеќе фактори се така да не може да се генерализира работата и да се каже дека потврдата не важи пошто мнооооогу земаа и земаат со потврда само. Али што е тоа е, ќе видиме, ти посакувам среќа и од дополнителна да средиш и да земеш пасош. Поздрав
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.386
Поени од реакции
77
Чекам потпис од вицепрезидент од ноември, со документи преку чичко (на татко брат). Посредникот вели може да извадам ако сакам изводи и документ од бугарско здружение. Дали може во оваа фаза кога се чека од вицепрезидент потпис да се подаваат изводи и документи од бугарски здруженија ? совет ?
 
Член од
17 април 2019
Мислења
25
Поени од реакции
22
Чекам потпис од вицепрезидент од ноември, со документи преку чичко (на татко брат). Посредникот вели може да извадам ако сакам изводи и документ од бугарско здружение. Дали може во оваа фаза кога се чека од вицепрезидент потпис да се подаваат изводи и документи од бугарски здруженија ? совет ?
Jas se konsultirav za istovo i so Lazar Mladenov i so nekolku posrednici i site mi kazaa cim ti e kaj viceprezideton nema sansi da dostavis drugi dokumenti.On moze da te stavi na dopolnitelna proverka, moze da ti potpise ili da te odbie.
 
На врв Bottom