Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 април 2019
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здрааво. Имам поднесено за бугарски пасош годинава во јаниари медец, во конзулатот во битола, истиот ден кога ги поднесов документите бев и на интервју. Ми кажаа дека за 2-3 месеци ке ми се јават за бројчето, но сеуште нема. Инаку потекло имам од мајка ми ттако ми и брат ми. Дали да ги контактирам јас и да прашам до каде е работата и друго ме интерисира вие што се преку битола по колку време чекате за целата процедура?
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Бугарските фашисти!? Па ти ги молиш тие "фашисти" да ти дадат државјанство и ги лажеш како циган. Си се лигавел таму на интервјуто дека си благонадежен б'лгарин и дека ќе живееш и работиш во мајка балгарија и сега бугарите се фашисти.
Таквите како тебе дај боже никогаш да не добијат државјанство, а ако имаат да им се одземе. Па затоа не даваат и на тие кои навистина заслужиле, а ти удирај се во гради дека си антички македонец со б'лгарски произход ;)
se slagam nikoj ne trebit da bide navreduvan a ponajjmalku narod da se vregjat na nac. osnova.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здрааво. Имам поднесено за бугарски пасош годинава во јаниари медец, во конзулатот во битола, истиот ден кога ги поднесов документите бев и на интервју. Ми кажаа дека за 2-3 месеци ке ми се јават за бројчето, но сеуште нема. Инаку потекло имам од мајка ми ттако ми и брат ми. Дали да ги контактирам јас и да прашам до каде е работата и друго ме интерисира вие што се преку битола по колку време чекате за целата процедура?
Јави се ,сигурно бројчето ти е веќе излезено.Од интервју минимум една година и шес месеци,ако нешто не се закочи.Прати го форумот и ќе бидеш во тек.
Од задолжителна проверка до дека да ти се смени во финална ќе чекаш околу 12 месеци од датум на образувана преписка што ќе ти ја пишува во статусот.
После од финална до положително имаш уште 2 месеци од прилика.
и од положително до указ 4 месеци до 8,9,.....кога ќе ти потпишат не се знае.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Здрааво. Имам поднесено за бугарски пасош годинава во јаниари медец, во конзулатот во битола, истиот ден кога ги поднесов документите бев и на интервју. Ми кажаа дека за 2-3 месеци ке ми се јават за бројчето, но сеуште нема. Инаку потекло имам од мајка ми ттако ми и брат ми. Дали да ги контактирам јас и да прашам до каде е работата и друго ме интерисира вие што се преку битола по колку време чекате за целата процедура?
Javi se sam mozi da e stignato, se ceka 1.10mes.-dve godini otprilika a mozebi i poveke spored segasnata situacija
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Пффф...

Никогаш не сум коментирала на оф-топик постови, но сега морам да ти одговорам во две-три реченици... Значи Брунхилда, ти голем и посветен бугарину, точно е дека ние одиме кај нив и ги лажеме таму, им лижеме газови што се вика, ама тоа го правиме затоа што најголемиот дел од нас што бараме бугарски пасош сме слепци со две банки во џебот, сакале да признаеме или не... Луѓето си бараат чаре, јебига. А тие господа што според тебе се жртви, лажени и манипулирани, си се запрашал ли некогаш кои се нивните мотиви да им издаваат државјанства на лица за кои знаат дека не се етнички Бугари? Значи нешто смрди од двете страни... И затоа - бич плииссс !!! Која сатисфакција ја добиваш со тоа што им одиш контра овде на сите на форумот, ај сега поштено да си кажеш...?
ene gi slusam i anglicanite okolu 100000 podale da dobiet irsko drzavjanstvo... sekoj saka da mu e ubo a ako nekoj saka da mi daj fala mu i da e obratno negovo pravo si e. ne e ubo taka kako zboris i gi vregjas lugjeto dali bil ova ili ona. toa si e kako si se cuvstvuva, nekoj bugarin, ti kako slepec so 2 banki vo dzeb.
a koja satisfakcija ti e tebe da vregjas tuka na forumot, posteno da si kazis?
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Дали ке сака некој да гише како одат статусите по ред кога го земаш бројчето ?
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
16
Поени од реакции
23
Od 2014 ima nekoj skoro potpisan ukaz? ili voopsto potpisan ukaz nedelava ?
 
Член од
29 март 2019
Мислења
17
Поени од реакции
8
Ja

s sum isto kako tebe a sum so dokument samo od tetka ... se na prvo pominav. I jas go prasav mojot posrednik mi kaza deka sega ili ke dobijam ukaz ili ne deka ne mozi da se nosat dopolnitelni dokumenti. Ama koj gi znae so moze da bide.
So srekja druze, da se nadevame na dobri vesti?
Koga beshe na intervju?[DOUBLEPOST=1555072986][/DOUBLEPOST]
Odnesi i toa povrzana so izvodi znaci i izvodite zaedno so potvrdata prevedeni i legalizirani


Sent from my iPhone using Tapatalk
I toa sto vikas, nisto ne gubis, no neli validnosta im e 6 meseci, treba novi da vadam sega.
Fala druze
 
M

mucu

Гостин
Dali namesto umrenica moze da se odnese izvod na rodeni? Treba da nosam dopolnitelen dokument od prababa mi, ama ona e pocinata vo Srbija, i polesno mi e da izvadam izvod na rodeni.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Dali namesto umrenica moze da se odnese izvod na rodeni? Treba da nosam dopolnitelen dokument od prababa mi, ama ona e pocinata vo Srbija, i polesno mi e da izvadam izvod na rodeni.
Запишана и е смртта во Македонија?[DOUBLEPOST=1555075785][/DOUBLEPOST]
So srekja druze, da se nadevame na dobri vesti?
Koga beshe na intervju?[DOUBLEPOST=1555072986][/DOUBLEPOST]
I toa sto vikas, nisto ne gubis, no neli validnosta im e 6 meseci, treba novi da vadam sega.
Fala druze
Значи само лекарско и неосудуван имаат важост 6 месеца , изводите можи да се стари до 1991 или РМ.
Се постаро од СФРЈ не важи
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
CEKAJTE MORE LUGE STO SE BRZATE , ZAREM NE GLEDATE DEKA SEGA SE IZBORI , ZAREM NE GLEDATE DEKA ZAEV I BORISOV SEKOJ DEN SE GUSKAAT , ZAREM NE GLEDATE DEKA TREBA DA VI GO ZEMAT GLASOT , KAJ SE BRZATE ODMA DA ZAMINITE , ZAREM NEEE GOLEM MINUS DA SE KAZE KOLKU ZAMINAA OD DZAVAVA ZA VLADAVA .... CEKAJTE NE BRZAJTE SETO E POLITIKA A NIE BEDNICI SME SE VATILE ZA KORKA LEB , NEBARE NEKOMU MUE GAJLE ZA NAS
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
217
Поени од реакции
271
CEKAJTE MORE LUGE STO SE BRZATE , ZAREM NE GLEDATE DEKA SEGA SE IZBORI , ZAREM NE GLEDATE DEKA ZAEV I BORISOV SEKOJ DEN SE GUSKAAT , ZAREM NE GLEDATE DEKA TREBA DA VI GO ZEMAT GLASOT , KAJ SE BRZATE ODMA DA ZAMINITE , ZAREM NEEE GOLEM MINUS DA SE KAZE KOLKU ZAMINAA OD DZAVAVA ZA VLADAVA .... CEKAJTE NE BRZAJTE SETO E POLITIKA A NIE BEDNICI SME SE VATILE ZA KORKA LEB , NEBARE NEKOMU MUE GAJLE ZA NAS
Kakva vrska ima sto zajko i borisov se guskaat koga Jotova e druga partija, druga politika. Taa se nema rakuvano so Zaev. Kaj nea e zastojot. Sto pisuvate gluposti
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom