Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Spored tebe treba da se po ista linija. Jas odneseh prvicno preku vujko od strana na majka mi, a dopolitelni odneseh od strana na tatko mi preku izvodi so rodeni od 1888 godina. I so sega nema da gi priznaat oti od 2 strani nosam dokumenti a ne po edna krvna linija?
Ako odis preko vujko ti od strana na majkati, da, trebit da se povrzes preku dopoln. dok. so izvodi na rodeni po krvna linija od istata strana, potocno majka ti.
eve vaka :

tvoj izvod
izvod od majka ti
izvod od vujko ti
izvod on nivnite roditeli (tvoi baba i dedo) ili ako trebit do tvoite prababa i pradedo po istata krvna linija, koi god da se rodeni pred 1920.

od stranata na tatkoti so si podal dokumenti mozis uste da gi potkrepis so plus potvrda od klub i to da ti bidet kompletno
i taka ce imas najkompletno dok. dosie za bg grazdanstvo pokrieno najcelo.

eve neka daet i tuka od clenovite nekoe plus mislenje.
 
Последно уредено:
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
Ako odis preko vujko ti od strana na majkati, da, trebit da se povrzes preku dopoln. dok. so izvodi na rodeni po krvna linija od istata strana, potocno majka ti.
eve vaka :

tvoj izvod
izvod od majka ti
izvod od vujko ti
izvod on nivnite roditeli (tvoi baba i dedo) ili ako trebit do tvoite prababa i pradedo po istata krvna linija, koi god da se rodeni pred 1920.

od stranata na tatkoti so si podal dokumenti mozis uste da gi potkrepis so plus potvrda od klub i to da ti bidet kompletno
i taka ce imas najkompletno dok. dosie za bg grazdanstvo pokrieno najcelo.

eve neka daet i tuka od clenovite nekoe plus mislenje.
Epa imam od na mama od stranata samo od vujko mi dokumenti, a od na stranata od tatko mi izvodi od 1888 pa do mene. Ne se od ista strana toa pitam dali ke e problem. Oti od vujko mi od stranata posle mene podnesea i negovite deca i oni go zemaa pasoso pred 1 godina od prilika so dokumenti samo od nego. Sega malku me zamisluvas imam i majka i od tatko poteklo odneseno samo so izvodi po stara linija nemam odneseno od na makja mi od stranata tuku od tatko mi.
 
Член од
20 март 2019
Мислења
10
Поени од реакции
11
Na intevju 31.01.2018 denes mi se smeni vo finalen eksperten pregled. jas sum co vtor bratuced i pred 2 meseci mu dostaviv samo od kaj lazar podvrda .. dali da dostavam izvod i od pradedomi ili da ostavam vaka ..ve MOLAM iskusnite za pomos

BLAGODARAM
 
Член од
29 декември 2015
Мислења
119
Поени од реакции
176
ako moze nekoj da pusti link od stranicata za sledenje na podadeni dokumenti??

fala odnapred
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Интервју на 17.01.2018 , уште на задолжителна...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Да се надоврзам, ова што го пишуваат некои членови (посредници) дека треба да се носат повторно изводи потврди итн. во МП е тотално погрешно толкување на законот т.е. Наредба бр.1 од 1999г. за примена на глава петта од ЗБГ или едноставно ЧИСТА МАНИПУЛАЦИЈА. Демек најдовме дупка во законот и си ги толкуваме тие ПЛУС ДОКУМЕНТИ кои се наведени како изводи и потврди како доказ за потекло.
Тоа ти е исто како пред неколку години кога имаше предлог закон за да се даваат државјанства по т.н. "сребрена линија" и кој никогаш не беше изгласан. Но тоа беше повод за посредниците да ги убедуваат клиентите дека давале преку прв братучед, стрини, вујни итн. Резултатот беше илјадници кандидати заглавени во процедура по 4/5/6 години и масовно одбивани. Точно е дека имаше некои кратки периоди во кои даваа преку први братучеди, но тоа беше поради некои политички пазарења во тие одредени периоди.
Сега новата манипулација е ова со повторно носење на документите што генерира плус пари за посредниците и нормално за друштвата, а давеникот и за сламка се фаќа - секогаш.
Наредбата може само поинаку да се толкува кај оние што студирале во бугарија или зборувале бугарски јазик на интервјуто како што беше до лани со тие неофицијални "олеснителни околности", ама гледам дека и тоа се поретко поминува за жал.

https://trud.bg/г-н-премиер-спасете-б'лгарите-в-албани/
Какви пари генерира бре за посредниците, мојот посредник за 3 документа ми побара 50еу со се да оди да ги достави. 30 еу за превод и 20еу за нов документ од Струмичкиот клуб, нема профит за него, дури ќе се малтретира да оди да ги доставува. Работата не е за 30-50 или 100еу. 10.000 еу би платил сега за бг пасош (иако порано бев будала и се расправав со тие што вадеа), само да ги изнесам децата од оваа вукојебина, па за 50еу тупите тука ве читам сите.[DOUBLEPOST=1553251742][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1553251773][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1553251820][/DOUBLEPOST]И престанете со срања на форумов бре, нотификации имам да прочитам 5 страни секој ден а ги читам за да не пропуштам некоја поважна информација, а читам само карање и срања, препирки измеѓу себе. АКО НЕМАТЕ ПРАШАЊА ИЛИ КОРИСНО ИНФО, ПРЕСТАНЕТЕ ДА ГО ТРУПАТЕ И СПАМИРАТЕ ФОРУМОВ. Ако сум адмиин најмалку 10 ги банирам за навек. Човек мора да седи 1саат да провери дали има корисно напишано некој нешто. И што е најстрашно, на сите истото им се случува и пак се продолжува, што народ сме бреее. Е ЗАТОА И 10.000 ЕУ ЌЕ ПЛАТАМ ДА ИЗБЕГАМ ОД ОВАА ПРОКЛЕТИЈА
 
Член од
25 ноември 2015
Мислења
104
Поени од реакции
133
Какви пари генерира бре за посредниците, мојот посредник за 3 документа ми побара 50еу со се да оди да ги достави. 30 еу за превод и 20еу за нов документ од Струмичкиот клуб, нема профит за него, дури ќе се малтретира да оди да ги доставува. Работата не е за 30-50 или 100еу. 10.000 еу би платил сега за бг пасош (иако порано бев будала и се расправав со тие што вадеа), само да ги изнесам децата од оваа вукојебина, па за 50еу тупите тука ве читам сите.[DOUBLEPOST=1553251742][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1553251773][/DOUBLEPOST]И престанете со срања на форумов бре, нотификации имам да прочитам 5 страни секој ден а ги читам за да не пропуштам некоја поважна информација, а читам само карање и срања, препирки измеѓу себе. АКО НЕМАТЕ ПРАШАЊА ИЛИ КОРИСНО ИНФО, ПРЕСТАНЕТЕ ДА ГО ТРУПАТЕ И СПАМИРАТЕ ФОРУМОВ. Ако сум адмиин најмалку 10 ги банирам за навек. Човек мора да седи 1саат да провери дали има корисно напишано некој нешто. И што е најстрашно, на сите истото им се случува и пак се продолжува, што народ сме бреее. Е ЗАТОА И 10.000 ЕУ ЌЕ ПЛАТАМ ДА ИЗБЕГАМ ОД ОВАА ПРОКЛЕТИЈА
Ako ednas imas izdadeno potvrda od strumickiot klub Lazar ne zima pari za prepis
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom