Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
5 март 2011
Мислења
652
Поени од реакции
342
Неофициална информација... Укинати скинати како сакате сфатете 4000 на бр бг пасоши што моментално чекале да бидат издадени значи неофициална информација од посредник од делчево (не прашувајте од која до која дата и сл прашања информацијата не е официална што значи немора да биде точна . Според мене лично е 85 посто точна)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.194
Поени од реакции
1.217
Закочено е кај Јотова. Потписи нема да има до почеток на март, што сте запнале.
Пишано е многу пати чека извештај од времената комисија, а и проверува повторно скеој кандидат во МВР.
Wait and see mood !
несакам да тролам но ке пишам сепак,во ова сум веке от 2012 и до сега како сум ја преценил некоја ситуација така излегувало сепак ова на крајот е МОЕ МИСЛЕЊЕ,мислам дека ке почнат да потпишуваат укази после 15 март,сепак мое мислење..[DOUBLEPOST=1550561677][/DOUBLEPOST]
Ме прочита добро или? Кој да ме лаже?

Освен тоа, има случаи што земаат пасош за 2 години, а има и што чекаат по 8 години... така да..
Тоа и беше мојата поента.. да видиме статистички кој/кога/како и зошто..

@deksamk и @orel100 ... ај да не се караме, прва и последна опомена да се вратите он-топик на темава.
СЕ ИЗВИНУВАМ не сум го проверил,,"никој да не те лаже" се обидов да пишам,,пасош за 1 година или 2 неможе да се земе,процедурата е таа што е...поз.сречно[DOUBLEPOST=1550562336][/DOUBLEPOST]
Денеска глеам се смени на “Проверка од вицепрезидента”
Претходно од 30.01 бев со положително и чекав демек потпис
Документи од брат,плус потекло и од клубот од Стр.
А имам и лк за постојан престој
Интервју јуни 2016
абе пријател,преку софија си?ист месец сме,имаше случаеви овде кој вицето от потпис за указ ги вракаше на проверка но траеше тоа само 2/3 дена некои случаи малку и повеке но на крајот му потпишуваше,ако е пак исто проверувај оваа недела се надева ке ти потпиши и пиши обавезно овде.поз сречно
 
Последно уредено:
Член од
16 февруари 2012
Мислења
19
Поени од реакции
16
Здраво ми треба помош, не знам што да правам.
Поднесовме документи преку прв братучед, интервју јануари 2017. Статусите по ред одеа - задолжителна - финална - и на дополнителна со запирка од јануари 2018 година. Април, мај 2018 година доставени се документи (преку посредник) од архив од Велико Трново. И сеуште сме на дополнителна.
Вчера одиме во Софија по друга работа и во Министерството за правосудие отидовме да видиоме дали е се во ред со документоте, дали се доставени и сл.
И тие ми велат дека нема доставен документ од Велико Трново.
Посредникот вика дека го доставил.
Сега не знам што да се прави, посредникот вика дека на шалктер не давале доказ кога ги доставил документите. Не знам на кој да веруваш, Дали е можно тие на шалтер да немаат точна евиденција. Или пак да вадам од Велико Трново, па изводи и посмртници.

Сте имале ли бакво искуство.
 
Член од
17 август 2018
Мислења
52
Поени од реакции
10
Едно прашање до тие што аплицираат на основа - дедо бугарски војник, како ја покажувате воената книшка,дали копија со оригиналот на увид па ви го враќаат или ви ја задржуваат со другите документи?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.055
Поени од реакции
945
Здраво ми треба помош, не знам што да правам.
Поднесовме документи преку прв братучед, интервју јануари 2017. Статусите по ред одеа - задолжителна - финална - и на дополнителна со запирка од јануари 2018 година. Април, мај 2018 година доставени се документи (преку посредник) од архив од Велико Трново. И сеуште сме на дополнителна.
Вчера одиме во Софија по друга работа и во Министерството за правосудие отидовме да видиоме дали е се во ред со документоте, дали се доставени и сл.
И тие ми велат дека нема доставен документ од Велико Трново.
Посредникот вика дека го доставил.
Сега не знам што да се прави, посредникот вика дека на шалктер не давале доказ кога ги доставил документите. Не знам на кој да веруваш, Дали е можно тие на шалтер да немаат точна евиденција. Или пак да вадам од Велико Трново, па изводи и посмртници.

Сте имале ли бакво искуство.
Sve e mozno,mozebi posrednikot ne gi dostavil a mozebi i gi dostavil a onie od MP gi zafrlile nekade,kako i da e nisto ne mozis da pravis osven od novo pak da pravis trosoci i pak da gi dostavis[DOUBLEPOST=1550568942][/DOUBLEPOST]
Едно прашање до тие што аплицираат на основа - дедо бугарски војник, како ја покажувате воената книшка,дали копија со оригиналот на увид па ви го враќаат или ви ја задржуваат со другите документи?
Baraat original kniskata,no od koga ke zavrsi procedurata treba da si pobaras da ti ja vratat i ke ti ja vratet
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
86
Поени од реакции
103
Неофициална информација... Укинати скинати како сакате сфатете 4000 на бр бг пасоши што моментално чекале да бидат издадени значи неофициална информација од посредник од делчево (не прашувајте од која до која дата и сл прашања информацијата не е официална што значи немора да биде точна . Според мене лично е 85 посто точна)
Epa normalno skinati koga se bara direktno poteklo od roditeli, baba dedo i znachi vertikala a tie dostavuvaat od brat sestra cicko tetka bratuched...I pri obnovuvanje na pasoshot, na tie shto bea so somnitelni reshenija namesto nov pasosh dobivaat otkazno reshenie.
 
Член од
17 август 2018
Мислења
52
Поени од реакции
10
Sve e mozno,mozebi posrednikot ne gi dostavil a mozebi i gi dostavil a onie od MP gi zafrlile nekade,kako i da e nisto ne mozis da pravis osven od novo pak da pravis trosoci i pak da gi dostavis[DOUBLEPOST=1550568942][/DOUBLEPOST]
Baraat original kniskata,no od koga ke zavrsi procedurata treba da si pobaras da ti ja vratat i ke ti ja vratet
Ja baraat uste na apliciranjeto za proishod ili otposle koga davas dokumenti pred intervjuto? Dali i ako teras procedura vo Bitola moze da ja pobaras nazad da ti ja vratat ? Prasuvam za drug,inaku jas sum so poteklo roditel.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.055
Поени од реакции
945
Ja baraat uste na apliciranjeto za proishod ili otposle koga davas dokumenti pred intervjuto? Dali i ako teras procedura vo Bitola moze da ja pobaras nazad da ti ja vratat ? Prasuvam za drug,inaku jas sum so poteklo roditel.
Za proishod ne mora orginal neka dostavi kopija notarizirana vo Bugarija ili legalizirana vo konzulatot,no za vo Ministerstvoto obavezno originalot,ne znam dali i kako e procedurata za vrakajne na kniskata ako si preku konzulat
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.870
Ja baraat uste na apliciranjeto za proishod ili otposle koga davas dokumenti pred intervjuto? Dali i ako teras procedura vo Bitola moze da ja pobaras nazad da ti ja vratat ? Prasuvam za drug,inaku jas sum so poteklo roditel.
Se nosi vo dabc i ptaa da ti ja pisat vo proishodot. Ce ti ja vratat ottamu i posle ce ja odnesis vo ministersvoto koga ce poddavas dokumenti zaedno so proishodot. Na kraj od postapka ce ti ja vratat
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
118
Поени од реакции
175
Здраво да прашам дали има некој со документи од родител да бил на интервју од септември до декември 2017.
Брат ми беше во септемри 2017, а јас во декември 2017во Софија и уште ни стои:
Образувана преписка N:10***/2017/18.10.2017 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
јас бев истиот месец(септември) со документи преку прадедо роден пред 1918 и веќе чекам потпис на указот 4 месеци .
Неофициална информација... Укинати скинати како сакате сфатете 4000 на бр бг пасоши што моментално чекале да бидат издадени значи неофициална информација од посредник од делчево (не прашувајте од која до која дата и сл прашања информацијата не е официална што значи немора да биде точна . Според мене лично е 85 посто точна)
Тоа се изгледа оние кој стигнаа до пасош преку скратена постапка за 6 месеци со помош на мито и фалсификат крштеници и искешираа илјадници евра, затоа и изби скандалот пред нова година, значи тие 4000 биле стекнати на нелегален начин , ние останатите шо поминуваме низ сито и решето и чекаме по 3-5 години, не вервам дека ќе не отфрлат со нив....
 
Член од
8 ноември 2018
Мислења
122
Поени од реакции
128
Неофициална информација... Укинати скинати како сакате сфатете 4000 на бр бг пасоши што моментално чекале да бидат издадени значи неофициална информација од посредник од делчево (не прашувајте од која до која дата и сл прашања информацијата не е официална што значи немора да биде точна . Според мене лично е 85 посто точна)

Znaci eden vika ukinati, edni cekajte, edni ke potpisuvaat,edni na proverka..znaci prekinete veke so vakvi informacii za koi ne ste sigurni. Eve mojot posrednik mi rece mora da cekate i sega ajde jas celo vreme da pisuvam , da kazuvam informacii od ne znam ti koj.
Kolku pati treba da se napise ovde na ovaa tema da se pisuvaat samo konkretni raboti?
Ako imas potpis, ako si dobil UKAZ NAPISI. AKO ima nekoj nekakva promena na status neka pise so sto dokumenti,koga , za ostanatite koi ne cekaat ukaz da gi sledat i da bidat vo tek tie luge.
Jas ne znam sto luge ste site, ovie kako Brungilda i ne znam koj fakaat seir na necija maka.

Znaci mojot post e jasen i mislam deka site treba da se pridrzuvate na ova.
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
131
Поени од реакции
129
јас бев истиот месец(септември) со документи преку прадедо роден пред 1918 и веќе чекам потпис на указот 4 месеци .

Тоа се изгледа оние кој стигнаа до пасош преку скратена постапка за 6 месеци со помош на мито и фалсификат крштеници и искешираа илјадници евра, затоа и изби скандалот пред нова година, значи тие 4000 биле стекнати на нелегален начин , ние останатите шо поминуваме низ сито и решето и чекаме по 3-5 години, не вервам дека ќе не отфрлат со нив....
[DOUBLEPOST=1550577654][/DOUBLEPOST]
јас бев истиот месец(септември) со документи преку прадедо роден пред 1918 и веќе чекам потпис на указот 4 месеци .

Тоа се изгледа оние кој стигнаа до пасош преку скратена постапка за 6 месеци со помош на мито и фалсификат крштеници и искешираа илјадници евра, затоа и изби скандалот пред нова година, значи тие 4000 биле стекнати на нелегален начин , ние останатите шо поминуваме низ сито и решето и чекаме по 3-5 години, не вервам дека ќе не отфрлат со нив....
Neka mu ja mislat tie so neispravni dokumenti , pred nekoj den pisav prioritet za sigurnost se verodostojni dokumenti , neka ne ve navreduva vie sto barate pasosi so bratucedi so vujkovci toa vreme pomina i vie sto odite so kupista pari da podmituvate , ete i sami gledate deka toa nevrvi a i gi pocrnuvate tie sto se nekorumpirani i niv da gi bie los glas , plus i nie da cekame od 3 do 5 godini
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Добро попладне, се извинувам на сите на мој македонски јазик. Барам форум, но не можам да најдам некој друг да пишува каде да бара документи за докажување на потеклото. Мојот прадедо и прабаба, баба и мајка се од Скопје, но го немаме документ да су Бугари. Каде може да бараме тоа, јел у Државен архив, Министарство за правда или некоа друго место? Ви благодариме за вашиот одговор!
 
Член од
19 февруари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво на сите нов сум на форумот, па ете да го споделам мојот случај. На интервју во конзулатот во Битола на 17ти април 2017 со документи од двајцата родители. На задолжителна бев се до завчера кога ми се промени во финална. Ваше мислење, уште колку до земање на пасошот.
Поздрав
 
На врв Bottom