Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Zdravo, od neodamna smenet status od finalna na dopolnitelna, se bara da dostavam dokunent za udostoverjavas nalicieto na vjzhodas blgarin so rok do mart 2019, predpostavuvam deka se bara posilen argument za bugarsko poteklo. Inaku imav dostaveno samo potvrda od klubot vo Strumica normalno so izvodi od dedo roden 1915, potvrdata bese izvadena okt/noe. 2015, nekoj da spodeli slicno iskustvo vaka i dali vredi odnovo da dostavam potvrda od klubot vo Strumica posto ednas veke sum dostavil ista takva... Drug dokument star nemam /sigurno imalo ama nema zacuvano/... Nekoj sovet/ mislenje bi mi bil od korist .. ocigledno slucuvanjata vo DABC si zemaat nekoj danok posto znam da prethodno dosta lica zemaa ukazi samo so potvrdi...... pozdrav do site clenovi
Раздел I.
Придобиване на б'лгарско гражданство по произход


Чл. 8. Б'лгарски гражданин по произход е всеки, на когото поне единијат родител е б'лгарски гражданин.


Имас поднесено молба за дрзавјанство по потекло еве ти го законот , Tреба да однесес документ од татко мајка баба дедо прабаба прадедо документ издаден од дрзавен орган на кој ке писува дека е блгарин и да се поврзес со изводи Потврдите кој ги издават Лазар и Колев не се од Дрзавен орган НЕ ГИ УВАЗУВАТ во МП, Потврдите вазат само во ДАБЦ Потеклото сега го утврдува МП затоа сто ДАБЦ е поврзана со здрузенијата и преку нив наплакаа ДЕБЕЛО на лица Албанци Турци Роми за да и издадат документ за ПОТЕКЛО со кој поднесуваа Молба за дрзавјанство во Министерство за правда ,И НА КРАЈ ГИ ФАТИЈА Заради потврдите од Лазар и Колев Министерството за правда се пренатрупа со Молби за дрзавјанство ,и затоа рекоа СТОП за потврдите
 
Член од
7 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
130
Здраво на сите! Ова е прв мој пост : )
Укази се имаат издадено во последните месеци но знам само за руси и украинци.

https://vk.com/topic-29378838_25258806?offset=1440

Погледнете на овој форум, во последните постови ке видете извесен Гена добил указ на 31.12.2018.

Исто и јас чекам подпис, на положително сум од 05.12.2018

Поздрав и со среќа на сите.
samo on dobijal ukaz, a drugite cekat isto po 5 meseci sto znaci ili laze ili ukazo mu e potpisan pred 7 meseca :D
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
moze li nekoj da spodeli iskustvo so veliko trnovo kako vrakaaat li na poraka .. nekoj zemal li potvrda od tamu i dali e validna fala odnapred
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
moze li nekoj da spodeli iskustvo so veliko trnovo kako vrakaaat li na poraka .. nekoj zemal li potvrda od tamu i dali e validna fala odnapred
Normalno deka e validna potvrdata od V. Trnovo, mnogu so nea imaat zemeno drzavjanstvo, obicno odgovaraat na e mail posle nekolku dena, ti kolku vreme cekas da ti odgovorat na e mail?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Normalno deka e validna potvrdata od V. Trnovo, mnogu so nea imaat zemeno drzavjanstvo, obicno odgovaraat na e mail posle nekolku dena, ti kolku vreme cekas da ti odgovorat na e mail?
jas mu napisav uste vo februar 2018 i uste mi nemat odgovoreno sega pak i pisav denes pa ke vidime neznam zosto ne mi odgovaraat na ovoj email dvia@archives.government.bg samo ime prezime mesto kade e roden i takvi rabota neznam ni ceta ni nisto dali i toa treba ?
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Gi ima nekoj knigite sto bea postirani pred 1000 stranici.Ako moze nekoj da gi postira ke im bidat od korist na dr koj nemaat nikakva informacija za nivnite predci. Архивни справочници, Македоно-Одринското Опалчение 1912-1913 i.dr neznam.kako bese nesto bese vaka no nemozam da gi najdam .
Vi Blagodaram
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
i od vtorata svecka vojnaa ako ima nekoj knigi podatoci neka prati da vidime moze nekoj ke si go najde pradedomu dedomu kako i da e blagodaram odnapred
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
За од Велико Трново треба ли да знаеш се информаации? Или само лични податоци за втора светска војна зборувам.
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Zdravo, nov sum na forumot i sakam da prasam dali nekoj znae do.kade se stignati na izdavanje na bg proishod, jas cekam od 20.03.2018
рекоја во соопштение дека ке почнат со работа от 15 јаноар види прашај има ли некој телефон от ДАБЧ...[DOUBLEPOST=1547251498][/DOUBLEPOST]
Проверка от Вицепрезидента на Република Б'лгарија

So znaci ova ..i sto slegi posle ovaa ..ako znae nekoj .. Falaa !!
нешто си му сумлив на вицето па ти прави ПРОВЕРКА а што следи после ова ++++++++види не е само ова има и други опции..поз..среќно,,,ке ти треба......[DOUBLEPOST=1547251849][/DOUBLEPOST]
Deneska vleguvam vo 7mi mesec cekanje za potpis. Do koga be vaka???
АБЕ ИЈА СУМ во тој пуст седми месец,,,,ЛЕЛЕ БОГОВИ ПОМАГАЈТЕ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2015
Мислења
104
Поени од реакции
133
Ова беше случај со уште една членка во форумот.
Претпоставувам,ако грешам поправи ме,дека оригинал потврда при подавање на молбата и при закажување на интервуто немаш доставено.Тогаш се издаваа само по еден примерок од потврдата која што си ја приложил при подавање на документи за происход во ДАБЧ,и таму ти ја задржале.
Веќе во 2017 бараа уште при самото подавање на молба и интервју во Министерство на правосудие да однесеш и оригинал потврда врз основа на која си добил происход.
Извади оригинал потврда и однесија и поврзи се со изводи и умреници преведени и заверени на нотар во Софија.
[DOUBLEPOST=1547214167][/DOUBLEPOST]
Кога ти се смени во овој статус?
Со какви документи си?
После ова или потпис или отказ.[/QUOTE]
Проверка от Вицепрезидента на Република Б'лгарија

So znaci ova ..i sto slegi posle ovaa ..ako znae nekoj .. Falaa !!
Mene me stavija na proverka na 9 juli 2018 na 27 avgust polozitelno i na 28 avgust 2018 dobiv ukaz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom