Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 јануари 2019
Мислења
47
Поени од реакции
99
E pa neli.da.se.molime denes.da ne.se glasa eve ne.se glasase sega ke cekame da se otkoci procesot za.potpisi od utre se ke bide potpisano.☺Utre site ke se.raduvame
Сериозно ова? Не се изгласа денес, ама ќе се изгласа утре. И мене одвреме-навреме ми потшепнуваат нешто од Софија, ама за врска помеѓу промена на име и потпишување укази за државјанство прв пат слушам овде. Некако ми нема логика, ама што овде имало логика досега па за да има ова...
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Сериозно ова? Не се изгласа денес, ама ќе се изгласа утре. И мене одвреме-навреме ми потшепнуваат нешто од Софија, ама за врска помеѓу промена на име и потпишување укази за државјанство прв пат слушам овде. Некако ми нема логика, ама што овде имало логика досега па за да има ова...
Е не мора логика, гледај поврзаност.
Договор, прекин на државјанства, прекинати интереси на бг
Нема промена, се отвара простор за бг интереси, преку издавање државјанства
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Vcera bev na intervju sluzbenickata mi rece deka postapkata trae 1 godina sega tie sto podnesuvaat vednas mu se pravi intervju dokumenti pradedo krstalno od bugarska ehzarhija ovaa nedela odam pak za sofija da odnesam i potvrda od strumica za sekoj slucaj pa daj boze site da si zemete
 
Член од
9 јануари 2019
Мислења
47
Поени од реакции
99
Е не мора логика, гледај поврзаност.
Договор, прекин на државјанства, прекинати интереси на бг
Нема промена, се отвара простор за бг интереси, преку издавање државјанства
Договорот од Преспа ѐ од интерес за Бугарската држава. Дури траеше претседателството на Бугарија со ЕУ, Бугарија најсилно се бореше за подршка на договорот. Се ќе продолжи да си тече нормално како и досега.
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Е не мора логика, гледај поврзаност.
Договор, прекин на државјанства, прекинати интереси на бг
Нема промена, се отвара простор за бг интереси, преку издавање државјанства
Е ако бараме логика види и ова. Ако се смени името би добиле преговори за ЕУ. Би влегле за 10 год. да речиме. На Бугарија за тој период и одговара да дава интензивно државјанства зошто кога би влегле тогаш никој не би сакал бугарско. Значи по оваа логика Бугарија треба да гледа што побрзо да издава државјанства на поголем број граѓани.
 
Член од
12 декември 2018
Мислења
115
Поени од реакции
179
Nekoj so intervju April 2016 vo Bitola i rok Mart 2018 za dopolnitelni dokumenti da se pofali so promena od dopolnitelna vo finalna?
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Значи има две варијанти:
1. Ако влезиме
- периодот дур влезиме Бугарија мора да го искористи да издаде што повеќе државјанства
2. Ако не влезиме
- Бугарија ќе издава се додека и последниот Македонец не земи Бугарско државјанство

Која и да е варијанта за сите што имаат поднесено или ќе поднесат во наредните 10 год (пред тоа не верувам дека би влегле во ЕУ, макар што не верувам и дека некогаш МК ќе влезе во ЕУ), сите ќе добијат бугарско државјанство.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
АЛОООО,,,,АДМИНИСТРАЦИЈА овие негизеле лековите,,,,,,,,ТЕМАТА е БУГАРСКИ ПАСОШИ ако вие дотолку за оваа и онака пропадната мизерна мизерија како и да ја нарекувате одете и боретесе невагајте бугарски пасоши,,дајте нешто корисно информација помош некому,,доста МУДРУВАТЕ
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
28
Поени од реакции
44
Zdravo imam edno prasanje ako znae nekoj da mi odgovori, sestrami e zakazana na 29-ti ovoj mesec za podnesuvanje na dokumenti za proishod vo konzulatot vo Bitola uste od april 2018, e sega dali posle nova godina ima nekoj izmeni i dali vazi ovaj termin uste ili treba da se prezakazi, i kako odi postapkata. ? Fala
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Е ако бараме логика види и ова. Ако се смени името би добиле преговори за ЕУ. Би влегле за 10 год. да речиме. На Бугарија за тој период и одговара да дава интензивно државјанства зошто кога би влегле тогаш никој не би сакал бугарско. Значи по оваа логика Бугарија треба да гледа што побрзо да издава државјанства на поголем број граѓани.
Ти гарантира некој барем преговори?[DOUBLEPOST=1547180187][/DOUBLEPOST]
Договорот од Преспа ѐ од интерес за Бугарската држава. Дури траеше претседателството на Бугарија со ЕУ, Бугарија најсилно се бореше за подршка на договорот. Се ќе продолжи да си тече нормално како и досега.
Како?[DOUBLEPOST=1547180266][/DOUBLEPOST]
Значи има две варијанти:
1. Ако влезиме
- периодот дур влезиме Бугарија мора да го искористи да издаде што повеќе државјанства
2. Ако не влезиме
- Бугарија ќе издава се додека и последниот Македонец не земи Бугарско државјанство

Која и да е варијанта за сите што имаат поднесено или ќе поднесат во наредните 10 год (пред тоа не верувам дека би влегле во ЕУ, макар што не верувам и дека некогаш МК ќе влезе во ЕУ), сите ќе добијат бугарско државјанство.
Би играл на варијанта 2, но да нема никакви услови
 
Член од
11 јануари 2019
Мислења
81
Поени од реакции
80
Zdravo, nov sum na forumot i sakam da prasam dali nekoj znae do.kade se stignati na izdavanje na bg proishod, jas cekam od 20.03.2018
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
217
Поени од реакции
271
Dali e nekoj od vas zapoznaen kako odi vadenje licenca za obezbeduvanje od bg, dali e megjunarodno priznata, cena , vreme i dali e mozno da napravis takva licenca so mk drzavjanstvo. So bg drzavjanstvoto ne se znae sto ke bide , 2 meseci sum so polozitelno stanoviste. Blagodaram
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom