Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Бтв, ги разгледуваат, не бери гајле како што реков така оди
Јас сум со бројче 90**/2015
Интервју 15.02.2016 со оргинал крштеница од баба
Од 2015 се уште нема промени
Посредникот вика дека ќе биде само треба да се чека
Тие од 2014 почнаа да ги разгледуваат, некни на другар брат му беше одбиен, број 4449/2014, идеше преку другар ми он има извадено одамна бг пасош
Е сега вие коишто подобро ја знаете работата проценете до каде се стигнати од 2014 и колку ќе им треба за да стигнат до 2015

А ние од 2015... не знам кога ќе дојдеме на ред. Дали сега септември или на почеток на 2019

Подобро е да не киснеме на форумов, зашто ако треба да биде ќе биде :))
многу чекање е ова ама мора на крај да се исплати
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
175
Поени од реакции
151
Zdravo,sakam da prasam kako ide procedurata odprilika kolku se ceka,jas sum so dokumenti od majka mi i tatko mi, brojce 7xxx/2017 bev na intervju sega vo avgust.


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Јас сум со бројче 90**/2015
Интервју 15.02.2016 со оргинал крштеница од баба
Од 2015 се уште нема промени
Посредникот вика дека ќе биде само треба да се чека
Тие од 2014 почнаа да ги разгледуваат, некни на другар брат му беше одбиен, број 4449/2014, идеше преку другар ми он има извадено одамна бг пасош
Е сега вие коишто подобро ја знаете работата проценете до каде се стигнати од 2014 и колку ќе им треба за да стигнат до 2015

А ние од 2015... не знам кога ќе дојдеме на ред. Дали сега септември или на почеток на 2019

Подобро е да не киснеме на форумов, зашто ако треба да биде ќе биде :))
многу чекање е ова ама мора на крај да се исплати
Да имаш инфо какви документи од брат му има однесено?
(пример копија од бугарскиот пасош,л.к и извод од брат му можеби и удостоверение за родствени врзки).
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
54
Поени од реакции
84
Ajde od septemvri ke letaat otkazi uste na sovetot po drzavjanstvo. Se promenuva voljata ;)
Ke ve sotrat :kuracc:
Многу ЗЛОБА ЗЛОБА ЗЛОБА и тоа што го пишуваш не е точно сигурно си многу несреќен/а штом на ваков начин цицаш енергија и висиш тука на форумот и тресеш и што треба и не треба. Златен/а и ти како и сите нас ќе отидеш еден ден под 2 метри земја сигурно не си некој хајлендер. Ако не можеш да кажеш нешто паметно или да помогнеш повлечи се. Господ е голем а под ова небо има место за сите. А тоа средниот прст пикни си го негде каде год
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
40
Поени од реакции
37
Советникот на Илијана Јотова денес со изјава само Македонците ќе имаат право на бугарско државјанство , олеснет режим од септември и скратена постапка за 4 месеци. Нека е со среќа , п.с. текстот е измислен само малку позитивна енергија да внесам на форумов ја претераја некој членови! Се ќе биде мислете позитивно и престанете со вреѓање и омаловажување!
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
Здраво дали има онлајн страна каде што можам да проверам дало пасошот ми е испаднат нешто случајно пред време ?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Член од
30 јуни 2018
Мислења
74
Поени од реакции
53
Советникот на Илијана Јотова денес со изјава само Македонците ќе имаат право на бугарско државјанство , олеснет режим од септември и скратена постапка за 4 месеци. Нека е со среќа , п.с. текстот е измислен само малку позитивна енергија да внесам на форумов ја претераја некој членови! Се ќе биде мислете позитивно и престанете со вреѓање и омаловажување!
Bravos drugar samo vaka treba
 
Член од
6 август 2018
Мислења
36
Поени од реакции
12
Preku ambasada ne moze da se izvadi maticen broj.... samo adresa i tuka se zavrsuva! Ne moze ni slikanje za prva licna karta! Od sredina na juni cekam za adresata i uste ne se stignati dokumentite
Preku ambasada bese za adresa[DOUBLEPOST=1534319107][/DOUBLEPOST]
Не ти треба ношто од тоа.
Прво ќе поднесеш за адреса и ЕГН во општина во Софија, само извод преведен и на нотар заверен сега по ново, и државјанството. Само мислам дека ќе чекаш додека да добијат некој допис од МК амбасада во општината во Софија, па после ќе ти издадат.
Ne treba koga ke go zemas ukazo togas adresa pa vo opstina za egn[DOUBLEPOST=1534319980][/DOUBLEPOST]
Ja sum so dokumenti od dedo 52xx/2016 so proverka od viceprezidenta nekoj so isti problem da mi kazhe kako stoime i kolku ke chekame od prilika !!
Koj mesec bese I kolku vreme si so toj status[DOUBLEPOST=1534321227][/DOUBLEPOST]
Ајде сега уште крив испаднав :) Ти кажувам дека од скоро разбрав и јас, си ги средувам сега документите за да одам да си го земам државјанството, да поднесам за матичен број и евентуално да се сликам со едно одење па ќе видиме како ќе биде.

Еве нека знаат сите други дека нема повеќе легализација на документи за државјанство и нека не ги лаже никој, тебе во случајов од некоја агенција те заебале ама и на посредниците им одговара да не ја кажуваат вистината (типично за нив) и повеќе "кеш ќе калапат" како што се изрази еден член тука.
Kazi kako odi postapkava koga ke gozemiz ukazo togas se prijavuva adresa a egn vo opstina koj dokumenti ke ti treba za adresa za egn pa I za slikajne
 
Последно уредено:
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
Ве молам ако некој може да ми помогне секоја помош е добредојдена. Имам закажано за интервју за крај на месецов во амбасада во Битола...досега немам никакви документи поднесено. Од Скопска амбасада ми сликаа еден список за потребни документи на него пишува Декларација, молба и изводи...одам преку баба ми со оригинал крштеница ама некој ми спомна дека требало некој да е роден пред 1918 а бидејќи баба ми е родена во 1930 истадов и извод на родени од татко и нејзин, од мајка ми и мој (за да се види врската) знам дека документите треба да бидат преведени и толку...дали може некој да ми кажи дали треба нешто плус каква е процедурата и слично..и каде да најдам молба и декларација и дали декларацијата треба да биде заведена. Секоја помош е добредојдена... Ви благодарам
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Ве молам ако некој може да ми помогне секоја помош е добредојдена. Имам закажано за интервју за крај на месецов во амбасада во Битола...досега немам никакви документи поднесено. Од Скопска амбасада ми сликаа еден список за потребни документи на него пишува Декларација, молба и изводи...одам преку баба ми со оригинал крштеница ама некој ми спомна дека требало некој да е роден пред 1918 а бидејќи баба ми е родена во 1930 истадов и извод на родени од татко и нејзин, од мајка ми и мој (за да се види врската) знам дека документите треба да бидат преведени и толку...дали може некој да ми кажи дали треба нешто плус каква е процедурата и слично..и каде да најдам молба и декларација и дали декларацијата треба да биде заведена. Секоја помош е добредојдена... Ви благодарам
Не мoрa извoд пред 1918тa штoм си сo крштеницa.Ти требaaт oд бaбa ти пa дo тебе.И дoкументите трбa дa бидaт и легaлизирaни, не сaмo преведени.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Не мoрa извoд пред 1918тa штoм си сo крштеницa.Ти требaaт oд бaбa ти пa дo тебе.И дoкументите трбa дa бидaт и легaлизирaни, не сaмo преведени.
Па ти рече има нов закон и сега не треба да се легализирани туку само удостоверени од бугарски нотар што е многу поефтино?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom