Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
da ali so potvrda od negovoto zdruzenie :toe: Naskoro ke vidime od ovie sto se na dopolnitelna od 2014 so odnesoja potvrda i so im se smena na finalna valda ke kazat kakov ke bidit ishodot koke dojdat kaj jotova dali ke dobijat ukaz ili ne samo so potvda poso kaj niv mislam koke stignat kaj jotova pobrzo odi procedurata ne gi redat na proverka od vice prezident kako so imaja objaveno nekolku ovde so sledeja prepiski od 2014 deka mn brzo im se menvel statusot.
Прво треба да поминат на Совет па после кај Вицепрезидентката, нели има статуси Молбата не е уважена, нјама данни за наличие на всходјашт блгарин од страна на Советот. Ако поминат на Совет со положително после пак ќе ги разгледаат документите од комисијата на Јотова и ќе одлучат дали ќе им потпише Указ или ќе им даде Отказ и тоа не значи дека ќе ги стават пак на проверка.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Фала ти најмногу! Се јавив, се информирав. После тоа, се поднесува само потврдата или пак и изводите?
Изводите/умрениците до предокот на потврдата преведени и легализирани,потврдата од здружението,молба,копија од пасош прва страна и последен влез во Бугарија!
 
Член од
18 октомври 2017
Мислења
17
Поени од реакции
4
Изводите/умрениците до предокот на потврдата преведени и легализирани,потврдата од здружението,молба,копија од пасош прва страна и последен влез во Бугарија!
Молбата каде можам да ја најдам? Знам дека ја имаше ставено тука, ама не знам на која страна е...
 
Член од
5 јули 2018
Мислења
237
Поени од реакции
193
Denes mi se promeni statusot vo: ,,По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство." ... brojceto od intervjuto mi e 6712/2014...skoro 2 godini bev na dopolnitelna... imam dokumenti odneseno od vujko mi(ima bg drzavjanstvo) i plus uverenie od klubot od Strumica... sto mislite... bi pominal li so ovie dokumenti? pozz do site
Isto sum i jas od vujko na dopolnitelna ama od.2016 intervju. Ke bide
 
Член од
25 април 2018
Мислења
46
Поени од реакции
80
Sakam da prasam nekoe Vaše iskustvo; Dali na nekoj od vas, mu se razgledani dadeni dopolnitelni dokumenti, PRED rokot koj e naveden za da se dostavat tie dokumenti koi vi gi baraat kako dopolnitelni? Primer: Da vi baraat da dostavite dopol. dokumenti primer do 19.11.2018 a tie da vi bidat razgledani i smenat status, pred toj datum sto e naveden kako rok za dostavivanje? Pozz
 
Член од
24 јули 2018
Мислења
4
Поени од реакции
10
Добро би било да споделиш кога е роден предокот на основ на кој ти е издадено уверението и дали селото кадешто е роден во тој период било со 100% бугарско население!Ако е така,тогаш мислам дека има некаква шанса!
Би било добро да споделиш на форумов кога ќе имаш било каква промена на статус!
Uverenieto od strumica mi e izdadeno na osnov deka bratot na majka mi ima bg drzavjanstvo (vujko mi)... ne e na osnov na predok koj e roden vo 100% bugarsko selo... ke informiram na sledna promena...pozdrav
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Sakam da prasam nekoe Vaše iskustvo; Dali na nekoj od vas, mu se razgledani dadeni dopolnitelni dokumenti, PRED rokot koj e naveden za da se dostavat tie dokumenti koi vi gi baraat kako dopolnitelni? Primer: Da vi baraat da dostavite dopol. dokumenti primer do 19.11.2018 a tie da vi bidat razgledani i smenat status, pred toj datum sto e naveden kako rok za dostavivanje? Pozz
Ако од совет те редат на дополнителна проверка се чека околу 2 години додека повторно те разгледаат
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Знaе ли некoј дa кaже дaли сo пoтврдa oд клуб се дoбивa држaвјaнствo и зa кoлку време oд интервју? Кoи ги стaвaaт нa дoпoлнителнa и aкo те стaвaт кoлку време трaе дoпoлнителнaтa?[DOUBLEPOST=1532463410][/DOUBLEPOST]Или не се знaе?
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.172
Поени од реакции
3.143
Ај вака планирам да вадам ..
Значи немам благе везе со Бугарија, некој спомна потребни документи се посмртница од пра дедо и дедо извод од татко мој извод и копија од лична карта за почеток ? Се тоа оргинал ?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Ај вака планирам да вадам ..
Значи немам благе везе со Бугарија, некој спомна потребни документи се посмртница од пра дедо и дедо извод од татко мој извод и копија од лична карта за почеток ? Се тоа оргинал ?
АЈДЕ АЈДЕ СЕ ПОВЕКЕ И ПОВЕКЕ ГЛЕДАМ МНОГО ХОРА КОЈТО ИСКААТ ДА ТРСАТ БАЛГАРСКИ ПАСПОРТ,,АБЕ ПА НЕЛИ ИМЕ СМЕНИВТЕ ЕВРОПА ВЛЕГОВТЕ,,, ЖИВОТОТ ДОЈДЕ,,НЕЛИ?!?!?што е проблемот!!!??!??!
 
Член од
26 април 2018
Мислења
11
Поени од реакции
7
Pa neli razbiras ke dobies ukaz od Vizeprezintot ili se zezas so nas.pisi podetalno so kakvi dok.si i od koja godina
Добро значи прашувам бидејќи повеќето ми кажуваат дека и после овој чекор тој што следи може да следува отказ. Значи ако знам нема да прашувам, логично!
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.172
Поени од реакции
3.143
АЈДЕ АЈДЕ СЕ ПОВЕКЕ И ПОВЕКЕ ГЛЕДАМ МНОГО ХОРА КОЈТО ИСКААТ ДА ТРСАТ БАЛГАРСКИ ПАСПОРТ,,АБЕ ПА НЕЛИ ИМЕ СМЕНИВТЕ ЕВРОПА ВЛЕГОВТЕ,,, ЖИВОТОТ ДОЈДЕ,,НЕЛИ?!?!?што е проблемот!!!??!??!
Не ми бричи топкеве!!
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ај вака планирам да вадам ..
Значи немам благе везе со Бугарија, некој спомна потребни документи се посмртница од пра дедо и дедо извод од татко мој извод и копија од лична карта за почеток ? Се тоа оргинал ?
Без родител, или стари документи не се надевај. Мора да докажеш потекло било како. Нека не те лажат дека со потврда ќе земеш. Ќе стигнеш до происход и толку.
 
Член од
3 мај 2018
Мислења
47
Поени од реакции
38
До каде стигнаа барањата од 2014 година , има ли некаква информација ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom