Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
зборуваш како да ти се брача и сестри и како ти да си вработен во бугарското министерство или си можеби видивит,,ДАЈ смирисе и отпуштисе...[DOUBLEPOST=1531966512][/DOUBLEPOST]
бате ако ти е многу триесет евра тогаш немој не аплицирај не прави гужва остави го местото за некој кој очајно е спремен да аплицира или оди кај другите МПВ ли се викаја кај нив потврдата е безпари,но до сега не сум сретнал и слушнал некој да зел пасс.со нивната потврда,,НЕЗНАМ што ви е на вас тројца тука fatigoova Brunhilda и ти.зошто сте толку многу негативни и нападни,кажете што имате и ОСТАВЕТЕ ги лугето сами да одлучат и прават што сакаат,јас пак ке речам подобри времиња дојдоа ке земат сите кој се исправни во документите е сега за овие кој што се повикуваат преку тетки стрини баби идр КЕ БИДАТ ВРАКАНИ НА ДОПОЛНИТЕЛНА,НЕ ДЕКА НЕМА ДА ЗЕМАТ КЕ ЗЕМАТ но за нив процедурата ке е подолга от оние кој одат само со потврди...почекајте видетеси..
Во право си, целосно, еве сега ќе минат лицата со сметка за сендвич од Благоевград, на тие што чекаат од порано ќе им дадат отштета и формално извинување, на врата ќе бидете чекани од девојчиња со погача и шери бомбони....
И разбуди се, прочитај ги извештаите, колку и да не ми се допаѓа призанесената брунхилда, за многу работи е во право~признавам. А доколку сакаш утешителна лага, обрати се кај посредник. Еве сега најново указот на брат ми е потпишан веќе два месеци, секој петок оди во Битола да праша и не му е стигнат. Таму се запознавме со уште еден на кој му е потпишан од фебруари, и него не му е стигнат... значи има нешто.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Немам намера да ти објаснувам правни работи, а помалку на некој што користи ваков простачки речник ама ајде можеби ќе ти влезе нешто во тоа ќулавката.
https://www.lex.bg/laws/ldoc/-549705728
Прегледај го приврзокот 194169
Ево читај закони/уредби ако разбираш малку бугарски. И на тоа клиентите што ти звонат секој ден објасни им како си им го начукал. Знам дека не ти е лесно ама карма ис а бич, не може вечно да манипулирате со луѓето, еден ден и на вас ќе ви го начукаат јако.
Што јадеш што си толку паметен?
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Колку и да има такви кои ќе сакаат да те пуштат полесно, ќе се најдат дупло повеќе кои ќе ја дозакочат работата, секогаш.
Сега можат уште на совет да ти ја прекратат преписката, а не како што беше до скоро т.е. „Дирекција Б'лгарско гражданство изготвја проекти на предложенија на минист'ра до Президента на Република Б'лгарија за издаване или неиздаване на укази в'в вр'зка с б'лгарското гражданство, както и проекти на укази„.
Измените се влезени во сила на 29.06.2018 г. Ништо не е олеснето, ви кажав и со конкретни примери што се случува периодов, ама очигледно не требало ништо да коментирам.

sluzben vestnik 54.jpg
http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=127890
 
Член од
21 мај 2017
Мислења
101
Поени од реакции
49
Колку и да има такви кои ќе сакаат да те пуштат полесно, ќе се најдат дупло повеќе кои ќе ја дозакочат работата, секогаш.
Сега можат уште на совет да ти ја прекратат преписката, а не како што беше до скоро т.е. „Дирекција Б'лгарско гражданство изготвја проекти на предложенија на минист'ра до Президента на Република Б'лгарија за издаване или неиздаване на укази в'в вр'зка с б'лгарското гражданство, както и проекти на укази„.
Измените се влезени во сила на 29.06.2018 г. Ништо не е олеснето, ви кажав и со конкретни примери што се случува периодов, ама очигледно не требало ништо да коментирам.

Прегледај го приврзокот 194184
http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=127890
Slobodno neka napravat cistka, barem ke znaeme na sto sme. Vaka nit davat-nit odbivaat i ke se penzionirame cekajki drzavjanstvo.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Колку и да има такви кои ќе сакаат да те пуштат полесно, ќе се најдат дупло повеќе кои ќе ја дозакочат работата, секогаш.
Сега можат уште на совет да ти ја прекратат преписката, а не како што беше до скоро т.е. „Дирекција Б'лгарско гражданство изготвја проекти на предложенија на минист'ра до Президента на Република Б'лгарија за издаване или неиздаване на укази в'в вр'зка с б'лгарското гражданство, както и проекти на укази„.
Измените се влезени во сила на 29.06.2018 г. Ништо не е олеснето, ви кажав и со конкретни примери што се случува периодов, ама очигледно не требало ништо да коментирам.

Прегледај го приврзокот 194184
http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=127890
emi ovde pisit za promena na grazdanstvo a ne za dobivanje ili da ti oddobret?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Во право си, целосно, еве сега ќе минат лицата со сметка за сендвич од Благоевград, на тие што чекаат од порано ќе им дадат отштета и формално извинување, на врата ќе бидете чекани од девојчиња со погача и шери бомбони....
И разбуди се, прочитај ги извештаите, колку и да не ми се допаѓа призанесената брунхилда, за многу работи е во право~признавам. А доколку сакаш утешителна лага, обрати се кај посредник. Еве сега најново указот на брат ми е потпишан веќе два месеци, секој петок оди во Битола да праша и не му е стигнат. Таму се запознавме со уште еден на кој му е потпишан од фебруари, и него не му е стигнат... значи има нешто.
А каде брза толку многу што оди секој петок,што да речат оние кој чекаат со години нека биде БЛАГОДАРЕН што му бил потпишан можело да биде полошо треба да сте срекни и благодарни има луге кој се одбивани безпричина без разлог незнам што да кажам кој чуден народ сме,БОГ ДА ЧУВА[DOUBLEPOST=1532051572][/DOUBLEPOST]
Колку и да има такви кои ќе сакаат да те пуштат полесно, ќе се најдат дупло повеќе кои ќе ја дозакочат работата, секогаш.
Сега можат уште на совет да ти ја прекратат преписката, а не како што беше до скоро т.е. „Дирекција Б'лгарско гражданство изготвја проекти на предложенија на минист'ра до Президента на Република Б'лгарија за издаване или неиздаване на укази в'в вр'зка с б'лгарското гражданство, както и проекти на укази„.
Измените се влезени во сила на 29.06.2018 г. Ништо не е олеснето, ви кажав и со конкретни примери што се случува периодов, ама очигледно не требало ништо да коментирам.

Прегледај го приврзокот 194184
http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=127890
АЈ ДА НЕРЕЧАМ будала,бате озбилно ДОБРО ли си???да не пиеш некакви лекови знаат понекогаш и лековите да влијаат врз расудувањето,ЗОШТО вака правиш досаден си многу со овие закони што ни ги лепиш,,,,ти сигурно си некој правен работник(адвокат судија или сл.)ко да незнаеш каде си???брат пробај да ги оставиш лековите и дрогата барем за кратко
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
koj kako dojdet si piset, napisano ili po keif komu idet si praet... od 2012 godina gi imet lugje use se na cekanje... imet li malku sram pred sebe da nemojt da go resat ednas zasekojpat... abe nemojm da svatam ta godina 2014 ko dojdoa turcite... tehnicka vlada bea... i za 2 dena go menvaja zakonot... za 2 dena! ovie od oktomvri 2014 go menvat, eve go odmorite ko ce pominvet ce dojdit oktomvri 2018.... 4 godini nemojt eden zakon da doneset... 4 godini nemojt da resat neso .... a 4 godini se vo vlasta take vake....
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom