Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 февруари 2016
Мислења
120
Поени од реакции
123
Po se izgleda proverka od vice prezident go ukinuvaat toj status site fakti do sega taka govorat.
Od polozitelno direkno minuvaat so ukaz nekoj sto se na proverka veke otideni se vrakaat na polozitelno status, i nie najverojatno od polozitelno treba da ima ukaz
 
Член од
7 март 2018
Мислења
103
Поени од реакции
80
Site vikaat ide dobro sega proizhot se zema brzo za nekoj mesec ja sum cekal edna god.intrviju odma naredna god.i posle sve u dupka koj na dopolnitelna koj na proverka od vice.i u p.m.JA NE ZNAM STO KE BIDE OD SVE OVA ZA NAS A SO NOVIVE SEGA SAMO REKLA KAZALA NOVA PROCEDURA IMA NE ZNAM STO U P.M.NEKA IDE SVE
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Site vikaat ide dobro sega proizhot se zema brzo za nekoj mesec ja sum cekal edna god.intrviju odma naredna god.i posle sve u dupka koj na dopolnitelna koj na proverka od vice.i u p.m.JA NE ZNAM STO KE BIDE OD SVE OVA ZA NAS A SO NOVIVE SEGA SAMO REKLA KAZALA NOVA PROCEDURA IMA NE ZNAM STO U P.M.NEKA IDE SVE
Toa e sto da pravime,baksuz sme, ne si sam iljadnici kako tebe ima vo ista situacija, da se nadevame nekoj ke gi dupni vo gazot onie vo MP da pocnat da rabotat a Jotova da fati penkalo vraka I eden potpis da stavi pa sigurno nema da se iskilavi "Gospogata"
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
41
Поени од реакции
27
За тие од 2014...Ме интересира дали некој од тие што сме сеуште на дополнителна од 2014 год. Бил во Министерството во Софија да праша што се случува со неговата преписка? Ова не е нормално јас бев на интервју март2014год. И од кога ми се смени на дополнителна, што не паметам кога беше, знам само дека одамна беше, нема ништо ново.Подобро да бев во одбиените ќе поднесев наново документи и до сега ќе го имав. 4 полни години....и уште си чекаме
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
За тие од 2014...Ме интересира дали некој од тие што сме сеуште на дополнителна од 2014 год. Бил во Министерството во Софија да праша што се случува со неговата преписка? Ова не е нормално јас бев на интервју март2014год. И од кога ми се смени на дополнителна, што не паметам кога беше, знам само дека одамна беше, нема ништо ново.Подобро да бев во одбиените ќе поднесев наново документи и до сега ќе го имав. 4 полни години....и уште си чекаме
Jas sum od 2014. Bev na salter vo juni 2016 da proveram dali posrednikot mi gi dostavil dopolnitelnite dokumenti. Za sreka gi dostavil so eden mesec kasnenje od toa sto mi kaza. Sledno prasanje koga prasav sto se slucuva so prepiskata mi kazaa da cekam koga ke mi dojde red za povtorno razgleduvanje. Eve pokasno 2 godini uste ne mi e dojden redot. Zaklucok, na salter nema da doznaes nisto poveke od generickiot odgovor na email od Aleksandar od MP. Sj*bani sme.
Moze ne e losa ideja da se angazira advokat vo Sofija. Inaku red uste so godini nema da ni dojde veruvaj.
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2014
Мислења
111
Поени од реакции
23
Jas bev na salter vo juni 2016 da proveram dali posrednikot mi gi dostavil dokumentite. Za sreka gi dostavil so eden mesec kasnenje od toa sto mi kaza. Sledno prasanje koga prasav sto se slucuva so prepiskata mi kazaa da cekam koga ke mi dojde red za povtorno razgleduvanje. Eve pokasno 2 godini uste ne mi e dojden redot. Zaklucok, na salter nema da doznaes nisto poveke od generickiot odgovor na email od Aleksandar od MP. Sj*bani sme.
jas na mojot posrednik mu gi dadov orginal dokumentite vo juni 2015, postaviv prasanje na Aleksandar, toj mi odgovori deka kaj mene dopolnitelni dokumenti se dostaveni vo juli 2016 god.
edno prasanje: kako ke znam deka mi se dostaveni site dokumenti sto sum gi dal?
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
jas na mojot posrednik mu gi dadov orginal dokumentite vo juni 2015, postaviv prasanje na Aleksandar, toj mi odgovori deka kaj mene dopolnitelni dokumenti se dostaveni vo juli 2016 god.
edno prasanje: kako ke znam deka mi se dostaveni site dokumenti sto sum gi dal?
I mene toa me maci. Koga bev brzo me otkacija na salter. Moj sovet vrti telefoni i bidi uporen. Sekoe javuvanje ti e ko idenje do salter. Inaku od nasa strana e idiotski sto celata procedura ja terame na neseriozen nacin i se doveduvame vo situacija za sopstven predmet da ne znaeme sto e dostaveno (bidejki retko koj odi bez posrednik, a niv znaeme kakvi se). Mene strasen sram me fati. A baranje za drzavjanstvo e golema rabota. Tuka e momentot sto mrzata i potcenuvanjeto na BG ne stava vo dopolnitelni g*mna.
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
41
Поени од реакции
27
Jas sum od 2014. Bev na salter vo juni 2016 da proveram dali posrednikot mi gi dostavil dopolnitelnite dokumenti. Za sreka gi dostavil so eden mesec kasnenje od toa sto mi kaza. Sledno prasanje koga prasav sto se slucuva so prepiskata mi kazaa da cekam koga ke mi dojde red za povtorno razgleduvanje. Eve pokasno 2 godini uste ne mi e dojden redot. Zaklucok, na salter nema da doznaes nisto poveke od generickiot odgovor na email od Aleksandar od MP. Sj*bani sme.
Moze ne e losa ideja da se angazira advokat vo Sofija. Inaku red uste so godini nema da ni dojde veruvaj.
Ние лично си ги однесовме дополнителните документи и ни рекоа дека за максимум една год. Ќе го имаме државјанството.... Ништо од тоа ... јас сум За адвокат ао мислите дека нешто ќе ни смени тоа...
А на кој меил му пишувате на тпј Александар?
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Ние лично си ги однесовме дополнителните документи и ни рекоа дека за максимум една год. Ќе го имаме државјанството.... Ништо од тоа ... јас сум За адвокат ао мислите дека нешто ќе ни смени тоа...
А на кој меил му пишувате на тпј Александар?
a_landzhev@justice.government.bg
Iako znaj odnapred deka negoviot odgovor ke bide tvoeto prasanje preformulirano. Kako so Svinga da razgovaras.

Inaku iskreno ne gledam druga alternativa osven advokat za nas od 2014. Nekoi tuka vikaat deka starite prepiski ke gi rascistele do juni ili najkasno sempt. I po ona sto sledam NEMA SANSA. Dopolnitelnite od 2014 ne se cepnati, a pogolemiot del od aplikantite od 2014 se na dopolnitelna. Veruvam vo apsolutna brojka 4000-6000 se takvi. Pa pravi matematika.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Кој ви е крив што сами не си ги бркате работите и чекате се од посредникот што ви брка работа и нештата сами да се случат. Вашите посредници се сите до еден неписмени колку и филмови да ви прават и да се водите на муабетот "на многу им има извадено државјанства". Мислите тие ќе решаваат вакви проблеми, па една молба не знаат да напишат copy-paste све. Чим си заглавен 3-4 години на дополнителна што не е нормално кога знаеме дека 18 месеци беше максимум законски значи има некој проблем за што треба да се реагира. Како да се реагира? Сте прочитале на Ланджиев да му пишете и сите ајде, па кој е тој да ви ги решава проблемите, ќе ви врати маил Ок и толку. Јас да ви ги решавам проблемите? Има начини верувајте, уклучете се малку и реагирајте, како што во МК би се жалеле и праќале писма (знаете каде и законски дека мора да ви одговорат) така и во БГ и не чекајте гром од ведро небо.
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
41
Поени од реакции
27
Кој ви е крив што сами не си ги бркате работите и чекате се од посредникот што ви брка работа и нештата сами да се случат. Вашите посредници се сите до еден неписмени колку и филмови да ви прават и да се водите на муабетот "на многу им има извадено државјанства". Мислите тие ќе решаваат вакви проблеми, па една молба не знаат да напишат copy-paste све. Чим си заглавен 3-4 години на дополнителна што не е нормално кога знаеме дека 18 месеци беше максимум законски значи има некој проблем за што треба да се реагира. Како да се реагира? Сте прочитале на Ланджиев да му пишете и сите ајде, па кој е тој да ви ги решава проблемите, ќе ви врати маил Ок и толку. Јас да ви ги решавам проблемите? Има начини верувајте, уклучете се малку и реагирајте, како што во МК би се жалеле и праќале писма (знаете каде и законски дека мора да ви одговорат) така и во БГ и не чекајте
Кој ви е крив што сами не си ги бркате работите и чекате се од посредникот што ви брка работа и нештата сами да се случат. Вашите посредници се сите до еден неписмени колку и филмови да ви прават и да се водите на муабетот "на многу им има извадено државјанства". Мислите тие ќе решаваат вакви проблеми, па една молба не знаат да напишат copy-paste све. Чим си заглавен 3-4 години на дополнителна што не е нормално кога знаеме дека 18 месеци беше максимум законски значи има некој проблем за што треба да се реагира. Како да се реагира? Сте прочитале на Ланджиев да му пишете и сите ајде, па кој е тој да ви ги решава проблемите, ќе ви врати маил Ок и толку. Јас да ви ги решавам проблемите? Има начини верувајте, уклучете се малку и реагирајте, како што во МК би се жалеле и праќале писма (знаете каде и законски дека мора да ви одговорат) така и во БГ и не чекајте гром од ведро небо.
Јас не одев со посредник, сама си ги средив и доставив документите. Не ја разбирам потребата од понашање како твоево...?
Форумот не е за да се докажуваме кој е по паметен, туку за да си разменуваме мислења и искуства.
Во 2014 знаеме добро сите зошто настанаа проблемите... јас само барам мислење од сите заглавени како мене ...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom