Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
160
Што ќе се случува со тие што сме на дополнителна проверка, само стои дополнителна проверка, не нема во никакви протоколи, нема напоменато да доставиме дополнителни документи и слично, само стои дополнителна проверка, ве молам ако знаете некои такви или сте поминале преку таа фаза споделете искуства.
 
Член од
30 октомври 2017
Мислења
69
Поени од реакции
72
Што ќе се случува со тие што сме на дополнителна проверка, само стои дополнителна проверка, не нема во никакви протоколи, нема напоменато да доставиме дополнителни документи и слично, само стои дополнителна проверка, ве молам ако знаете некои такви или сте поминале преку таа фаза споделете искуства.
jas sum od April 2017 so toj status, poteklo brat. I seuste nemam nikakvi promeni.
 
Член од
26 ноември 2017
Мислења
99
Поени од реакции
36
Zdravo drustvo sakam da ve prasam dali posle srokot od dopolnitelnata proverka se meni statusout,za kolku vreme (dena)se meni...
Vi blagodaram
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Zdravo drustvo sakam da ve prasam dali posle srokot od dopolnitelnata proverka se meni statusout,za kolku vreme (dena)se meni...
Vi blagodaram
Не, на никој не е сменето...дека очигледно не се замараат со постарите преписки што се ставени на било какви дополнителни проверки па ако сакаш и цел историјат за бугарско потекло да им доставиш.
Моментално ги работат преписките со интервју крајот на 2016та и оние од 2017та и на сите редум даваат гражданства и тоа со документи со кои нас лани не ставаа на дополнителна проверка од комисијата за гражданство и од вицепрезидентот.
 
Член од
26 ноември 2017
Мислења
99
Поени од реакции
36
Не, на никој не е сменето...дека очигледно не се замараат со постарите преписки што се ставени на било какви дополнителни проверки па ако сакаш и цел историјат за бугарско потекло да им доставиш.
Моментално ги работат преписките со интервју крајот на 2016та и оние од 2017та и на сите редум даваат гражданства и тоа со документи со кои нас лани не ставаа на дополнителна проверка од комисијата за гражданство и од вицепрезидентот.
Fala ti drugar :)
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Пред повеќе од два месеци пишав на форумов, односно прашав колку се чека за да ти се смени статусот од финална процедура во наредна фаза, и дали некој има земено пасош само со потврда, зашто и јас имам поднесено само со потврда и се изначитав глупости, на мојот другар што е пред мене во цела процедура еден месец и што има поднесено само со потврда вчера му се смени статусот. Интервју Април 2017 во Софија. Ваљда после ова неможе да не земеш пасош
Vaka, do pred 3 meseci redea na dopolnitelna so potvrdi of zdruzenija, sega ovie 3 meseci nesto se premislija I izgleda davaat, da se nadevame deka ke prodolzat vaka, no da znaes uste ne znaeme dali Viceprezidentot Jotova ke gi potpisuva, taa e of druga opoziciska partija I tera inaeti I ja koci cela procedura luge cekaat poveke of godina dena za potpis I uste ne I'm potpisuva, celava procedura e kako marathon so precki, no kakvi sto sme nie baksuzi preckive nemaat kraj, sve e lotarija
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
So bg drzavjanstvo e zavrsena rabota .pred ministerstvo za pravosudie veke nema nikoj da podava dokumenti.Posrednicite (prevaranti) se obiduvat da ve ubedat deka se e vo red zasto i propaga biznisot.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Што ќе се случува со тие што сме на дополнителна проверка, само стои дополнителна проверка, не нема во никакви протоколи, нема напоменато да доставиме дополнителни документи и слично, само стои дополнителна проверка, ве молам ако знаете некои такви или сте поминале преку таа фаза споделете искуства.
jas sum od April 2017 so toj status, poteklo brat. I seuste nemam nikakvi promeni.
Нема промени сеуште.. На тој статус од Јули 2017-та мислам.. Уште чекам.
 
Член од
15 април 2018
Мислења
35
Поени од реакции
58
Здраво друштво,
дали знае некој да ми каже дали даваат некој документ во архивот во Трново дека дедо ми бил бугарски војник во Втората светска војна. Воената книшка неможам да ја најдам, само знам дека бил војник во Софија од 1942 до 1944 год. Еднаш пратив маил со податоци, ми вратија дека бараат подетални информации за тоа кој полк, која род итн.
И дали тој документ е валиден за постапкава која ја тераме.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Здраво друштво,
дали знае некој да ми каже дали даваат некој документ во архивот во Трново дека дедо ми бил бугарски војник во Втората светска војна. Воената книшка неможам да ја најдам, само знам дека бил војник во Софија од 1942 до 1944 год. Еднаш пратив маил со податоци, ми вратија дека бараат подетални информации за тоа кој полк, која род итн.
И дали тој документ е валиден за постапкава која ја тераме.
Голема е веројатноста дека ќе ти одобрат државјанство со потврда од В.Трново.
Вреди да се обидеш.
 
Член од
23 септември 2017
Мислења
25
Поени од реакции
74
Денес после 3 месеци Проверка од Вицепрезидената,се врати во положително.Дај боже побрзо и гражданство.Од 29.12.2017 прво положително па од 17.01 проверка до денес.Со документи од брат.

Со среќа на сите!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom