Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 јануари 2014
Мислења
489
Поени од реакции
757
Има ли некој што има однесено удостоверение за родствени врски од брат/сестра и притоа да му бил одобрен указ. Дали кога носел удостоверение, со оргинал изводи( преведени и легализирани ) се има поврзано со братот/сестрата или го има доставено само удостоверението. Сестра ми сега има друго презиме од моето бидејќи е мажена, што точно треба да однесам за да се поврзам со неа?
 
V

vkv

Гостин
Има ли некој што има однесено удостоверение за родствени врски од брат/сестра и притоа да му бил одобрен указ. Дали кога носел удостоверение, со оргинал изводи( преведени и легализирани ) се има поврзано со братот/сестрата или го има доставено само удостоверението. Сестра ми сега има друго презиме од моето бидејќи е мажена, што точно треба да однесам за да се поврзам со неа?
Vo izvodot od rodeni pisuva mominskoprezime. Pojacaj i so vencanica
 
Член од
8 февруари 2018
Мислења
46
Поени од реакции
23
Jas i prijatelka sme od Mart 2014, seušte sme na dopolnitelna. Ne mrda 2014. Od 2015 e druga procedura, so drugi dokumenti zatoa oni odat po brzo.
Nema vrska i tie sto sme na dopolnitelna od 2015 / 2016 ne mrdame a ne znam zosto mrdaat samo tie sto ne gi fati ovaa nokna mora od edna godina sto ne redea site na dopolnitelna
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
82
Поени од реакции
50
Kолку брзо реагираа на поштата?
Pa na 09.02.2017god. im prativ mail so zajavlenie so podatoci i na 22.02.2017 mi stigna ova, vajda e najden posto prethodno prakav za drugiot dedo mi vratija deka toa i toa vreme nema podatoci za tamu i tamu i ne mi pobaraa nisto da platam
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
42
Поени од реакции
19
Здраво , дали некој може да ми помогне?
Бев на интервју април 2016 со документи од татко.Моментално е овој статус
“По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.” скоро месец и нешто.
Е сега ми се брза и сакам да ја убрзам постапката најдов луге ми бараат некаков “входјаштија номер” ако некој може да ми објасни каде може да го најдам?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Здраво , дали некој може да ми помогне?
Бев на интервју април 2016 со документи од татко.Моментално е овој статус
“По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.” скоро месец и нешто.
Е сега ми се брза и сакам да ја убрзам постапката најдов луге ми бараат некаков “входјаштија номер” ако некој може да ми објасни каде може да го најдам?
Не можеш да ја убрзаш, јас пробав.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Здраво , дали некој може да ми помогне?
Бев на интервју април 2016 со документи од татко.Моментално е овој статус
“По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.” скоро месец и нешто.
Е сега ми се брза и сакам да ја убрзам постапката најдов луге ми бараат некаков “входјаштија номер” ако некој може да ми објасни каде може да го најдам?
Џабе ке си ги дадеш парите. Кој и да ти кажува дека може да ги забрза работите оттука те лаже.
 
M

mucu

Гостин
Да ве прашам, како можам да дојдам до таа привремена бугарска лична карта? Имам земено само происход (врз основа на прадедо ми што е роден пред 1918та година).
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
S
Да ве прашам, како можам да дојдам до таа привремена бугарска лична карта? Имам земено само происход (врз основа на прадедо ми што е роден пред 1918та година).
Spremaj 2000evra i ke ti dadat[DOUBLEPOST=1519585173][/DOUBLEPOST]de kazete mi sto STAR DOKUMENT kako odisega procedurata dali e ubrzano ..... dali e ispadnat toj zakon za 6 meseci deka ispagalo so star dokument ?????
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Decki,gledam na forumov ima dosta informirani pa sakav da prasam nesto. Jas imav intervju 4.1.2017 i duri pred mesec dena mi se smeni vo zadolzitelna proverka a imam podneseno vrz osnova na roditel. Nekako mi izgleda kako mnogu sporo da odi celava procedura pa me interesira dali ima nekoj broj od ambasada ili ministerstvo za pravda vo bg na koj sto mozam da proveram dali nesto ne e vo red ?
 
M

mucu

Гостин
Луѓе да ве прашам, значи имам поднесено за БГ пасош преку прадедо ми (од страната на татко ми) оти е роден пред 1918та година, меѓутоа немам никаков документ дека е бугарин, немам ниту крштеница, ниту војска служел. Земав происход, меѓутоа слушам дека одбиваат ако немаш крштеница или некој друг доказ. Денеска дознавам дека дедо ми (на мајка ми татко) има бугарска крштеница. И сега ако ме стават на дополнителна, дали да им ја однесам крштеницата од дедо ми (на мајка ми таткото)?
Да знаев дека дедо ми има крштеница ке аплицирав преку него :(
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Луѓе да ве прашам, значи имам поднесено за БГ пасош преку прадедо ми (од страната на татко ми) оти е роден пред 1918та година, меѓутоа немам никаков документ дека е бугарин, немам ниту крштеница, ниту војска служел. Земав происход, меѓутоа слушам дека одбиваат ако немаш крштеница или некој друг доказ. Денеска дознавам дека дедо ми (на мајка ми татко) има бугарска крштеница. И сега ако ме стават на дополнителна, дали да им ја однесам крштеницата од дедо ми (на мајка ми таткото)?
Да знаев дека дедо ми има крштеница ке аплицирав преку него :(
Крштеницaтa oд дедo ти,извoд oд дедo ти,извoд oд мaјкa ти и твoј извoд сетo тoa преведенo,легaлизирaнo.Крштеницaтa стрoгo вo oригaнaлнa фoрмa.
 
M

mucu

Гостин
Дaли тoј л

Крштеницaтa oд дедo ти,извoд oд дедo ти,извoд oд мaјкa ти и твoј извoд сетo тoa преведенo,легaлизирaнo.Крштеницaтa стрoгo вo oригaнaлнa фoрмa.
А има ли врска тоа дека веќе происходот го земав преку таткото на татко ми? Оти таткото на мајка ми има бугарска крштеница.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom