Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
So dto dokumenti bese[DOUBLEPOST=1518617269][/DOUBLEPOST]
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
So kakvi dokumenti si
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
18
Поени од реакции
24
So dto dokumenti bese[DOUBLEPOST=1518617269][/DOUBLEPOST]
So kakvi dokumenti si
Preku prv bratuced bev, pa mi kazaa deka vujko,cicko,bratuced toa nisto ne vazi i izvadiv potvrda od Strumica sga pred n.g mislam Noemvri deka bese i od pradedo umrenica pod 1920ta gi povrzav do mene taka da si go prodolziv vremeto za cekanje inace sum 41**/2014
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Ајдееееее сега што сме на дополнителна со запиркаа побрзо да не решет
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Sto bese razlikata so zapirka od drugata dopolnitelna
I znae li nekoj dali 2013 dopolnitelni ja iscistija
Никој со сигурност неможе да каже но мислам дека е поради што тогаш не ни ги земаа оригиналните документи а после тоа дополнително ги доставувавме.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Preku prv bratuced bev, pa mi kazaa deka vujko,cicko,bratuced toa nisto ne vazi i izvadiv potvrda od Strumica sga pred n.g mislam Noemvri deka bese i od pradedo umrenica pod 1920ta gi povrzav do mene taka da si go prodolziv vremeto za cekanje inace sum 41**/2014
Majcini ne pustaat i ne pustaaat
 
V

vkv

Гостин
Никој со сигурност неможе да каже но мислам дека е поради што тогаш не ни ги земаа оригиналните документи а после тоа дополнително ги доставувавме.
Koj znae. Vcera imase nekolku clenovi sto kazaa deka se na dopolnitelna sto ne sakale da im gi zemat originalite na intervju
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Здраво на сите... бев на интервју во Ноември 2016 и денеска ми се смени статусот "Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија", бројчето ми беше 1хх/2017, документите ми беа преку прв братучед (син на чичко ми) ... се изначитав секакви информации во последниве месеци па затоа и ви пишувам дека сепак и преку прв братучед можно е да се добијат документи :D
Сигурно си заборавил дека си аплицирал за Косовски пасош преку прв братучед и по грешка си го проверил бројчето во бг. Како и да е со среќа и ти посакувам што побрзо да ти потпише указ лично претседателот Хашим Тачи и да частиш боза. ;)
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Точно е тоа дека пуштаат

Ако видите каква е состојбата сега, тие шо биле во 2016 на интервју ја поминуваат и финалната
......

Ние со бројчиња од 2014/2015 чекаме на дополнителна

НАЈВЕРОЈАТНО проширената комисија од март ќе работи на нашите заостанати случаи
Стигнуваме после до Јотова и таа е проблемот,

Јотова може и да не ти потпише ако заради „лично“ убедување т.е политика смета дека само со потврда, преку роднини и братучеди, не е доволен доказ за да се издаде гражданство

После постапката се претвора во „висење во воздух“

СОВЕТОТ НАСПРОТИ ЈОТОВА, две различни партии

Сума сумарум: Очигледно дека работите се придвижени
Се надевам дека сите ќе поминат и ќе добијат потпис од Јотова :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom