Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 октомври 2012
Мислења
24
Поени од реакции
13
Se ubiv citajki i nikako nemozam da sfatam dali e zakocena postapkata ili davaat veke i so bratucedi, tetki, vujkovci? Mislenjata se kasha popara :/ so rekoa so ke bide so nas so sme na dopolnitelna so poteklo preku tetki, vujkovci i tn.???
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
126
Поени од реакции
23
Se ubiv citajki i nikako nemozam da sfatam dali e zakocena postapkata ili davaat veke i so bratucedi, tetki, vujkovci? Mislenjata se kasha popara :/ so rekoa so ke bide so nas so sme na dopolnitelna so poteklo preku tetki, vujkovci i tn.???
ajde nekoj poinformiran ako saka da objasni vo kratki crti ?!
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Hvala ti. Sad moram da prevodim izvodi sa makedonskog na srpski pa sa srpskog na bugarski. Jedini ovlasten tumac ima u BIH za bugarski. Ne prevodi sa MK na BG direktno.
Не се изложувај да дупли трошоци, во Софија има агенции за превод и легализација од мк на бг и обратно, контактирај со нив и договори се, ќе си ги земеш документите кога ќе одиш во Софија. Можеш и по пошта да им ги пратиш, све ќе ти објаснат и ќе се договорите.
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
ajde nekoj poinformiran ako saka da objasni vo kratki crti ?!
Никој не знае точно.девојка не добила происход преку брат,сега го прочитав тоа на Фемина форумот.работава е лотарија ...илјадници играат(аплицираат)неколку ке добијат.ова баш е игра на среќа.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Se ubiv citajki i nikako nemozam da sfatam dali e zakocena postapkata ili davaat veke i so bratucedi, tetki, vujkovci? Mislenjata se kasha popara :/ so rekoa so ke bide so nas so sme na dopolnitelna so poteklo preku tetki, vujkovci i tn.???
Еве јас ќе ти одговорам, само со документи од први братучеди, стриковци, вујковци не даваат и нема да даваат во иднина и ќе те стават на дополнителна. Овде има многу посредници кои манипулираат со луѓето за лични интереси. Дилема се потврдите ама имаме дискутирано и за нив, според мене минимален дел поминуваат под одредени услови.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Edinstveno sto bese tocno e za Protokolot od Oktomvri. Se drugo nema vrska.
Neli ke imase uste eden protokol vo Noemvri? Kade e?
Vo nieden moment ne kazav deka imam stari dokumenti, tuku imam poteklo preku brat i roditel.

Od politicari kako tebe se napolni forumot so 2500 strani so premnogu prazni muabeti. Faktot deka imas 500+ komentari za 6 meseci kazuva dovolno za da znaeme dali imas relevantni informacii. Oladi malce, ostavi lugeto da spodeluvaat realni situacii za svoeto iskustvo okolu dobivanje pasos.
Ne sakame poveke lazni vetuvanja za bleskava idnina, sakame fakti na forumov.
Извини што не пишав веднаш
Протоколот што треба да излезе е готов од ноември, тоа го тврдам 100%, закочено е поради законските измени
Ми текна на тебе а како зеде брат ти и татко ти? Само со изјава во 2006. За жал за тебе треба доказ
Знам дека ти звучи нелогично, но тие се по стар закон а тебе те фати новиот од 2015. Тоа ти го кажав еднаш, сега втор пат па сега сакаш свати сакаш не.
 
Последно уредено:
Член од
11 јуни 2012
Мислења
126
Поени од реакции
23
Еве јас ќе ти одговорам, само со документи од први братучеди, стриковци, вујковци не даваат и нема да даваат во иднина и ќе те стават на дополнителна. Овде има многу посредници кои манипулираат со луѓето за лични интереси. Дилема се потврдите ама имаме дискутирано и за нив, според мене минимален дел поминуваат под одредени услови.
ajde da bidime pozitivni mozebi ke se sredi :D , sepak kako sto gledam ima nekakov zastoj , ne citam ni pozitivni ni negativni komentari momentalno samo cekame site i nikoj nisto ne znae , opsht haos...ne procitav vo poslednite nekolku postovi deka nekoj e odbien a onie na koi im se smenil statusot ako sakaat da kazat posle kolku vreme od dopolnitelna im se smenil i kakvi dokumetnti (dopolnitelni) odnele . pozdrav
 
Член од
29 октомври 2017
Мислења
135
Поени од реакции
125
ajde nekoj poinformiran ako saka da objasni vo kratki crti ?!
ajde da bidime pozitivni mozebi ke se sredi :D , sepak kako sto gledam ima nekakov zastoj , ne citam ni pozitivni ni negativni komentari momentalno samo cekame site i nikoj nisto ne znae , opsht haos...ne procitav vo poslednite nekolku postovi deka nekoj e odbien a onie na koi im se smenil statusot ako sakaat da kazat posle kolku vreme od dopolnitelna im se smenil i kakvi dokumetnti (dopolnitelni) odnele . pozdrav
Abe kakov zastoj.taman lugevo pocnaa da se falat i odma dva trojca retardirani na forumov(najaktivnite)se trudet da se interesni.demek se znaet a tapa Johnson se
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Никој не знае точно.девојка не добила происход преку брат,сега го прочитав тоа на Фемина форумот.работава е лотарија ...илјадници играат(аплицираат)неколку ке добијат.ова баш е игра на среќа.
Не е лотарија, види брат зема државјанство кога за тоа беше доволна декларација без да се побара доказ. Е сега сестра го нуди братот како доказ, но тие го проверуваат начинот на кој зел братот. Сестрата ја има фатено измената на закон од 2015, за недвосмислен доказ, значи за неа треба доказ, а братот зел по стар закон што значи нема основа државјанството да му е изземено, затоа што законот е еден за братот а друг за сестрата, Како тоа? Законот кога бил за братот бил еден, во меѓувреме изгласан е нов кога поднела сестрата. Законот важи од денот кога е изгласан
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Не е лотарија, види брат зема државјанство кога за тоа беше доволна декларација без да се побара доказ. Е сега сестра го нуди братот како доказ, но тие го проверуваат начинот на кој зел братот. Сестрата ја има фатено измената на закон од 2015, за недвосмислен доказ, значи за неа треба доказ, а братот зел по стар закон што значи нема основа државјанството да му е изземено, затоа што законот е еден за братот а друг за сестрата, Како тоа? Законот кога бил за братот бил еден, во меѓувреме изгласан е нов кога поднела сестрата. Законот важи од денот кога е изгласан
ne tresi zeleni eve moi prijatelcinja pred da dojdi jotova zedoa drzavjanstva .toj preku tetka koja ima pasos ,a zenamu samo so potvrda bidejki nema stari dokumenti.apliciraa 2012 a zedoa 2017 i bra na dopolitelna.vo dru slucaj znam i mnogu luge od ohrid koj po ovoj osnov se odbieni.aj sega ti kazimi dali e normalno .toa prijatele e cista lotarija.lugje uste ne svativte deka jotova e najgolem kocnicar.gabe i da te pusti sovetot koga taa ne potpisuva.
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
35
Не се изложувај да дупли трошоци, во Софија има агенции за превод и легализација од мк на бг и обратно, контактирај со нив и договори се, ќе си ги земеш документите кога ќе одиш во Софија. Можеш и по пошта да им ги пратиш, све ќе ти објаснат и ќе се договорите.
Ja apliciram kao građanin BIH sa MK poteklo. Idem preko ambasade u SA. Nema gužve, intervju je odmah prilikom predaje dokumenata. Lagano. Samo hoću da povećam šanse. Stvari su kod mene za nijansu komplikovanije ali imam velike prednosti. Npr. termin za predavanje dokumenata je svaki dan od 9 do12 bez posebne najave termina. :)
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
24
Поени од реакции
13
ajde nekoj poinformiran ako saka da objasni vo kratki crti ?!
Jass sum na dopolnitelna so rok, preku vujko imam poteklo. Nemam dovolno detalni podatoci za pradedo mi koj e sluzil nekolku god vojska vo bg pa dali bi bilo od korist da odnesam potvrda deka e roden 1912 god vo strumicko selo?
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
126
Поени од реакции
23
Jass sum na dopolnitelna so rok, preku vujko imam poteklo. Nemam dovolno detalni podatoci za pradedo mi koj e sluzil nekolku god vojska vo bg pa dali bi bilo od korist da odnesam potvrda deka e roden 1912 god vo strumicko selo?
па мислам дека би било од корист , однеси обавезно не губиш ништо :)
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Jass sum na dopolnitelna so rok, preku vujko imam poteklo. Nemam dovolno detalni podatoci za pradedo mi koj e sluzil nekolku god vojska vo bg pa dali bi bilo od korist da odnesam potvrda deka e roden 1912 god vo strumicko selo?
Ако ги слушаш овие идиотиве овде со по 5-10 профили кои тврдат дека даваат само со документи од први братучеди, вујковци, стриковци ризикуваш да ти ја прекратат преписката. Тие би ти одговориле (а нема никогаш) дека нема потреба да се секираш затоа што е откочена работава и ќе поминеш без проблем.
Моја сугестија е да си извадиш и однесеш потврда т.е. да се поврзеш со прадедо ти роден 1912 г. и да се надеваш на позитивен исход.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Другари јас веќе ја завршив мојата МАЛА голгота околу бугарскиот Пасош и веќе го имам во рака една недела. Е сега имам поголем проблем,кај да најдам работа во ГЕРМАНИЈА а да не бидам измамен. Дали има некој од старите членови на ФОРУМОВ кој го прати сеуште а работи во германија и може да ме упати и помогне во пронаоѓање на било каква работа за почеток. Фала на сите кои се во можност да помогнат. :):oeoeoe:
мислам дека на форумов има тема и за ова прашање.[DOUBLEPOST=1518049419][DOUBLEPOST=1518049608][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom