Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
До јуни брат наеднаш сите така ми кажаа така ти велам
И јас од 14ти Декември на положително не сум ставем на поверка од вецепрезидента

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.264
Поени од реакции
1.468
Ne im davaj lazna nadez na lugeto. Mene mi imase prethodno kazano deka do Nova godina ke zemam pasos. Ete nema nisto a februari dojde.
Да ти кажав, но исто ми пиша дека си со стари документи и на проверка кај вицепретседателот веќе шест месеци. Исто така немаше а да не отворам а да немаше некое прашање од тебе.
Но има нешто зошто се чекаше. Сите сме ставени на еден список.
Се сеќаваш ли на три моменти од моите искази
1. Кажав дека ќе има протокол на 2 октомври 2017, три дена предходно?
2. Кажав ли дека ќе пуштат само со стар документ до нова година?, е малку се пролонгира, испадна февруари
3. Кажав ли пред две недели дека се спремаат промени?, еве ги кај тие со стари документи, а има и прекини
Ова е гратис, има список на тие што ќе земат, е сега притисокот е голем да се решат пред да стапат во сила промените. И да се пролонгира колку ќе се пролонгира месец два? Старите документи до 2016 ќе земат до јуни
Плус ако лажам си одам против себе така да....
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.228
Поени од реакции
10.615
Да ти кажав, но исто ми пиша дека си со стари документи и на проверка кај вицепретседателот веќе шест месеци. Исто така немаше а да не отворам а да немаше некое прашање од тебе.
Но има нешто зошто се чекаше. Сите сме ставени на еден список.
Се сеќаваш ли на три моменти од моите искази
1. Кажав дека ќе има протокол на 2 октомври 2017, три дена предходно?
2. Кажав ли дека ќе пуштат само со стар документ до нова година?, е малку се пролонгира, испадна февруари
3. Кажав ли пред две недели дека се спремаат промени?, еве ги кај тие со стари документи, а има и прекини
Ова е гратис, има список на тие што ќе земат, е сега притисокот е голем да се решат пред да стапат во сила промените. И да се пролонгира колку ќе се пролонгира месец два? Старите документи до 2016 ќе земат до јуни
Плус ако лажам си одам против себе така да....
Лелеее ти си луд и тoa тoтaлкa :facepalm:
 
Член од
21 мај 2017
Мислења
101
Поени од реакции
49
Да ти кажав, но исто ми пиша дека си со стари документи и на проверка кај вицепретседателот веќе шест месеци. Исто така немаше а да не отворам а да немаше некое прашање од тебе.
Но има нешто зошто се чекаше. Сите сме ставени на еден список.
Се сеќаваш ли на три моменти од моите искази
1. Кажав дека ќе има протокол на 2 октомври 2017, три дена предходно?
2. Кажав ли дека ќе пуштат само со стар документ до нова година?, е малку се пролонгира, испадна февруари
3. Кажав ли пред две недели дека се спремаат промени?, еве ги кај тие со стари документи, а има и прекини
Ова е гратис, има список на тие што ќе земат, е сега притисокот е голем да се решат пред да стапат во сила промените. И да се пролонгира колку ќе се пролонгира месец два? Старите документи до 2016 ќе земат до јуни
Плус ако лажам си одам против себе така да....
Edinstveno sto bese tocno e za Protokolot od Oktomvri. Se drugo nema vrska.
Neli ke imase uste eden protokol vo Noemvri? Kade e?
Vo nieden moment ne kazav deka imam stari dokumenti, tuku imam poteklo preku brat i roditel.

Od politicari kako tebe se napolni forumot so 2500 strani so premnogu prazni muabeti. Faktot deka imas 500+ komentari za 6 meseci kazuva dovolno za da znaeme dali imas relevantni informacii. Oladi malce, ostavi lugeto da spodeluvaat realni situacii za svoeto iskustvo okolu dobivanje pasos.
Ne sakame poveke lazni vetuvanja za bleskava idnina, sakame fakti na forumov.
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
253
Поени од реакции
198
Edinstveno sto bese tocno e za Protokolot od Oktomvri. Se drugo nema vrska.
Neli ke imase uste eden protokol vo Noemvri? Kade e?
Vo nieden moment ne kazav deka imam stari dokumenti, tuku imam poteklo preku brat i roditel.

Od politicari kako tebe se napolni forumot so 2500 strani so premnogu prazni muabeti. Faktot deka imas 500+ komentari za 6 meseci kazuva dovolno za da znaeme dali imas relevantni informacii. Oladi malce, ostavi lugeto da spodeluvaat realni situacii za svoeto iskustvo okolu dobivanje pasos.
Ne sakame poveke lazni vetuvanja za bleskava idnina, sakame fakti na forumov.
Вие со потекло од родител чекате 6 месеци указ?
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
42
Поени од реакции
13
Zdravo momci da prasam sea pred 3 nedeli odnesov dopolnitelni dokumenti od strumica potvrda vo sofia i sakam da prasam kolku vreme se ceka otkako kje ti pomine rokot za podnesuvanje dokumenti rokotmi e do 09 03 2018 ako znae dakaze nekoj pozz
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
675
Поени од реакции
650
Zdravo momci da prasam sea pred 3 nedeli odnesov dopolnitelni dokumenti od strumica potvrda vo sofia i sakam da prasam kolku vreme se ceka otkako kje ti pomine rokot za podnesuvanje dokumenti rokotmi e do 09 03 2018 ako znae dakaze nekoj pozz
Јас сум на дополнителна од почеток на Мај 2017 а има на форумов луѓе што чекаат и по 2 и кусур години.....но можи нешто ќе се смени тс можи ќе ја убрзаат работата пошто од Министреството најавуваат вработување на луѓе во администрација.Времето ќе каже.[DOUBLEPOST=1518035803][/DOUBLEPOST]
Proizhod imam izvađen na osnovu stare orginal krštenice od dede (1942g. Bugarska Egzarhija - Kumanovo).

Pitanja:
1.Da li treba da prilažem staru dedinu krštenicu uz ovo sve? (posjedujem i vjenčani list od dede i babe - Bugarska Egzarhija)
2.Da li treba da prilažem sva tri papira od proizhoda?
3.Da li treba da prilažem dokument od bugarko-makedonskog udruženja na osnovu kog sam u stvari i dobio proizhod?
4.Da li treba da prilažem sve medicinske nalaze pojedinačno ili objedinjeno na jednom konzilijarnom nalazu ili sve?
5.Treba li ovaj put da pored mog izvoda iz matične knjige rođenih da nosim dedin izvod iz knjige umrlih i očev izvod iz matične knjige rođenih?

Sve ovo ću imati spremno za aplikaciju u roku od najviše 14 dana. Naravno, u ambasadi mi je rečeno da donesem gore nabrojano ali me muči da li bi bilo dobro dodati i nešto od pomenutih dokumenata.
Hvala unaprijed!
1/3/5 Од Април 2017 има промени во ЗБГ и децидно е наведено дека треба во Министреството да се приложат сите документи кои го докажуваат вашиот бугарски произход така да тука спаѓа оригиналниот документ(крштеница),изводи/умреници (преведени и легализирани) се до предокот на крштенцата, оригинал документ од македонско-бугарско здружение.
2/Само оној произход на кој е наведено да послужи за Министерство на Правосдието.
4/Не треба поединечно да се докажува туку само резултатите од изпитување и мислењето на докторот на 1/2 листа.
 
Последно уредено:
Член од
7 февруари 2018
Мислења
39
Поени од реакции
19
Hvala ti. Sad moram da prevodim izvodi sa makedonskog na srpski pa sa srpskog na bugarski. Jedini ovlasten tumac ima u BIH za bugarski. Ne prevodi sa MK na BG direktno.
 
На врв Bottom