Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
V

vkv

Гостин
Директно инфо од МП : Сите што сме со потврди статистики од клубови и док. преку роднини (чичковци, братучеди,вујковци, тетки...) ќе не ставаат на дополнителна со рок. Бараат да се однесат стари документи поврзани исклучиво од дедо татко лично - таква била политиката сега. Можеби ако се сменила политиката немало да не прекратат ??. Откако ќе ги решеле сите преписки од 2013 до 2017 сите што сме на дополнителна ќе не решавале од Јуни, Јули 2018 г. ??
Znaci i 2014 dopolnitelna ke resavaat u juni. Ludaci
 
Член од
1 октомври 2015
Мислења
19
Поени од реакции
14
Директно инфо од МП : Сите што сме со потврди статистики од клубови и док. преку роднини (чичковци, братучеди,вујковци, тетки...) ќе не ставаат на дополнителна со рок. Бараат да се однесат стари документи поврзани исклучиво од дедо татко лично - таква била политиката сега. Можеби ако се сменила политиката немало да не прекратат ??. Откако ќе ги решеле сите преписки од 2013 до 2017 сите што сме на дополнителна ќе не решавале од Јуни, Јули 2018 г. ??
Велиш така е? Мене со стари оригинални документи од дедо ми ме вратија на дополнителна. Некако работава ми стои како да нема регулирано правило. Али у секој случај добро е ова што го сподели[DOUBLEPOST=1516278622][/DOUBLEPOST]
Jas im isprativ mail pred 10 dena, no tie ne mi odgovorija uste.
Ќе ти одговорат, ако не на сајтот имаш директно број од директорот, јави му се, и секако ќе ти одговорат.
 
Последно уредено:
Член од
5 јуни 2016
Мислења
24
Поени од реакции
47
neznam dali e dobro ili loso me stavile na proverka od vicepresident deneska.dokument od brat.
I mene denes mi se smena statusot od Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија vo Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија, isto i jas sum so dokument od brat i od dedo svedetelstvo. Neznam sto znaci na proverka no se nadevam ne e na loso i deka ke zemime drzavjanstvo za brzo vreme.
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
74
Поени од реакции
134
I mene denes mi se smena statusot od Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија vo Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија, isto i jas sum so dokument od brat i od dedo svedetelstvo. Neznam sto znaci na proverka no se nadevam ne e na loso i deka ke zemime drzavjanstvo za brzo vreme.
jas go pitav posrednikot zosto sum na proverka od vicepresident i on mi vika bozem po novo sega gi stavale prvo na proverka od vicepresident i za nekoe vreme ke ni gi potpisele ukazite.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
jas go pitav posrednikot zosto sum na proverka od vicepresident i on mi vika bozem po novo sega gi stavale prvo na proverka od vicepresident i za nekoe vreme ke ni gi potpisele ukazite.
Мислам дека ова е новиот начин на работа и дека твојот посредник е во право.
Исто така можно е и сите што се одобрени молби од Советот на гражданство да идат на Проверка од Вицепрезидента(без разлика дали се со документи од Егзархија,воена книшка,документи од брат) но служителите ви Министерството не ги ажурираат статусите на време и затоа има примери кај кои од статус ''Молбата е со положително становиште.......'' за 2-3 месеци директно се променува во потпишан указ.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Ставот на МП беше дека за докажување на потекло треба официјални документи и дека не постои друга држава во Европа каде потеклото се докажува единствено со нотарска заверка т.е. без официјални документи и дека законот е јасен и тие строго го почитуваат (зачинето со промените во уредбата од 2017 г. каде и официјално се бараат документи)
Дополнителна проверка се врши и од подпредседателот зошто имало случаи кога Советот за државјанство одлучил дека постојат официјални документи дека молителот има бугарско потекло и поминал положително, но такви документи не се признати од подпредседателката и на крај не го потпишала указот (или го потпишала ако според неа било се во ред).
И сите беа и уште се едногласни дека тие проблеми можат само и единствено да се решат со промени во законите кои ги нема на повидок.
Значи беше, сега е пак, а како ќе биде утре не знаеме.
До крај е неизвесно ми беше муабетот, не мислете дека Јотова 100% мора да потпише.
 
V

vkv

Гостин
I mene denes mi se smena statusot od Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија vo Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија, isto i jas sum so dokument od brat i od dedo svedetelstvo. Neznam sto znaci na proverka no se nadevam ne e na loso i deka ke zemime drzavjanstvo za brzo vreme.
koj broj ili godina si
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
74
Поени од реакции
134
Мислам дека ова е новиот начин на работа и дека твојот посредник е во право.
Исто така можно е и сите што се одобрени молби од Советот на гражданство да идат на Проверка од Вицепрезидента(без разлика дали се со документи од Егзархија,воена книшка,документи од брат) но служителите ви Министерството не ги ажурираат статусите на време и затоа има примери кај кои од статус ''Молбата е со положително становиште.......'' за 2-3 месеци директно се променува во потпишан указ.
da ama tie so roditel mislam deka site pravo mu potpisuvat ukaz.neznam dali ima nekoj so dokument od roditel da ode na proverka od vicepresident.ako znaes takvi kazi ni da znajme so sigurnost deka site odat prvo proverka pa posle toa ukaz
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
da ama tie so roditel mislam deka site pravo mu potpisuvat ukaz.neznam dali ima nekoj so dokument od roditel da ode na proverka od vicepresident.ako znaes takvi kazi ni da znajme so sigurnost deka site odat prvo proverka pa posle toa ukaz
Normalno deka site odat na proverka kaj Jotova, no isto taka normalno I pobrzo im potpisuva na tie so roditel
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
da ama tie so roditel mislam deka site pravo mu potpisuvat ukaz.neznam dali ima nekoj so dokument od roditel da ode na proverka od vicepresident.ako znaes takvi kazi ni da znajme so sigurnost deka site odat prvo proverka pa posle toa ukaz
Еве еден пример со документи од родител.
Дали има некој со статус "Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија", и колку време стои на потпис?
Јас сум со истиот статус преписка 2016, од средината на декември го имам тој статус
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom