Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
И јас сум на дополнителна со запирка, ама бројчето ми го има во протоколот за дополнителна проверка, со што треба да се однесат дополнителни документи, т.е треба да се однесат оригиналите во министерството. Не чекај среди ги изводите, преведи и легализирај ги во БГ пак, и со оригиналниот документ носи ги во МП.



Не баш.. најди друга линија.
Ти бе другар однесе оргинали? Нели викаше кој ги е.е ништо не им носам? Се противеше кога кажувавме носете оригинали додека не ве вратиле на дополнителна. Сега трчате ама џабе , ќе окапете уште нови две години до повторно разгледување. Сега пе инаетете се кој ги е.е......
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Колку само сељаци има и куп сељачки коментари на форумот, надмудрување на сељаци и дезинформации. Вашите црни и лоши мисли да си ги чувате за вас и бидете културни кога коментирате. Некогаш дури и не ми се влегува на форумов да ги проверам дискусиите. Ауф одвнатро ми е веќе кога гледам во кои се не раце стигнала технологијава...
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Ти бе другар однесе оргинали? Нели викаше кој ги е.е ништо не им носам? Се противеше кога кажувавме носете оригинали додека не ве вратиле на дополнителна. Сега трчате ама џабе , ќе окапете уште нови две години до повторно разгледување. Сега пе инаетете се кој ги е.е......
Реков дека нема да носам, додека не го видов протоколот дека ме има во него. Ако бројчето ми го немаше во протколот немаше да носам оригинали и изводи пак во МП. Инаку однесов. без гајле. :)
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Ова чекање со години е психичка тортура...дури некогаш сонувам дека статусот ми е сменет од колку многу пати го проверувам..:kafence:
Хахаха епа најди некое друго задоволство наместо секојдневно проверување на статусот. Ете на пример почни у теретана, подобро ќе се чувствуваш :D
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Колку само сељаци има и куп сељачки коментари на форумот, надмудрување на сељаци и дезинформации. Вашите црни и лоши мисли да си ги чувате за вас и бидете културни кога коментирате. Некогаш дури и не ми се влегува на форумов да ги проверам дискусиите. Ауф одвнатро ми е веќе кога гледам во кои се не раце стигнала технологијава...
Od edna strana velis"bidete kulturni koga komentirate" a od druga strana vregas I gi narekuvas "seljaci".Jas razbiram deka ti si golem optimista I te nerviraat pesimisticki gledajna.Ti si so original star document I koga togas ke si zemis drzavjanstvo,no treba da gi razberis I drugite na forumov koi ne se tolku srekni I koi se so podalecni rodnini I so potvrdi od zdruzenija na koi ne im e tolku rozevo a tie se nad 80% od nas.Da bidime malce pocuvstvitelni,site sakame da sme optimisti no ima za zal mnogu razocarani luge vo ovaa drzava so pricina,i ako neznaese mnozinstvoto od nas imaat poteklo od selo iako sega ziveeme vo grad,pa najverovatno I ti,zborot seljaci ti e nesoodveten iako te razbiram sto sakas da kazis.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
145
Поени од реакции
384
Od edna strana velis"bidete kulturni koga komentirate" a od druga strana vregas I gi narekuvas "seljaci".Jas razbiram deka ti si golem optimista I te nerviraat pesimisticki gledajna.Ti si so original star document I koga togas ke si zemis drzavjanstvo,no treba da gi razberis I drugite na forumov koi ne se tolku srekni I koi se so podalecni rodnini I so potvrdi od zdruzenija na koi ne im e tolku rozevo a tie se nad 80% od nas.Da bidime malce pocuvstvitelni,site sakame da sme optimisti no ima za zal mnogu razocarani luge vo ovaa drzava so pricina,i ako neznaese mnozinstvoto od nas imaat poteklo od selo iako sega ziveeme vo grad,pa najverovatno I ti,zborot seljaci ti e nesoodveten iako te razbiram sto sakas da kazis.
Ti ne go razbiras covekot so saka da kaze ocigledno e toa, a go razbiras toj pred nego so pisa, znaci doticniot si izvadil pasos i tuka kje kazuva deka nie kje sme skapele dve godini na dopolnitelna i toa napisano so zloba so ironija, jas se vozdrzav od komentar ne da mu pisev seljak kje mu dadev se po spisok ama aj da ne se pravam prost kako nego, seljak i selanec se dva razlicni poimi, ti relaks malku ne gi brani negativcite bidi realen, pozdrav
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Реков дека нема да носам, додека не го видов протоколот дека ме има во него. Ако бројчето ми го немаше во протколот немаше да носам оригинали и изводи пак во МП. Инаку однесов. без гајле. :)
Да бе другар, тоа и ти го кажувам, да однесеше претходно кога ви викав ме, сега ќе беше на финална или пред подпис, а не уште две години да чекаш на повторно разгледување. Ама сега тоа е што е. Позз. со среќа а ќе ти треба богами и трпение.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
14
Поени од реакции
3
Здраво,
Треба да чекам 9 месеци за происход со потекло од бугарскиот културен клуб во струмица пра дедо ми бил бугарин и со бугарско презиме и служел војска во вг, али јбг немам документи (дали може од негде да се набават тие документи/потварди и каде?) кога ќе земам просизход за 9 месеци, што е следно кога закажуваат интервју од прилика колку се чека?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво,
Треба да чекам 9 месеци за происход со потекло од бугарскиот културен клуб во струмица пра дедо ми бил бугарин и со бугарско презиме и служел војска во вг, али јбг немам документи (дали може од негде да се набават тие документи/потварди и каде?) кога ќе земам просизход за 9 месеци, што е следно кога закажуваат интервју од прилика колку се чека?
Vo momentov so potvrda od klub ne davet no dodeka ti da stignis da te razgledaat mozebi ke davaat,probajsija srekata ako si pri pari,sve e kocka.Ako imas predok sto bil vojnik ima arhiv vo Veliko Trnovo,znam deka po e-mail treba da I'm dades podatoci kade sluzel,koja edinica I sl.neka ti kazi nekoj na forumov sto ja znae tocno postapkata.
 

dsa

Член од
5 јуни 2010
Мислења
14
Поени од реакции
5
Koga jas gi nosev dokumentite odnosno izvodite mi napravija samo kopija od niv i mi gi vratija osven mojot izvod koj sto go zadrzija. seuste sum na zadolzitelna pa dali treba da mu gi odnesam sega i ostanative orginali??
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Да бе другар, тоа и ти го кажувам, да однесеше претходно кога ви викав ме, сега ќе беше на финална или пред подпис, а не уште две години да чекаш на повторно разгледување. Ама сега тоа е што е. Позз. со среќа а ќе ти треба богами и трпение.
Кога бевме на интервјуто не ги бараа. Така да не знаевме дека пак ке ги бараат. бтв мојот посредник ми вели дека дополнителнава проверка била затоа што им требаат пари во БГ па така со враќање на дополнителна проверка, ке се потполни касата преку плаќање на давачки кон државта во поглед на таксени марки , преводи легализација итн итн.

Koga jas gi nosev dokumentite odnosno izvodite mi napravija samo kopija od niv i mi gi vratija osven mojot izvod koj sto go zadrzija. seuste sum na zadolzitelna pa dali treba da mu gi odnesam sega i ostanative orginali??
подобро однеси ги. Незнаеш што ке им текне.
 
Член од
10 ноември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
4
Zdravougr da prasam ima li nekoj vadeno potvrda od dedo so bil vo vojskaa vo veliko trnovo so treba da se odnese i za kolku vreme kje ti go dadat
Ajde neka odgovorat tie sto se bile :) jas gi nemam site podatoci za nego pa me interesira dali sepak se nafajkaat da barat i za kolku vreme se podiga potvrdata?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom